بیوگرافی دکتر شهاب اسفندیاری

دکتر شهاب اسفندیاری متولد سال ١۳۵۶ در اصفهان است.
او دانش آموخته کارشناسی کارگردانی سینما و کارشناسی‌ارشد سینما از دانشگاه هنر است و مدرک دکتری خود در رشته «نظریه انتقادی و مطالعات فیلم» را از دانشگاه ناتینگهام انگلستان اخذ کرده است. او استادیار دانشکده سینما- تئاتر دانشگاه هنر و از سال ۱۳۹۳ مدیر گروه سینما در این دانشگاه بوده است.

کتاب
«Iranian Cinema and Globalization»
که تالیف اوست در انگلستان و آمریکا توسط انتشارات اینتلکت و انتشارات دانشگاه شیکاگو منتشر شده است.

ترجمه این کتاب با عنوان «سینمای ملی و جهانی شدن» نیز در ایران منتشر شده است که در سال ١٣٩٤ برنده جایزه «پژوهش فرهنگی سال» و نامزد جایزه «کتاب سال سینما» شد.
کتاب «سینمای مقاومت» نیز اخیرا به اهتمام دکتر اسفندیاری توسط انتشارات سوره مهر منتشر شد.

از دکتر اسفندیاری مقالات مختلفی در نشریات و کتب علمی و تخصصی داخلی و بین المللی منتشر شده و مقالات ایشان در همایش های مختلف بین المللی ارائه شده است.
دبیری علمی همایش «سینمای مقاومت: نظریه‌ها، سیاست‌ها، نقدها» و همایش «اکران فیلم خارجی: فرصت‌ها و تهدیدها برای سینمای ملی» از دیگر سوابق علمی دکتر اسفندیاری است.

دکتر شهاب اسفندیاری همچنین نویسندگی و کارگردانی مجموعه مستند «جهانشهری ها» را برعهده داشته که ضمن پخش از شبکه های مختلف داخلی تاکنون به پنج زبان ترجمه و دوبله شده و از شبکه های مختلف برون مرزی پخش شده است.

مجموعه مستند «تمدن های زنده به گور» (شبکه مستند) و فیلم مستند «لیورپول» (شبکه پرس تی وی) از دیگر آثار مستند اوست.

مدیریت بخش علمی و آموزشی جشنواره جهانی فیلم فجر (۱۳۹۵)، عضویت در شورای بازبینی فیلم های سینمایی (۱۳۹۵)، مدیریت گروه فیلم و سریال شبکه تهران ( ۱۳۸۴ -۱۳۸۲)، مدیریت امور تامین برنامه شبکه اول سیما (۱۳۸۲-۱۳۸۰) و عضویت در شورای فیلم و سریال مرکز سیما فیلم از سوابق ایشان در حوزه مدیریت فرهنگی و رسانه ای است.