ریاست دانشگاه

 

دکتر شهاب اسفندیاری رئیس دانشگاه صدا وسیما


شهاب اسفندیاری متولد سال ١۳۵۶ اصفهان است.
او دانش آموخته کارشناسی کارگردانی سینما و کارشناسی‌ارشد سینما از دانشگاه هنر است و مدرک دکتری خود در رشته «نظریه انتقادی و مطالعات فیلم» را از دانشگاه ناتینگهام انگلستان اخذ کرده است. او استادیار دانشکده سینما- تئاتر دانشگاه هنر و از سال ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۵ مدیر گروه سینما در این دانشگاه بوده است.
کتاب «Iranian Cinema and Globalization» که تالیف اوست در انگلستان و آمریکا توسط انتشارات اینتلکت و انتشارات دانشگاه شیکاگو منتشر شده است. ترجمه این کتاب با عنوان «سینمای ملی و جهانی شدن» نیز در ایران منتشر شده است که در سال ١٣٩٤ برنده جایزه «پژوهش فرهنگی سال» و نامزد جایزه «کتاب سال سینما» شد.
کتاب های «سینمای مقاومت»، «اکران فیلم خارجی:فرصت ها و تهدید ها برای سینمای ملی»، «دیده بان» و «دولت ها چگونه به سینما کمک می کنند؟» از جمله آثاری است که به اهتمام دکتر اسفندیاری، منتشر شده است.
از دکتر اسفندیاری مقالات مختلفی در نشریات و کتب علمی و تخصصی داخلی و بین المللی منتشر شده و مقالات ایشان در همایش های مختلف بین المللی ارائه شده است.
دبیری علمی همایش «سینمای مقاومت: نظریه‌ها، سیاست‌ها، نقدها» و همایش «اکران فیلم خارجی: فرصت‌ها و تهدیدها برای سینمای ملی»، مدیریت هم اندیشی های «مطالعات جشنواره های سینمایی»، «سیاست گذاری سینمایی در عصر جهانی شدن» و «سینما و دین» از دیگر سوابق علمی دکتر اسفندیاری است.
دکتر شهاب اسفندیاری همچنین نویسندگی و کارگردانی مجموعه مستند «جهانشهری ها» را برعهده داشته که ضمن پخش از شبکه های مختلف داخلی تاکنون به پنج زبان ترجمه و دوبله شده و از شبکه های مختلف برون مرزی پخش شده است.

مجموعه مستند «تمدن های زنده به گور» (شبکه مستند) و فیلم مستند «لیورپول» (شبکه پرس تی وی) از دیگر آثار مستند اوست.

مدیریت بخش علمی و آموزشی جشنواره جهانی فیلم فجر (۱۳۹۵ تا ۱۳۹۸)، عضویت در شورای بازبینی فیلم های سینمایی (۱۳۹۵ تا ۱۳۹۷)، مدیریت گروه فیلم و سریال شبکه تهران ( ۱۳۸۴ -۱۳۸۲)، مدیریت امور تامین برنامه شبکه اول سیما (۱۳۸۲-۱۳۸۰) و عضویت در شورای فیلم و سریال مرکز سیما فیلم از سوابق ایشان در حوزه مدیریت فرهنگی و رسانه ای است.