آموزش مجازی - سوالات متداول

سؤالات متداول پیرامون کمیت و کیفیت دوره های مهارتی  مجازی

 

1- نحوه ثبت نام: مراجعه به سایت دانشگاه صدا و سیما : مراجعه به بخش آموزش مجازی : اطلاع از شرایط و ضوابط ثبت نام : اطلاع از سرفصل های دوره : کلیک لینک ثبت نام روبروی هر دوره : ورود به سامانه آموزش مجازی : انجام مراحل ثبت نام مطابق دستورالعمل اعلامی در سامانه آموزش مجازی و ساخت پرونده آموزشی شخصی : انتخاب دوره مورد نظر : پرداخت شهریه از طریق درگاه اینترنتی بانک : تأیید ثبت نام و دریافت کد پرداخت : ملاحظه اطلاعیه شماره 1 (پس از این مرحله، منتظر اطلاعیه های بعدی واحد آموزش مجازی در مورد زمان بندی کلاس ها باشید)

2- اعتبار مدرک پایان دوره: مدرک نهایی توسط دانشگاه صدا و سیما صادر و تسلیم دانشپذیر می شود. این مدرک با درج شماره و تارخ مجوز، مورد تأیید دفتر آموزش عالی آزاد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می باشد. این مدرک نشان دهنده کسب مهارت دانشپذیر در زمینه مورد تعلیم بوده و می تواند برای اشتغال در کارهای مهارتی به کارفرما ارائه شود.

3- امکان ارائه مدرک به سازمان صدا و سیما (برای کارکنان محترم سازمان صدا و سیما): با توجه به معتبر بودن مدرک پایان دوره و مورد تأیید بودن توسط وزارت علوم، کارکنان سازمان نیز همچون افراد دیگر می توانند آنرا به سازمان متبوع خود (صدا و سیما) ارائه دهند. مسلماً تأثیر مدرک در پرونده شخصی و استفاده از مزایای آن منوط به مربوط بودن تخصص موضوع مدرک و عنوان شغلی کارمند و نیز قبول سازمان می باشد.

4- زمان برگزاری دوره های غیر فعال: با توجه به ارسال سرفصل ها و مختصات دوره به وزارت علوم، پس از تأیید سرفصل های ارسال شده و رزومه استاد معرفی شده، در دوره مربوطه ثبت نام شروع خواهد شود. در این رابطه داوطلبین بایست اطلاعیه های واحد آموزش مجازی دانشگاه را دنبال نمایند.

5- سرفصل های دوره: دوره ها اکثراً شامل دو سطح مقدماتی و کارگاهی است. در سطح مقدماتی، مبانی و اصول تئوری مربوط به دوره تدریس شده و تمرینات و نیز پروژه آخر دوره در حد سنجش میزان توانمندی دانشپذیر در زمینه تخصص مربوط به دوره است. در سطح کارگاهی نیز، توانمندی مهارتی دانشپذیر مطابق دانش فراگرفته در سطح مقدماتی پرورش داده می شود تا نهایتاً در پروژه پایان دوره، به صورت عملی، میزان مهارت مربوطه ارتقا یابد.

6- تضمین کیفیت دوره های مجازی مهارتی: دانشگاه صدا و سیما خود را موظف و متعهد می داند با توجه به مهارتی و به ویژه مجازی بودن دوره ها، با بهره گیری از کادر مجرب و متعهد در حوزه آموزش مجازی و زیرساخت و مخصوصاً با استفاده از اساتید مهارت محور در حوزه مربوطه، به کیفیت مطلوب و مورد انتظار از دوره دست یابد. مسلماً این تضمین کیفیت، باهمکاری و همت دانشپذیران گرامی و مشارکت حداکثری ایشان در فعالیت های دوره (کلاس مجازی، حل تمرینات هفتگی، انجام مناسب پروژه پایان دوره، فعال بودن در کلاس، حضور واقعی داشتن در کلاس، فعال بودن در تمرینات مشارکتی و تالارهای گفتگو و ...) به نحو احسن قابل دستیابی خواهد بود.

7- نحوه اطلاع رسانی وقایع دوره: این اطلاع رسانی از طریق پیام هایی که استاد یا کارشناس آموزش یا کارشناس فنی در محیط سامانه مدیریت آموزش مجازی (LMS) درج می کنند و یا از طریق ایمیل شخصی دانشپذیران و در موارد خاص از طریق موبایل (پیامک یا تماس) خواهد بود. لذا از دانشپذیران گرامی انتظار می رود نسبت به ملاحظه دائم موارد فوق اقدام نمایند. همچنین وارد کردن شماره موبایل و نیز آدرس ایمیلی که دائماً مورد استفاده قرار  می گیرد در مراحل ثبت نام ضروریست.

8- طول دوره های مهارتی: مدت زمان دوره های مهارتی با توجه به سرفصل ها و تکنیک محور یا مهارت محور بودن و نیز سطح مهارت مورد نظر، از چند روز تا حداکثر یکسال متغیر است.

9- برگزاری صرفاً بصورت مجازی: تقریباً تمامی دوره های مهارتی طراحی شده در واحد آموزش مجازی با استفاده از روش های مختلف و مکمل آموزش مجازی، برگزار می شود. صرفاً در تعدادی از دوره ها نیز پس از گذراندن مقدمات و به منظور تسلط بر مطالب ارائه شده، یک یا دو جلسه کلاس حضوری در کارگاه ها، آزمایشگاه ها یا استودیو های دانشگاه صدا و سیما برگزار خواهد شد.

10- انصراف از دوره: چنانچه دانشپذیری، پس از پرداخت وجه ثبت نام و قبل از شروع دوره از شرکت در دوره انصراف دهد، دانشگاه پس از کسر 15 درصد کل هزینه ثبت نام در دوره، الباقی را ظرف مدت یک ماه مسترد خواهد نمود. چنانچه کلاس درس شروع شده باشد (خواه دانشپذیر در آن حضور داشته باشد یا خیر)، شهریه پرداختی قابل استرداد نیست.

11- نحوه شرکت در کلاس مجازی: پس از مرحله ثبت نام دانشپذیران گرامی و اطلاع از گروه بندی و زمانبندی جلسات درس مورد نظر، محیط درس در پرونده شخصی توسط کارشناس آموزش دانشگاه ایجاد شده و به فراخور درس، تعداد جلسات مشخص می شود، سپس لینک ورود به کلاس درس مجازی در هر جلسه قرار گرفته و در زمان مقرر فعال می گردد تا دانشپذیران، رأس ساعت مقرر وارد کلاس مجازی شوند. در بخش جلسه اول هر دوره و قبل از شروع کلاس، فایل های مورد نیاز برای دانلود و نصب در اختیار دانشپذیران قرار می گیرد.

12- پهنای باند اینترنتی مورد نیاز: با توجه به نوع و کیفیت دوره های مورد تدریس، به دانشپذیران گرامی مؤکداً توصیه می شود قبل از شروع دوره نسبت به تأمین پهنای باند اینترنتی حداقل 2Mb/s و اختصاصی (Dedicate) اقدام نمایند. در این مورد حتماً با سرویس دهنده اینترنتی خود مشورت نموده و از این موضوع اطمینان حاصل نمایید.

13- تنظیمات فنی قبل از ورود به کلاس مجازی: دانشپذیران گرامی بایست قبل از شروع دوره، نسبت به دانلود و نصب پلاگین های مورد نیاز (که در پرونده شخصی در اختیارشان قرار خواهد گرفت) اقدام نمایند. همچنین دانشپذیرانی که از طریق اینترنت سازمان های متبوع خود در کلاس مجازی حاضر می شوند می بایست نسبت به باز بودن پورت های 89 و 443 و مخصوصاً 1935 روی خط اینترنتی خود اطمینان حاصل نمایند. در این مورد، از مسؤولین IT واحد مربوطه سؤال شود.

14- حضور و غیاب در کلاس های مجازی: حضور در کلاس های مجازی، فعال بودن در کلاس و پاسخگو بودن به استاددر هنگام تدریس و انجام تکالیف مد نظر استاد سر کلاس، از پارامترهای مهم مبحث تضمین کیفیت آموزش در دوره های مجازی است لکن از آنجا که غیبت معدود در کلاس اجتناب ناپذیر است، به منظور جبران زمان از دست رفته برای دانشپذیران، تمامی فرایندهای انجام شده در حین برگزاری کلاس درس، ضبط شده و فایل آن (با یک روز تأخیر) در بخش مربوط به همان جلسه بارگزاری خواهد شد.

15- زمانبندی کلاس ها: زمانبندی کلاس ها بسته به زمان های مد نظر واحد آموزش مجازی، استاد و نیز زمانبندی استفاده از تجهیزات و فضای استودیو های دانشگاه صدا و سیما، شکل خواهد گرفت. چنانچه دانشپذیری به علت زمانبندی انجام شده نتوانست در جلسه ای از درس حاضر شود، با توجه به ضبط تمامی وقایع صورت گرفته در کلاس و آپلود فایل آن در بخش مربوط به همان جلسه، دانشپذیر می تواند بعداً و به دفعات، فایل ضبط شده آن جلسه را بازبینی نماید.

کلیه حقوق این سایت متعلق به دانشگاه صدا و سیما می باشد .