An error occurred while updating the entries. See the inner exception for details. همایش ملی «دین، فرهنگ و رسانه‌های نوین» هشتم و نهم خردادماه در قم و تهران برگزار می‌شود
۱۴۰۳/۰۲/۲۶- ۱۱:۱۸ - مشاهده: ۷۳۵

همایش ملی «دین، فرهنگ و رسانه‌های نوین» هشتم و نهم خردادماه در قم و تهران برگزار می‌شود

نشست خبری همایش ملی «دین، فرهنگ و رسانه‌های نوین» روز گذشته در دانشگاه صداو سیما برگزار شد. دکتر کمال اکبری دبیر این همایش با اعلام وصول ۱۵۳ مقاله علمی‌به دبیرخانه همایش از برگزاری آن در روزهای هشتم و نهم خرداد در قم و تهران خبر داد.
همایش ملی «دین، فرهنگ و رسانه‌های نوین» هشتم و نهم خردادماه در قم و تهران برگزار می‌شود

به گزارش روابط عمومی دانشگاه صداوسیما، نشست خبری همایش ملی «دین، فرهنگ و رسانه‌های نوین» روز گذشته در دانشگاه صداو سیما برگزار شد. در این نشست خبری، دکتر شهاب اسفندیاری رئیس همایش، دکتر کمال اکبری دبیر همایش، دکتر محسن کرمی دبیر علمی، دکتر عیسی زارعی دبیر اجرایی همایش و دکتر عزیزالله سالاری معاون پژوهشی دانشگاه حضور داشتند و به سئوالات خبرنگاران پاسخ گفتند.
در ابتدای این نشست، شهاب اسفندیاری رئیس این همایش ضمن تبریک ایام دهه کرامت به حاضران در این جلسه گفت: در دهه نود میلادی که نظریه‌های جهانی شدن عمومیت پیدا کرده بود، گسترش شبکه‌های ارتباطی و فناوری اطلاعات و تسهیل ارتباط مردم نقاط مختلف جهان و انتقال داده‌ها از هر گوشه جهان به گوشه دیگر برجسته شد. این وضعیت جدید، بیم‌ها و امید‌هایی را هم در پی داشت. در آن زمان بین خود کشور‌های غربی هم بر سر این که محصولات فرهنگی و رسانه‌ای چقدر می‌توانند مرز‌ها را پشت سر بگذارند هم اختلاف بود.
رئیس دانشگاه صداوسیما عنوان کرد: در همان زمان یکی از پیشگامان طرح این نگرانی، مقام معظم رهبری بودند که بحث شبیخون فرهنگی و تهاجم فرهنگی را مطرح کردند و از حدود بیست سال پیش هم نسبت به گسترش فضای مجازی هشدار داده و وضعیت فعلی را پیش بینی کرده بودند.
اسفندیاری اظهار کرد: امروز فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی کارکرد‌هایی دارد که حتی از دست اربابان قدرت و پایه گذاران این فضا هم خارج شده است. گذشت زمان نشان داد که چیرگی مطلق نظام‌ سرمایه داری بر افکار عمومی و فضای مجازی محقق نشده؛ وقایع این روز‌های دانشگاه‌های آمریکا و برخوردی که کنگره آمریکا با شرکت «تیک تاک» داشت، گواهی بر این مدعا است.
وی افزود: در این بین، پرسش این است که ما چه کردیم؟ ما در همین بیست سال عملاً راه را برای همه شبکه‌های اجتماعی وابسته به دولت‌های متخاصم و کشور‌های غربی باز گذاشتیم. شبکه‌هایی که کاملاً در پیوند با سرویس‌های امنیتی آمریکا و کشور‌های غربی قرار دارد.
رئیس همایش ملی «دین، فرهنگ و رسانه‌های نوین» عنوان کرد: در این رویداد علمی تلاش می‌کنیم تا حساسیت و دغدغه مسولان نسبت به رسانه‌های نوین و پلتفرم‌ها و شبکه‌های اجتماعی بیشتر بشود. این فضا‌ها و ابزار‌ها نباید قربانی اختلافات جناحی و نهادی بشود.
اسفندیاری گفت: مدتی است که شبهه‌ای ایجاد شده که صداوسیما نباید در این عرصه تنظیم‌گری کند. این دوستان فراموش کرده اند که صداوسیما نهاد حکمرانی بخش فرهنگی و رسانه‌ای کشور است و نهاد خدمات رسانی نیست. این همایش اگر بتواند این نگرانی‌ها و دغدغه‌ها را در افکار عمومی و ذهن مسولان مطرح کند قطعاً توانسته به برخی از اهداف خود برسد.
در ادامه، کمال اکبری دبیر همایش ملی «دین، فرهنگ و رسانه‌های نوین» نیز عنوان کرد: انقلاب اسلامی‌بر پایه ارزش‌ها و آوردن دین در عرصه حیات سیاسی و اجتماعی بوده است. در نظام جمهوری اسلامی ایران رابطه دین با حوزه‌های جدید یک مسئله بنیادین است. یکی از این حوزه‌ها، رسانه‌های جمعی است. در این همایش به دنبال این هستیم تا ببینیم خدمات متقابل رسانه و دین در چه عرصه‌هایی رقم می‌خورد؟
وی افزود: ما باید به دنبال تولید ادبیات و محتوای مناسب در حوزه فضای مجازی و رسانه‌های نوین باشیم و از سوی دیگر به صورت علمی‌به پاسخگویی به شبهات شکل گرفته در این حوزه بپردازیم.
اکبری گفت: فراخوان همایش یک سال پیش منتشر شد و پس از آن ۴۰ دانشگاه و پژوهشگاه و مرکز علمی اعلام‌ همکاری‌کردند. این نهادها در تشکیل شورای علمیف پیش نشست‌های همایش و داوری و مقالات کمک‌ کردند که جا آرد از این عزیزان قدردانی کنیم. تا امروز ۱۸ پیش‌‌نشست برگزار شده و اطلاع‌رسانی لازم هم در این موضوع صورت گرفته است.
دبیر «همایش ملی دین، فرهنگ و رسانه‌های نوین» اظهار کرد: ۳۳۶ چکیده مقاله به دبیرخانه همایش رسیده و از این مقدار بعد از ارزیابی‌ها و اعلام پذیرش این موضوعات ۱۵۳مقاله به دبیرخانه همایش واصل شد که فرایند ارزیابی مقالات انجام شده که جای تشکر دارد. در روزهای هشتم و نهم خردادماه، ۴۹مقاله در قم و تهران ارائه خواهد شد.
وی افزود: نشست‌های تخصصی و مباحث و سخنرانی‌های ویژه‌ای نیز در این همایش دوروزه ارائه خواهد شد. امید است که بتوانیم یک همایش خوب و عالمانه، مباحث کاربردی را عرضه کنیم که بخشی از شبهات جواب داده شود ضمن این که مقالات برگزیده نیز در اختیار علاقه‌مندان و کارشناسان این حوزه قرار خواهد گرفت.
محسن کرمی دبیر علمی «همایش ملی دین، فرهنگ و رسانه‌های نوین» نیز عنوان کرد: در طول تاریخ، پیامبران بزرگترین استفاده کنندگان از رسانه‌ و تولیدکنندگان محتوا بودند و با ابزارهای زمان خود پیام الهی را به گوش مردم جامعه خودشان می‌رساندند. گلایه‌هایی که وجود دارد شاید ناشی از این باشد که سنت به خدمت گرفتن رسانه‌ها و پرورش رسانه‌ها را جدی نگرفته‌ایم.
وی افزود: این همایش به دنبال پاسخ به این پرسش است که آیا می‌توان از این رسانه‌های نوین که پیچیدگی‌های زیادی نسبت به تلویزیون و رادیو دارند برای ارسال پیام‌های دینی کمک گرفت یا این که یا این که نیاز به کنترل دارند؟ آیا این رسانه‌ها بیشتر فرهنگ گفتگو را گسترش می‌دهند و یا این که مروج خشونت کلامی هستند. این‌ها موضوعات مهم و قابل بررسی هستند.
وی افزود: ۱۰ پنل داریم که ۶ پنل در قم و چهار پنل در تهران برگزار می‌شود. ما یک‌ میزگرد نهایی هم داریم که صاحبنظران و اهل نظر در آن حاضر خواهند بود. افتتاحیه همایش در روز هشتم خرداد در قم است و اختتامیه هم روز نهم در تهران برگزار خواهد شد از اندیشمندان مختلف بهره خواهیم برد. بخش هایی از این همایش و سخنرانی‌ها از طریق شبکه‌های تلویزیون به صورت زنده پخش خواهد شد. ان شاء لله با کمک اهالی رسانه پوشش خبری خوبی را شاهد خواهیم بود.
لازم به یادآوری است، همایش ملی «دین، فرهنگ و رسانه‌های نوین» هشتم و نهم خردادماه به ریاست شهاب اسفندیاری و دبیری کمال اکبری در قم و تهران برگزار خواهد شد.

امتیاز شما