تاریخ خبر:‌سه شنبه ۲ مهر ۱۳۹۸ - بازدید:‌۱۰۸۷
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی:
دانشگاه صدا و سیما با صنعت رسانه ارتباط وثیق دارد

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در دانشگاه صدا و سیما بین علم و مهارت، دانشگاه و صنعت و بازار ارتباط معناداری برقرار کرده است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه به نقل از خبرگزاری ایرنا دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه صدا وسیما گفت: در دانشگاه صدا و سیما نزدیک به ۸۰ درصد تناسب بین تحصیلات و شغل وجود دارد و این دانشگاه بین علم و مهارت، دانشگاه و صنعت و بازار ارتباط معناداری برقرار کرده است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: اولین عنصر در فردگرایی، خانواده گرایی است. فرد حوزه استقلال دارد اما پدر و مادر با تمام وجود دنبال فرزندان شان هستند و عنصر خانواده گرایی در فرد پر رنگ است.
وی افزود: احترام و توجه به علم و دانش در ایرانیان وجود دارد و در فرد گرایی ایرانیان، دانش گرایی وجود دارد؛ در میان ۶۸ قومی‌که در آمریکا زندگی می‌کنند ایرانیان رتبه اول را در متوسط سطح تحصیلات دارند.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: درآمد ایرانیان در آمریکا ۲۰ هزار دلار بالای میانگین درآمد آمریکایی‌ها است. ما با یک عنصر متفاوت در توجه به علم مواجه هستیم و علم و دانش در ایران رشد بالایی دارد. رشد علم در ایران رتبه چهارم در جهان دارد و رتبه ما در تولید علم بر مبنای ایندکس های بین المللی بین ۱۶ تا ۱۸ است.
استاد دانشگاه تهران ادامه داد، دانشجویان در المیپیادهای جهان مدال ها را درو می‌کنند و در نانو و بایو همچنین المپیادهای شیمی و ریاضی رتبه‌های دهم را داریم.
عاملی تاکید کرد: ایرانی‌ها در استراتژیک ترین مراکز دنیا حضور دارند و آنها ادامه ایران و سرمایه کشورمان هستند. بزرگ ترین سرمایه ایران سرمایه انسانی است و اگر این سرمایه به سرمایه اجتماعی در وزن سرمایه انسانی تبدیل شود، پیشرفت ما روند خیره کننده ای به خود می‌گیرد.
وی همچنین گفت: تقویت عضویت در خانواده انقلاب یک وظیفه بزرگ است که صدا و سیما بر عهده دارد و به آن بپردازد. در عرصه بازنمایی باید بازنمایی داشته باشیم که ارتباطات بنیان آن است، ارتباطات یعنی در کانالی قرار گرفتن که بین ارتباط گر و ارتباط گیر پیام تبادل شود. گاهی اوقات ارتباط گر در کانال الف و ارتباط گیر در کانال ب است و ارتباطی صورت نمی‌گیرد در حالی که رسانه باید کانال مشترک با کاربر داشته باشد.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: اگر کانال مشترک داشته باشیم پیام ها منتقل می‌شود. اینکه در مورد طبقات اجتماعی حرف بزنیم اما درونشان نباشیم درکی از آنها پیدا نمی‌کنیم فقط یک درک با فاصله است.
عاملی افزود: درک با فاصله اختلال دارد و اختلال ها در جایی است ک فاصله داریم. مردم را نمی توان با یک هنجار فکری درک کرد چون هنجارهای متفاوت فکری دارند و نیازمند به برخورداری از هنجارهای متفاوت هستیم تا این درک را داشته باشیم.
استاد دانشگاه تهران خاطرنشان کرد:مطالعات نشان می دهد در کشورهای اروپایی بیشترین علاقه در برنامه‌های تلویزیون به برنامه‌های زنده است. در برنامه زنده تصنع کمتر است و در صنعت رسانه ای یکی از عناصر مهم دور شدن از سنت تصنع، رفتن به سمت واقعیت است تا بتوان در آن واقیعت تاثیرگذار بود.
عاملی یادآور شد: در دوره جهانی شدن زندگی می‌کنیم. ذهن انسان فرامکان و فرازمان است و ذهنی که تخیل می‌کند ذهن فراجهانی است و جهانی به وسعت کل جهان دارد. جهانی شدن با ذهن انسان خلق شده است اما ادیان نقش محوری برای این داشتند که یک امر را جهانی کنند.
وی تاکید کرد: فضای مجازی این جهان را درون خود هضم و زیر پای جهان واقعی را خالی می‌کند؛ ما دچار میرایی مشاغل شده ایم. ۵۰ درصد بانک های اروپا تعطیل شده است چون بانکداری الکترونیک وجود دارد.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهارداشت: رادیو و تلویزیون متحول شده و جای خود را به دیجیتال داده است که امر بسیار کلیدی محسوب می‌شود؛ تحولات عظیم در این حوزه اتفاق افتاده است که صدا و سیما در این عرصه‌ها خود را به روز کرد.
عاملی تاکید کرد: ما وارد دوره ای از جهانی شدن هستیم و دولت های مختلف در دنیا برنامه عمل خود را بر این اساس تغییر دادند. تولید فارسی جمهوری اسلامی ایران در واقع تولید برای همه فارسی زبانان جهان است و حتی مانعی به نام زبان با نرم افزارهای ترجمه تا حدی کنار می رود و امکان ترجمه ۱۳۰ زبان وجود دارد.
استاد ارتباطات دانشگاه تهران با ارائه آماری از میزان کاربران اینترنت در دنیا اظهار داشت: بر اساس آخرین آمار، پنج میلیارد و ۳۰۰ میلیون تلفن هوشمند در دنیا و حدود چهار و نیم میلیارد کاربر اینترنت در دنیا داریم و سه و نیم میلیارد کاربر رسانه‌های اجتماعی در جهان فعال هستند.

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
دکتر اسفندیاری،رییس دانشگاه صدا و سیما  در حکمی دکتر احمد زرنگار را به سمت « سرپرست گروه معارف و دروس عمومی» دانشگاه صدا و سیما منصوب کرد.
-1
 اولین گروه از دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد، در رشته «علوم شناختی و رسانه» که با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی و به صورت مشترک بین دانشگاه صداوسیما ...
-1
ذکتر صلواتیان عضو هیئت علمی دانشگاه صدا و سیما مقاله خود را در کنفرانس بین المللی IMMAA ارائه نمود
-1
آیت الله اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور:  ما دانشکده دین و رسانه را جدای از حوزه علمیه نمی دانیم.
-1
دکتر محمد بهداد فررئیس دانشکده فنی مهندسی دانشگاه صدا و سیمابرگزاری بخش ارائه شفاهی مقالات در شانزدهمین اجلاس فناوری رسانه را براساس نیازهای سازمان صدا و سیما د...
-1