۱۴۰۰/۰۸/۲۶- ۱۴:۲۷ - مشاهده: ۲۹۶۲

اردوی سه روزه دانشجویان ورودی 1400 دانشگاه برگزار شد

بعد از گذشت یک سال و اندی از تعطیلات کلاس های حضوری دانشگاه صداوسیما بر اثر کرونا، اردوی دانشجویی برای تازه واردهای این دانشگاه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه صدا و سیما، چهارشنبه 26 آبان ماه آمفی تئاتر دانشگاه صداوسیما میزبان ده‌ها دانشجوی تازه واردی بود که گرچه مدتی از آغاز کلاس های غیر حضوریشان می‌گذرد اما برای اولین بار دانشگاهشان را از نزدیک می دیدند. فضایی مملو از نشاط و شور حال جوانی که در آن همه مشتاق شنیدن صحبت های مدعوین بودند .
اولین سخنران حجت الاسلام محمد دوست پرور مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه بود. ایشان خطاب به دانشجویان گفت: شما در مسیری قدم گذاشته اید که باید رنج بکشید تا رنجتان ثمر بنشیند؛ رنج شما با ورود به دانشگاه تمام نشده و امروز عرصه دیگری برای تلاش در رسیدن، گسترده شده است؛ پس خود را برای مسیری پر فراز و فرود آماده کنید که زیبایی زندگی به فراز و فرود آن است. دوست پرور توصیه دیگری هم برای مهمانان داشت و آن مهربانی با والدین بود که خداوند هم در قرآن بر آن تأکید کرده است.


سپس شهاب اسفندیاری رئیس دانشگاه صداوسیما پشت تریبون رفت.
دکتر اسفندیاری سخنانش را با سوالی از کلام الله مجید درباره پیام و رسانه آغاز کرد و با ذکر آیه 39 سوره احزاب« الَّذِینَ یُبَلِّغُونَ رِسَالَاتِ اللَّهِ وَیَخْشَوْنَهُ وَلَا یَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّهَ وَکَفَى بِاللَّهِ حَسِیبًا» به شرایط و ویژگی‌های پیام رسانی در مکتب قرآن پرداخت. اسفندیاری اولین تأکید این آیه را بر استمرارکار تبلیغ عنوان کرد و خداترس بودن را دومین مشخصه مبلغان پیام های الهی دانست. رئیس دانشگاه صداوسیما با بیان اینکه کار در زمینه افکار عمومی‌کار بسیار خطیری است گفت: حفظ قدرت بزرگی که رسانه به افراد می دهد شرطی اساسی دارد که آن سوء استفاده نکردن از موقعیت و رعایت تقوی است.
وی افزود: طبق این آیه یکی دیگر از خصوصیات اصحاب رسانه باید شجاعت و نترسیدن از کسی غیر از خدا باشد چراکه همه پیامبران و کسانی که پیام های الهی را ابلاغ می‌کردند با آزار و تمسخر مخالفان مواجه می‌شدند ؛ کسی که به دنبال رساندن پیام حق است نباید ابایی از این آزار و تمسخر داشته باشد و باید با شهامت و تقوا پیش برود.
رئیس دانشگاه صداوسیما سپس با اشاره به مفاد حکم مقام معظم رهبری به اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: رهبرفرزانه انقلاب فرموده اند فرهنگ به دو علت مهم است یکی اینکه جهت دهنده است و دیگری اینکه شتاب دهنده است؛ و این به آن معناست که اگر فرهنگ جامعه اصلاح شود فعالیت های جامعه هم جهت و هم شتاب درستی خواهد داشت.
وی افزود: رهبر معظم انقلاب در این حکم الزامات نگاه نو به فرهنگ را بیان کرده اند و شما پرچمداران این حرکت خواهید خواهید بود. شما نسل چهل واره دوم انقلاب و ورودی‌های قرن جدید شمسی هستید و مسئولیت بزرگی بر دوش شماست.
وی در آخر دانشجویان را به شرکت در رقابتی فراخواند که در آن با ارائه مقاله ای درباره آینده رسانه ملی در 20 سال بعد و تصویری که از رسانه ملی آرمانی در ذهن دارند بنویسند. ایشان جایزه برنده را هزینه سفر دانشجو به مشهد مقدس اعلام کرد.

دکتر حسین قرایی مدیر کل روابط عمومی سازمان صدا و سیما یکی دیگر از میهمانان مراسم بود. قرایی تأکید کرد: نبض تحول دررسانه، در دست مردم و گروه‌های مختلف مردمی از یک کارگر ساده تا یک متخصص است. او گفت که معتقد است آنتن رسانه باید در دست مردم باشد و آن‌ها باید برنامه‌ها را ببینند و اگر برنامه ای را مردم ندیدند پس باید از آنتن حذف شود.
قرایی به دانشجویان گفت : تحول را باید از خودشان شروع کنند او از رهبر انقلاب با نام مرد حکیم یاد کرد و گفت که نگاه این مرد حکیم برای ایجاد تحول در جامعه به دانشجویان است. مدیرکل روابط عمومی سازمان که پیش از این در معاونت آموزشی دانشگاه دستی بر آتش داشت به دانشجویان تأکید کرد به دانشگاه صداوسیما خیلی امیدها بسته شده و شما باید برای آن درس بخوانید. توصیه این استاد دانشگاه به دانشجویان این بود که باید هنر و ادبیات انقلاب را بشناسند. چهره‌های مهم انقلاب را ببینند، زیاد بشنوند تا یادبگیرند و منفعل نباشند. او آن‌ها را به تآمل، تعمق و تطور فراخواند و از آنان خواست کتاب بخوانند.


احمد رضا درویش و حاج حسین یکتا نیز از دیگر مهمانان مراسم بودند. درویش کارگردان مطرح کشورمان دانشجویان را به عشق و شناخت در کار فراخواند و حاج حسین یکتا با ذکر خاطره ای از یک شهید از جایگاه دفاع مقدس در انسان ساختن سخن گفت. ارتباط زنده با مشهد مقدس نیز پایان بخش مراسمی‌بود که با عنوان اردوی دانشجویان جدید الورود 1400 برگزار شد و دل های مشتاق جوانان حاضر در مراسم را راهی حرم امام رئوف کرد.

در دومین روز اردوی معارفه، دانشجویان ورودی جدید در سالن شهید سلیمانی حضور یافتند. مراسم با پخش سرود ملی و آیاتی از کلام الله مجید آغاز شد و در ابتدای برنامه رضا احسان‎پور، شاعر و طنز پرداز که اجرای برنامه را به عهده داشت ابیاتی از سروده‌های طنز خود را برای دانشجویان خواند تا به فضای برنامه که حال و هوای دانشجویی داشت نشاط بیشتری ببخشد.
سخنران ابتدای برنامه دکتر فرشاد مهدی‎پور، معاون مطبوعاتی و اطلاع‎رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی‌بود. او با اشاره به تغییرات سریع ارتباطات و سیر تکامل تکنولوژی‌های ارتباطی و همچنین همگرایی رسانه‌ها بر اهمیت آینده نگری و آینده پژوهی در عرصه رسانه تاکید کرد؛ مهدی‎پور در ادامه یکی از آفت های حوزه رسانه کشور را تعداد پایین جذب دانشجویان دوره کارشناسی نسبت به دوره کارشناسی ارشد دانست و تصریح کرد که پایه روزنامه‎نگاری مهارت است و این مهارت در دوره کارشناسی آموزش داده می‎شود. او همچنین عدم وجود مدارس روزنامه‎نگاری در کشور و تعداد پایین خبرنگاران حرفه ای را چالش های بعدی حوزه رسانه کشور عنوان کرد و خطاب به دانشجویان گفت: «اینها چالش هایی هستند که شما از حالا باید به آنها فکر کنید.»
معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگر سخنان خود از عدم وجود «کمپین سازی رسانه ای» و «موضع تدافعی رسانه‌های کشور در قبال اخبار خارجی» انتقاد و بر اهمیت مخاطب‎شناسی و اقتضائات آن تاکید کرد. مهدی‎پور در پایان، آثار و تبعات مثبت و منفی کار رسانه ای را توأمان دانست و روزنامه‎نگاری را کاری 24ساعته خواند که همه عمر و ذهن انسان را تحت تاثیر قرار می‎دهد.
سخنران بعدی مراسم سید عارف علوی، معاون برنامه ریزی، مالی و پشتیبانی دانشگاه بود که بعد از خوش‎آمدگویی به دانشجویان جدیدالورود به معرفی چند کتاب پرداخت و حاضران را به مطالعه آنها دعوت و در نهایت متنی که برای کتاب «مهاجر سرزمین آفتاب» آماده کرده بود را قرائت کرد.


در ادامه نوبت به سرپرست معاونت فرهنگی دانشجویی دانشگاه رسید تا با دانشجویان سخن بگوید؛ حجت‎ الاسلام والمسلمین علی معتمدی ضمن خوش‎آمدگویی به دانشجویان ورودی جدید ابراز امیدواری کرد که آغاز سال تحصیلی جدید بدون دغدغه بیماری کرونا باشد. معتمدی در ادامه به معرفی «طرح جامع فرهنگی» پرداخت و توضیح داد که بر اساس این طرح یک استاد مشاور فرهنگی تربیتی در مراحل مختلف تحصیل همراه دانشجویان خواهد بود؛ سرپرست معاونت فرهنگی دانشجویی دانشگاه همچنین به موضوع جدول امتیازبندی دانشجویان اشاره و تصریح کرد که سازوکار استخدام دانشجویان در سازمان صداوسیما بر اساس این جدول است.
معتمدی در بخش دیگر سخنان خود به معرفی حوزه علوم اسلامی دانشگاه صداوسیما پرداخت و گفت: «سبک زندگی باید از سیره ائمه معصومین(ع) گرفته شود تا ضریب خطای آن تقریبا صفر باشد؛ حوزه علوم اسلامی این سبک زندگی را ارائه می دهد»؛ او همچنین در پایان، شرکت دانشجویان در برنامه‌های این حوزه را بر روند امتیاز بندی موثر دانست.
این مراسم با سخنرانی تعدادی از نمایندگان تشکلهای دانشجویی از جمله: بسیج دانشجویی خواهران و برادران، جامعه رسانه اسلامی و کانون فیلم و عکس نیز همراه بود که هرکدام به ارائه مواضع و معرفی تشکلهای خود پرداختند.
در خلال مراسم نیز برنامه‌های متنوع و سرگرم کننده از جمله اجرای استندآپ کمدی، پخش کلیپ، مسابقه دانشجویی و اهدای جوایز برندگان مسابقات ورزشی برای دانشجویان اجراشد.
در ادامه پس از اقامه نماز و صرف ناهار، بازدید از شهرک سینمایی غزالی، پایان بخش اردوی دو روزه تنفس صبح بود و دانشجویان پس از آن راهی خوابگاه و خانه‌های خود شدند.

برای دیدن تصاویر روز اول این اردو اینجا را کلیک کنید

برای دیدن تصاویر روز دوم و سوم این اردو اینجا را کلیک کنید

امتیاز شما