اداره کل آموزش

درباره اداره کل آموزش

اداره‌کل آموزش شامل 4 مدیریت می‌باشد که بصورت ذیل تفکیک گردیده است

 

 • مدیریت امور آموزش و دانش‌آموختگان (پذیرش و ثبت‌نام فارغ‌التحصیلان)
 • مدیریت برنامه‌ریزی و گسترش آموزشی
 • مدیریت تحصیلات تکمیلی
 • مدیریت آموزشهای آزاد و مجازی

 

 • فعالیت‌های مربوط به امور پذیرش و ثبت‌نام:

    انجام کلیه امور جاری مربوط به دانشجویان از ثبت‌نام اولیه تا مرحله فارغ‌التحصیلی (امور مربوط به پذیرش اولیه دانشجویان، مرکز بهداشت سازمان، سازمان نظام وظیفه، دانشگاههای کشور، اداره‌کل امور حقوقی سازمان، هسته مرکزی گزینش سازمان، صدور گواهی اشتغال به تحصیل، صدور مجوز خروج، صدور معرفی نامه‌های دانشجویی، ورود اطلاعات دانشجویان، بررسی پرونده‌های دانشجویی و ...)

 • فعالیت‌های مربوط به امور فارغ‌التحصیلان:

    انجام کلیه امور مربوط به دانشجویان فارغ‌التحصیل از مرحله فارغ‌التحصیلی تا معرفی به اداره‌کل منابع انسانی سازمان (اعلام اتمام معافیت تحصیلی به نظام وظیفه، صدور مدرک تحصیلی، صدور تأییدیه تحصیلی، استعلام تعهد خدمت از امور کارکنان سازمان، درخواست محاسبه هزینه‌های تحصیلی از امور مالی دانشگاه و ارسال به اداره‌کل امور حقوقی سازمان، ارسال لیست صورت اسامی دانش‌آموختگان به وزارت علوم و ...)

 

       در حال حاضر دانشگاه صداوسیما دارای 778 دانشجوی جاری در مقاطع و رشته‌های مختلف تحصیلی می‌باشد که به شرح ذیل اعلام می‌گردد.

 • دانشکده ارتباطات: 195 دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد
 • دانشکده فنی و مهندسی رسانه: 213 دانشجو در مقاطع (کاردانی: 39 دانشجو، کارشناسی: 101 دانشجو و کارشناسی ارشد 73 دانشجو)
 • دانشکده تولید: 370 دانشجو در مقاطع (کارشناسی:210 دانشجو و کارشناسی ارشد 160 دانشجو)

 

 • لازم به ذکر است دانشگاه صداوسیما از نیمسال اول 94-93 در دوره شبانه نیز پذیرش دانشجو داشته است.

 

ملاحظات:

           جهت کسب اطلاعات در مورد فرایندهای انجام امور به کارشناسان اداره‌کل آموزش مراجعه شود.

 

 • مدیریت برنامه‌ریزی و گسترش آموزشی
 • پی‌گیری در خصوص تصویب و اخذ مجوز و اجرای رشته‌های مورد نیاز دانشگاه
 • پی‌گیری در خصوص پذیرش دانشجو در رشته‌های دارای مجوز اجرا
 • هماهنگی، ارتباط و مکاتبه با اداره‌کل دفتر گسترش آموزش عالی وزارت علوم در خصوص رشته‌ها و رابط ارتباطی با این اداره‌کل
 • انجام عملیات لازم در پرتال مربوط به سامانه هوشمند توسعه آموزش عالی دفتر گسترش آموزش عالی: 1- تکمیل پروفایل واحد آموزشی 2- تکمیل فرم اینترنتی درخواست 3- ارسال درخواست به دفتر گسترش
 • ارتباط، هماهنگی و مکاتبه با دانشکده‌ها در خصوص اسناد و مدارک مورد نیاز
 • بازنگری در خصوص سرفصل دروس

 

 • مدیریت تحصیلات تکمیلی

به منظور کمک به سیاست گذاری و برنامه ریزی برای اجرایی شدن فرآیند نگارش و برگزاری جلسه های دفاع از پایان نامه‌های کارشناسی ارشد دانشگاه صدا و سیما اداره تحصیلات تکمیلی دانشگاه زیر نظر اداره کل آموزش دانشگاه تشکیل شده است.

مدیر تحصیلات تکمیلی دبیر شورای تحصیلات تکمیلی دانشگاه است . که وظیفه سیاست گذاری و تصویب  آیین نامه های اجرایی برگزاری جلسه دفاع از پایان نامه ها را بر عهده دارد.

 

 • مدیریت آموزشهای آزاد و مجازی

15 سال پیش بود که با به ثمر نشستن پروژه ای دانشجویی (CD مالتی مدیای آموزش نرم افزار SoundForge)، ورود دانشگاه صدا و سیما (دانشکده آن موقع) به روش های نوین آموزشی با بهره گیری از فناوری اطلاعات عملاً کلید خورد. حمایت معاونت وقت آموزش و پژوهش سازمان و ریاست آن موقع دانشکده صدا و سیما جناب آقای دکتر علی عسکری (ریاست فعلی سازمان صدا و سیما) از این پروژه و تکلیف ایشان به ادامه این روند تا بومی سازی فرایندهای آموزش مجازی، باعث شد تا این کار، زمین نماند و هرچند با فراز و نشیب بسیار، ادامه یابد.

پس از آن، این فرایند با درگیر کردن هیأت علمی دانشگاه در مقوله فرمت های الکترونیکی محتوای آموزشی با برگزاری کارگاه آموزشی در این زمینه ادامه یافت و با تولید دو محتوای الکترونیکی جامع دو درس (شامل 16 جلسه 2 ساعته با استاندارد SCORM یکی تخصصی و دیگری عمومی) به ثمر رسید. در مرحله ای دیگر و طی یک فرایند جامع، تمامی تشکل های حقیقی و حقوقی فعال در زمینه آموزش مجازی در سراسر کشور شناسایی شده و با تک تک آنها تماس حاصل شد تا از آنها برای شرکت در فرایند انتخاب تشکل برتر برای طراحی و پیاده سازی مکانیزم آموزش مجازی دانشگاه صدا و سیما دعوت بعمل آید. این مراحل انجام شد و نهایتاً از بین 52 تشکل شناسایی شده، 4 شرکت با توجه به معیارها و ملاک های هیأت خبرگان، انتخاب شدند. نتیجه مهم این فرایند آن بود که برترین های نفرات، شرکت ها، سیستم ها و زیرساخت ها در تمامی حوزه های آموزش مجازی، شناسایی و مشخصات آنها ثبت و ضبط شد. نهایتاً در بخش عملی، یک فرایند شامل: 1- طراحی دوره کوتاه مدت مجازی فیلمنامه نویسی و اخذ مجوز برگزاری بصورت مجازی از وزارت علوم، 2- طراحی، تهیه و پیاده سازی سامانه آموزش مجازی دانشگاه و 3- اجرای پایلوت دوره کوتاه مدت مجازی؛ صورت گرفت که نتایج آن باعث مشخص شدن کمبودها و نقصان های فرایندها شد و معلوم شد که کدام فرایندها، ماژول ها و امکانات است که می بایست حفظ شود، کدامیک حذف شود و کدام یک تقویت شود.

اینک با عنایت به تأکید مقام معظم رهبری در «برنامه ریزی، رعایت راهبردهای کلان، جذب و تربیت نیروهای انقلابی و کارآمد و حضور مؤثر در فضای مجازی» خطاب به ریاست محترم سازمان صدا و سیما و نیز پیرو ابلاغ «بازنگری در رشته های دانشگاه و ایجاد رشته های کاربردی محور و مجازی» در حکم ریاست محترم دانشگاه و همچنین بنابر تأکید ریاست محترم دانشگاه مبنی بر ایجاد و گسترش مکانیزم آموزش مجازی، بخش آموزش مجازی دانشگاه صدا و سیما با همکاری واحد فنی و انفورماتیک بر آن است تا به پشتوانه سرمایه انسانی، امکانات و تجربه ذیقیمت در این زمینه و حمایت قاطعانه ریاست دانشگاه، با تصویب طرح جامع فازبندی اجرای مکانیزم آموزش مجازی و در ادامه فاز پایلوت، طی سال های آتی به سامانه و مکانیزم جامع بین المللی آموزش مجازی دانشگاه صدا و سیما، نائل آید. ان شاءالله.

در این راستا و طی اجرای فاز پایلوت، دوره کوتاه مدت فیلمنامه نویسی با مجوز شماره 73314/24/2 مورخ 16/4/1394 وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال 1394 برگزار شده و پس از اطلاع رسانی محدود و ثبت نام نزدیک به 90 نفر داوطلب از سراسر کشور، به لحاظ پایلوت بودن دوره فقط 20 نفر واجد شرایط، انتخاب شده و دوره بصورت دو کلاس Live در هر هفته برگزار شد. ارزیابی صورت گرفته در پایان این دوره نشان از رضایت بسیار بالای دانشپذیران، هم از شکل ارائه دوره (مجازی) و هم از محتوا و سرفصل ها و استاد مربوطه داشته است. گواهی های دانش آموختگی در این دوره نیز صادر شده و طی جلسه ای حضوری، تقدیم اولین دانش آموختگان مجازی دانشگاه صدا و سیما شد.

 • طی برنامه ریزی های انجام شده، نحوه پذیرش دانش پذیر  برای دوره های کوتاه مدت مهارت محور (دوره های آزاد و مجازی) با اخذ مجوز از دو طریق صورت می گیرد:


  الف- تبیین عناوین و سرفصل دوره ها توسط واحد آموزش های آزاد و مجازی و تایید، تصویب و ابلاغ برگزاری آن ها توسط هیأت محترم رئیسه دانشگاه؛

  در این نوع دوره ها، گواهی های پایان دوره توسط دانشگاه صدا و سیما صادر و به مهارت آموختگان اعطا می شود.


  ب-  تبیین عناوین و سرفصل دوره ها توسط واحد آموزش های آزاد و مجازی،  تایید آن ها توسط  هیأت محترم رئیسه دانشگاه و اخذ مجوز های لازم برای برگزاری آن ها از وزارت علوم،تحقیقات و فناوری؛

  در این نوع دوره ها، گواهی های پایان دوره توسط دانشگاه صدا و سیما صادر شده، سپس به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ارسال می شود تا پس از بررسی و طی مراحل تایید (ممهور به مهر دفتر آموزش عالی غیردولتی آن وزارتخانه) به دانشگاه عودت شده و تحویل دانش آموختگان شود.