تعداد بازدید : 371 - تاریخ خبر : شنبه 20 دی 1399 - 14:02  
برگزاری آئین اختتامیه همایش رسانه و مکتب سلیمانی

آیت‌الله اعرافی، مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور: حاج قاسم نمادی از مکتب مترقی بود که در انقلاب اسلامی جلوه پیدا کرد و ماندگار خواهد شد.

آیین اختتامیه نخستین همایش علمی رسانه و مکتب شهید سلیمانی برگزار شد. 

در ابتدای این مراسم،دکتر علی دارابی معاون امور استان‌های رسانه ملی در سخنانی، شهید سلیمانی را جهانی‌ترین سردار ایرانی در عرصه مقاومت توصیف کرد و گفت: سیره و منش حاج قاسم، الگوی بلندمدت ما برای حرکت در یکصد سال آینده است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه صداوسیما، دکتر علی دارابی در آیین اختتامیه نخستین همایش علمی رسانه و مکتب سلیمانی که در سالن همایش‌های بین‌المللی رسانه ملی برگزار شد با تشکر از اهتمام دانشگاه سازمان صدا و سیما و سایر برگزار کنندگان این همایش اظهار کرد: این رویداد مهم رسانه‌ای نقش مهمی در تبیین دیدگاه‌ها، مواضع و شناخت بیشتر و بهتر از سردار سلیمانی خواهد داشت.
وی افزود: تشکیل دبیرخانه دائمی و بین‌المللی شدن این همایش با حضور اساتید برگزیده دانشگاهی امری ضروری است که پیشنهاد می‌کنم در این زمینه بررسی‌های لازم صورت بگیرد.
معاون امور استان‌های سازمان صدا و سیما با بیان اینکه تحلیل محتوای وصیت‌نامه شهید سلیمانی یکی از مهمترین منابع برای شناخت افکار، اندیشه‌ها و منظومه فکری این شهید والامقام است گفت: در تحلیل محتوای وصیت‌نامه حاج قاسم سلیمانی 14 مسئله باید مورد توجه قرار گیرد، مسائلی همچون تبعیت از اهل بیت(ع)، دین‌مداری، دفاع از دین، دفاع از مظلوم، حفظ نظام، حفظ ایران اسلامی، تاکید بر ولایت فقیه، همراهی با امام و رهبری، دوری از تفرقه، اخلاق‌مداری در عرصه سیاست، قدرشناسی از امنیت جامعه، بزرگداشت شهدا و خانواده آنها و تربیت عالی و دینی که همگی جزو شاخصه‌های اصلی شخصیتی و سیره شهید قاسم سلیمانی به شمار می‌رفتند.
دارابی با بیان اینکه 14 کلمه پر تکرار در وصیت‌نامه این شهید بزرگوار وجود دارد گفت: اسلام، ولایت فقیه، مردم و ملت، جمهوری اسلامی، حق و حقیقت، ایران، امید، عمل، عشق و خانواده از جمله این موارد هستند.
معاون امور استان‌های رسانه ملی با طرح این پرسش که راز محبوبیت و تاثیرگذاری سلیمانی چه بوده است عنوان کرد: در پاسخ باید گفت در تاریخ انسان‌های بسیاری بوده و امروز هم هستند که در عرصه‌های مختلف شهرت ملی و جهانی داشته اند اما از میان آنها تعداد اندکی به درجه مقبولیت اجتماعی نائل شده‌اند، شهید سلیمانی بی تردید قهرمان بزرگ، سردار محبوب برای ایرانیان و انسان‌های آزاده جهان است.
وی افزود: خداباوری، اخلاص و تواضع فروتنی، عطوفت و محبت، منطق و عقلانیت، خدمت بدون منت به مردم، بصیرت، شجاعت، خود باوری و اعتماد به نفس، که در برگیرنده هویت فردی شهید سلیمانی هستند، راز مقبولیت اجتماعی او بوده‌اند.
دارابی به دیگر ویژگی‌های بارز شهید سلیمانی پرداخت و گفت: از جمله این خصوصیات می‌توان به عملکرد فراجناحی، استکبار ستیزی، انقلابی‌گری، ولایت پذیری، دشمن شناسی، وظیفه شناسی و در یک کلام، فرزند زمان خویش بودن اشاره کرد.
معاون امور استان‌های صدا و سیما با بیان اینکه نیاز امروز ما به شهید سلیمانی فراتر از آن چیزی است که گمان می‌بریم خاطرنشان کرد: برپایی نکوداشت، بزرگداشت، همایش، میزگرد، ساخت مستند و سریال، اختصاص پایان نامه‌های دانشگاهی و نیز انتشار کتاب و مقالات مختلف در سطح داخلی و منطقه‌ای و جهانی کاری بس ضروری است که بر عهده ماست.
وی با تاکید بر اینکه در عرصه حکمرانی و نظام مدیریتی کشور نیاز امروز ما به سلیمانی مشهود است افزود: او قدرت مدیریتی و رهبری بالایی داشت به طوری که گروه‌های کوچک و نامتحد اجتماعات بزرگ و متحد می‌ساخت بنابراین عقیده دارم در جنگ، مقاومت، عرصه جامعه، فرهنگ و سیاست امروز نیازمند این مردان هستیم.
دارابی با بیان اینکه شهید سلیمانی همه گرایشات سیاسی درون نظام را محترم می‌شمرد اما جامعه را به مثابه یک خانواده تلقی می‌کرد گفت: او همواره از مسئولان و مدیران کشور می‌خواست با مردم چون پدری مهربان رفتار کنند.
دارابی چهل تکه کردن پازل عرصه رقابت سیاسی را امری نکوهیده نزد شهید سلیمانی برشمرد و گفت: او خط کشی‌ها و مرزهای نادرست سیاسی را که نیروهای انقلاب را از هم جدا کرده بر نمی‌تافت زیرا فراتر از جریانات سیاسی موجود می‌اندیشید و عمل می‌کرد.
معاون امور استان‌های صدا و سیما مدیریت کارآمد را یکی از ویژگی‌های بارز شهید سلیمانی دانست و افزود: امروز نیازمند مدیرانی هستیم که در برابر فساد قاطع و کارآمد عمل کنند، شجاع و دارای قدرت ریسک بالا در تصیمات استراتژیک و دارای نگاه راهبردی، حضور فعال در همه عرصه‌ها باشند، و شهید سلیمانی به راستی الگویی کارآمد در این زمینه است.
وی تصریح کرد: نسل جوان امروز شهدایی همچون چمران، باکری، همت، زین‌الدین، خرازی و باقری را ندیده‌اند اما این توفیق را داشته‌اند که با شهید سلیمانی هم دوره باشند زیرا او از نظر فضایل فردی، ویژگی‌های مدیریتی، سلوک و روش زندگی یک الگوی کامل و دست یافتنی است و به مثابه یک سرمایه اجتماعی و یک ابر رسانه در دنیای ما نقش‌آفرینی می‌کند.
دارابی شهید سلیمانی را جهانی‌ترین سردار ایرانی در عرصه مقاومت توصیف کرد و گفت: دنیا او را می شناسد. دوستان و آزادگان جهان او را تکریم و تعظیم می‌کنند. دشمنان انقلاب اسلامی پس از شهادت از نام و راه او هراس دارند بنابراین بر ماست که مکتب سلیمانی، راه و اندیشه و آرمان‌های او را برای حرکت در ادامه مسیر به صورت یک برنامه مدون برای یکصد سال آینده طراحی و اجرا کنیم و به برنامه‌های کوتاه مدت بسنده نکنیم.

در بخش دیگری از این جلسه، علی اصغر فهیمی‌فر، دانشیار دانشگاه تربیت مدرس صحبت کرد. او گفت: هر مکتبی اسلامی ذیل پاسخ به این سه سوال شکل می‌گیرد که جهان چیست؟ انسان کیست و انسان چگونه آن جهان را اداره می‌کند؟ در این بین، اخلاق، نقطه مرکزی مکتب اسلامی و دین است. این اخلاق است که خروجی دین و مکتب را معین می‌کند و هدف پیامبران در طول تاریخ توجه دادن مردم به همین موضوع است.
وی اضافه کرد: در انقلاب اسلامی صورتی از این موضوع ظاهر شده است. سازه انقلاب اسلامی روحی از اخلاق انسانی را در خود دارد و مکتب شهید سلیمانی بازتاب همین ارزش‌هاست. او که فیلسوف یا فقیه نبود اما این موضوعات در حدی در وجودش ظاهر شده بود که نمود آن را در رفتارش می‌بینید. خروجی شهید سلیمانی خروجی همین مکتب است. او فردی است که تبلور اخلاق را در خود دارد. کسی که با تمام وجود ارزش‌های اسلامی را درک کرده و واقعا یک اسوه به تمام معناست. شما می‌توانید الگوهای زیستی نظیر جوانمردی، اخلاق و ... را در شهید سلیمانی ببینید.
استاد دانشگاه تربیت مدرس در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: اسطوره‌ها از دل فرهنگ برمی‌آیند و اگر فرهنگی رو به زوال برود، اسطوره‌ها در آن پرورش پیدا نمی‌کنند. از این روی، اگر سازه انقلاب اسلامی تبدیل به یک مکتب نشود و مولفه‌های مکتب در حوزه‌های مختلف آن عملیاتی نشود، انقلاب اسلامی به صورت کامل انجام نشده است. دقت داشته باشید که رسانه‌ها بسیار مهمند، رسانه اسطوره‌ساز و بازتاب اسطوره‌های گذشته است. می‌بینید که هالیوود بیشترین تولیدات را در حوزه اسطوره‌سازی دارد اما جالب است که به دلیل نداشتن تاریخ کهن اسطوره‌ای ندارند و به همین دلیل رو به خلق اسطوره‌های غیرواقعی آورده‌اند. ما باید اسطوره‌های تلویزیونی تولید کنیم؛ شهید سلیمانی اسطوره است و در حوزه سینما و تلویزیون باید به نمایش دربیایند. تولید سریال‌های طولانی قسمت از جمله وظایف صدا و سیماست.
سیدمرتضی نبوی دیگر سخنران این جلسه بود. او با اشاره به آیه 29 از سوره فتح گفت: در این آیه، پروردگار به تحلیل از جایگاه پیامبر اعظم می‌پردازد و که مفسرین آن را بالاترین تکریم نسبت به ایشان می‌دانند. در همین آیه پروردگار به افرادی می‌پردازد که نزدیک به پیامبر و هم مکتب ایشان هستند و در ادامه نیز به دشمنان حضرت اشاره کرده و آنان را با لفظ اشدا علی الکفار معرفی می‌کند. شهید سلیمانی با جبهه استکبار همانند کافران می‌جنگید و نسبت به دوستان کاملا مهربان بود. در همین آیه می‌خوانیم که دوستان پیامبر تنها در برابر خداوند رکوع می‌کنند، حاج قاسم نیز عارف بزرگی بود که مستغرق الهی بود. همچنین در این آیه می‌خوانیم که همراهان رسول خدا با تمام وجود به دنبال رضوان الهی که بالاترین درجه رضای خداست می‌گردند، شهید سلیمانی نیز این‌گونه بود و فقط به رضوان الهی می‌اندیشید.
وی اضافه کرد: انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی در میان ناباوری تمام قدرت‌های دنیا به پیروزی رسید و هرچه که گذشت بر صلابت آن افزوده شد. در مکتب امام خمینی، آرام آرام سربازانی مثل حاج قاسم پرورش یافتند. سربازی که اسمش لرزه به اندام استکبار می‌انداخت.
نبوی خاطرنشان کرد: حال سوالی که وجود دارد این است که رمز پیروزی حاج قاسم چه بود؟ آیه‌ای که در ابتدای صحبتم بدان اشاره کردم، پاسخ می‌دهد. اینها نتیجه معیت و همراهی با مکتب اسلام و همراهی با مقام ولایت است. ویژگی‌های این مکتب دافعه حداکثری نسبت به دشمنان و جاذبه حداکثری نسبت به دوستان و مخلصین است.
آیت‌الله اعرافی، مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور دیگر سخنران این مراسم بود. او گفت: حاج قاسم نمادی از مکتب مترقی بود که در انقلاب اسلامی جلوه پیدا کرد و ماندگار خواهد شد. او از اخلاق فردی منطبق بر اصول دینی برخوردار بود و به همین دلیل او در دلها جای گرفت. شهید سلیمانی نمادی از حسن خلق، تواضع، فروتنی، مهر و محبت همراه با اوج مقاومت و شجاعت بود. دقت داشته باشید که جمع این اوصاف جمع بسیار سختی است اما شهید سلیمانی در کنار شجاعتی که داشت، مهر و محبت نسبت به اطرافیانش را در اوج داشت.
وی اضافه کرد: حاج قاسم از اخلاق عبادی و عرفانی در رابطه با خداوند برخوردار بود. خاطرم هست اولین برخوردی که با ایشان داشتم، در قم بود و به زیبایی توجهات معنوی او مشهود بود. در جلسات دیگری هم که ایشان را دیدم این حس معنوی را در ایشان دیدم. او ارتباط عمیق الهی با خالق داشت. شهید سلیمانی کسی بود که ارتباطش با عالم قدس در او نمایان بود.
آیت‌الله اعرافی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اندیشه سیاسی شهید سلیمانی گفت: حاج قاسم از اندیشه و کلام سیاسی برخوردار بود. ایشان همزمان که چهره امنیتی و نظامی موثر در سطح بالا بود، در عین حال کاملا چهره استراتژیک و راهبردی برآمده از گفتمان انقلاب اسلامی بود. شهید سلیمانی در عالم سیاسی، گفتمان انقلاب اسلامی را کاملا درک کرده بود و مسلط بر مسائل راهبردی ایران و جهان بود. ویژگی دیگر شهید سلیمانی این بود که ایشان عقل راهبردی و استراتژیک در حوزه نظامی داشت. ایشان ضمن اینکه تفکر راهبردی عمیقی داشت و صاحب‌نظر بود، در اتاق فرمان محصور نمی‌ماند و گوشه عزلت نمی‌گرفت. شهید سلیمانی مثل یک سرباز مرد میدان عمل بود.
مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور با اشاره به ابعاد فرهنگی و بین‌المللی شهید سلیمانی گفت: شهید سلیمانی دارای روحیه عفو فرهنگی بود و در مسائل فرهنگی نیز صاحب ‌نظر بود. ویژگی دیگر، رویکرد بین‌المللی ایشان بود. شهید سلیمانی در مرزهای ایران نمانده بود و نگاهی بین‌المللی داشت.
وی تاکید کرد: حاج قاسم شخصیت مذهبی و شیعی متعصب و با رویکرد امت اسلامی بود. ایشان تعصب عاقلانه دینی، مذهبی و شیعی را داشت و در عین حال نگاهش فرامذهبی بود. شهید سلیمانی شبکه‌ساز و خلاق بود. او مثل بسیاری از فرماندهان و سران نامدار مقاومت جهانی نو را خلق کرد. ایشان از قدرت سخن و نفوذ کلام عجیبی برخوردار بود. کم می‌نوشت اما همان نوشته‌های کم او بسیار اثرگذار بود. او به تنهایی یک رسانه بزرگ بود. شهید سلیمانی قدرت دیپلماسی بالایی داشت؛ او دیپلماسی انقلابی را نمایندگی می‌کرد.
آیت‌الله اعرافی با اشاره به اینکه شهید سلیمانی پیوست فرهنگی و رسانه‌ای را جدی می‌گرفت، گفت: شهید سلیمانی دو پیوست را همیشه جدی می‌گرفت. اول پیوست فرهنگی بود. هیچ‌ کار ایشان بدون پیوست فرهنگی نبود و به همین دلیل است که اقدامات ایشان موثر واقع شده است. مورد دوم پیوست رسانه‌ای بود که شهید سلیمانی در کارهایش همیشه رعایت می‌کرد. ایشان مقید بود هر کاری که انجام می‌شود افکار عمومی را اقناع کند.
در پایان این نشست، مدیر این پنل گفت: این همایش براساس مصوبه شورای معاونین سازمان صدا و سیما انجام شد. معرفی زوایای فکری، اخلاقی و شخصیتی، ابعاد موفقیت و راز محبوبیت و اثرگذاری شخصیت شهید سلیمانی از جمله موضوعاتی مهمی است که احساس کردیم باید بدان پرداخته شود. برهمین اساس، محورهای همایش مصوب شد و به اندیشمندان از سراسر کشور اعلام کردیم که مقالات خود را به دبیرخانه همایش ارسال کنند. با اعلام این فراخوان، 82 چکیده مقاله به دبیرخانه ارسال شد. چکیده 70 مقاله منتشر و 61 مقاله داوری شد. 20 مقاله برای ارائه در 5 پنل تخصصی انتخاب شد که 19 مقاله در دو روز همایش ارائه شد و یکی از ارائه‌کنندگان غائب بود. کمیته علمی همایش یک مقاله برتر را انتخاب کرده و 3 مقاله را شایسته تقدیر دانست. در کنار بخش اصلی، بخش‌های جانبی جشنواره از جمله مراسم شب شعر در دانشگاه صدا و سیما برگزار شد. جشنواره تولیدات دانشجویی نیز در کنار این کار انجام شد، اما با توجه به کرونا، امکان برگزاری مفصل وجود نداشت. در این جشنواره 53 اثر شامل عکس، فیلم‌نامه، نماهنگ، پادکست و ... ارسال شد که از این بین 2 اثر برگزیده شدند.

امتیاز شما