تاریخ خبر:‌سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ - بازدید:‌۱۱۹۱
فردای رسانه ملی در دستان دانشجویان دانشگاه صدا و سیما

هفته پایان مهرماه بود، سکوت، تمام وسعت مجموعه آموزشی فرهنگی زیباکنار را فراگرفته بود و صدایی به غیر از آواز پرندگان و غوکان به گوش نمی رسید. اما خواب پاییزی ساحل، دیری نپایید و با ورود نخستین اتوبوس دانشجویان جدیدالورود دانشگاه صدا و سیما، مجتمع زیباکنار بیدار شد.


هفته پایان مهرماه بود، سکوت، تمام وسعت مجموعه آموزشی فرهنگی زیباکنار را فراگرفته بود و صدایی به غیر از آواز پرندگان و غوکان به گوش نمی رسید. اما خواب پاییزی ساحل، دیری نپایید و با ورود نخستین اتوبوس دانشجویان جدیدالورود دانشگاه صدا و سیما، مجتمع زیباکنار بیدار شد.
نزدیک به 200 دانشجوی جوان، با نشاط و انرژی و هیجان، خوشحال از اینکه دوران تازه ای از زندگی خود را تحت عنوان دوران دانشجویی دانشگاه صدا و سیما شروع کرده اند. آمدند تا در اردوی شش روزه (3 روز برادران و 3 روز خواهران) زیباکنار، سرفصل های آشنایی با ساختار رسانه ملی  و دانشگاه، فرآیند تولید رسانه ای، اخلاق و معنویت، دوستی، صمیمیت، ورزش و کارگروهی را مشق کنند.
رییس جوان دانشگاه صدا و سیما گویا از خود دانشجویان خوشحال تر بود. بعد از سالها تعطیلی اردوی اول سال، امسال با موافقت دکتر عسکری، رییس سازمان این اردو احیاء شد. وقتی برای خوشآمدگویی پشت تریبون قرار گرفت، برق امید به آینده در چشمانش درخشید. از همان روز نخست رابطه دانشجویان با استادان به رابطه دو دوست و رفیق تبدیل شد. عکس های دست جمعی و یادگاری، سلفی هایی با لبخند، رقابت های ورزشی همراه با جیغ های بنفش، کلاس هایی متفاوت از کلاس های دانشگاه، خاطرات شنیدنی و بعضاً خنده دار استادان، چشم های جستجوگر در بازدید از استودیوهای رادیو و تلویزیون مرکز گیلان، نماز جماعت و روضه و توسل و بسیاری دیگر اردوی خاطره انگیزی را برای دانشجویان رقم زد.


چهل سال بالندگی و استقلال
دکتر اسفندیاری ابتدا به استادان و مدعوین و دانشجویان حاضر در اردوی زیباکنار خوشآمد گفت و در جمع دختران دانشجوگفت: در آستانه 40 سالگی انقلاب اسلامی، رسانه های غربی کجا هستند تا اخبار موفقیت و درخشش شخصیت بالنده زن و دختر ایرانی را در جامعه به نمایش گذارند؟
رییس دانشگاه صدا و سیما افزود: رسانه های غربی از همان40 سال پیش القاء می کردند که با وجود انقلاب و حکومتی دینی، باید انتظار حذف زنان و دختران را از عرصه فعالیت های اجتماعی ایران داشت و زنان حرکتی قهقرایی را طی خواهند کرد و از حقوق و مدنیت امروزی جهان محروم خواهند شد.
وی ادامه داد: این رسانه های غربی گویا یادشان رفته است که از وقوع انقلاب فرانسه و تولد جمهوریت در اروپا به سال 1789 میلادی، زنان بیش از 100 سال حق رأی نداشتند و اول بار در دهه نخست قرن بیستم حق رأی زنان مطرح شد. حتی حق تحصیل عالیه زنان هم نه در قرون 18 و 19 بلکه در نیمه قرن بیستم برای بسیاری زنان غربی ممکن شد.
اسفندیاری با اشاره به فیلم « سافراجت» که مربوط به جنبش حق رأی زنان در دهه 1920 میلادی در انگلیس است، گفت: در این فیلم زنی در میدان مسابقه اسب دوانی برای اینکه صدای زنان را به گوش پادشاه برساند، خود را مقابل پای اسبان انداخت و کشته شد.
این استاد دانشگاه افزود: چرا امروزه در غرب جنبشی تحت عنوان«Me Too» شکل می گیرد و در آن زنانی که در محیط کار و رسانه های غربی مورد تعرض و آزار جنسی قرار گرفته اند، به اعتراض نسبت به وضع موجود در رسانه های غرب می پردازند.
اسفندیاری گفت: رسانه هایی که دم از جریان آزاد اطلاعات می زنند چرا در مورد موفقیت های اجتماعی، دانشگاهی، اقتصادی و کارآفرینی و بسیاری دیگر زنان و دختران ایرانی برنامه سازی نمی کنند و سکوت اختیار کرده اند. اما اگر کم و کاستی مشاهده کنند به برجسته سازی آن موضوع پرداخته و مدعی می شوند حقوق زنان در ایران کاملاً نادیده گرفته می شود.
رییس دانشگاه صدا و سیما گفت: تا دوسال پیش دختران، تنها در دو رشته این دانشگاه تحصیل می کردند اما امروزه در تمام رشته های دانشگاه صدا و سیما حضوری فعال دارند چرا که معتقدیم نمی توان نیمی از استعدادهای جامعه را نادیده گرفت. رسانه های غربی می کوشند حتی یک استعداد رسانه ای را از دست ندهند.
این مدیر رسانه با اشاره به تفاهمنامه های همکاری میان دانشگاه صدا و سیما و دیگر معاونت های رسانه ملی تصریح کرد: تمام معاونت های سازمان تمایل دارند تا دانشجویان علاوه بر گذران دروس تئوری، مهارت های عملی نیز در قالب پروژه های کارورزی فراگیرند تا هنگام ورود به سازمان، از سطح دانش و توانایی بالایی برخوردار باشند.
همچنین دکتر اسفندیاری در اردوی برادران این دانشگاه که در مجتمع زیباکنار برگزار شد، گفت: رییس سازمان صدا و سیما تاکید و اهمیت خاصی نسبت به جذب و آموزش نیروهای مستعد و جوان قایل هستند برای نمونه به منظور افزایش تولیدات دانشجویان در بخش رادیو و تلویزیون، بودجه تولیدات دانشجویی دانشگاه را تا 5 برابر افزایش دادند.
وی افزود: با تعامل بخش های فنی و فضای مجازی سازمان، در آینده نزدیک شاهد راه اندازی شبکه تصویری دانشگاه در بستر IPTV خواهیم بود تا تولیدات دانشجویی فرصت بیشتری برای نمایش پیدا کنند. همچنین دانشجویان به صورت عملی با پخش تلویزیونی و چگونگی کنداکتور نویسی آشنا شوند.
رییس دانشگاه صدا و سیما در پایان به دانشجویان توصیه کرد که قدر فرصت کوتاه اردو را بدانند و دایره دوستان خود را افزایش دهند چرا که کار رسانه، کاری جمعی و گروهی است و آینده رسانه در دستان دانشجویان صدا و سیما است.


آینده این رسانه، شما دانشجویان هستید
در ادامه قائم مقام خبرگزاری صدا و سیما در اردوی دانشجویان جدیدالورود این دانشگاه در مجتمع فرهنگی و آموزشی زیباکنار گفت: رسانه های غربی با عبور از مبحث جنگ نرم، ابتدا تئوری قدرت هوشمند و به تازگی تئوری قدرت هنرمندانه را مطرح کرده اند.
دکتر حسن عابدینی با بیان این مطلب افزود: نگاه رسانه ملی با نگاه دانشگاه های دیگر به فرآیند اطلاع رسانی و ارتباطات تمایز دارد. به عنوان مثال آنها خبر را به عنوان گزارش عینی یک رویداد واقعی تعریف می کنند اما رسانه ملی سعی می کند آن رویداد را به صورت زنده پخش کند. آنها کار خبرنویسی را انفرادی می بینند اما در رسانه خبر محصول تلاش چندین نفر از جمله دبیرخبر، خبرنگار، سردبیر، گوینده، تصویربردارو صدابردار و بسیاری دیگر است.
وی گفت: دانشجویان صدا و سیما با توجه به این تعریف باید کارگروهی را تمرین کنند. بواسطه برخورداری از آنتن رادیویی و تلویزیونی باید قدرت ارتباط گیری و روابط عمومی را در خود تقویت کنند چرا که آینده این رسانه، شما دانشجویان هستید.
عابدینی با بیان اینکه بسیاری از مدیران ارشد سازمان در این دانشگاه تدریس می کنند، ادامه داد: دانشجویان، حضور مدیران ارشد سازمان را برای خود فرصت و غنیمت دانسته و در کنار دروس تئوری به کسب تجارب عملی تلاش کنند.
قائم مقام خبرگزاری صدا و سیما خطاب به دانشجویان گفت: فنون برنامه سازی را به درستی یاد بگیرید. چرا امپریالیسم رسانه ای بر علیه کشورهای چین و هند با جمعیتی میلیاردی برنامه سازی نمی کنند اما ده ها شبکه معاند برای ایران راه اندازی و مدیریت می کند؟ جنگ نرم یعنی همین و شما دانشجویان افسران آینده جنگ نرم در رسانه ملی هستید؟
این استاد دانشگاه افزود: من معتقدم که امروزه رسانه های مطرح جهان از موضوع جنگ نرم عبور کرده اند و مدت 10 سال است که قدرت هوشمند (smart power) را تئوریزه می کنند. از این هم جلوتر، به تازگی قدرت هنرمندانه (artistic power) را مطرح می کنند و بجای نوشتن یک کتاب 700 صفحه ای، یک سریال جذاب، طولانی و هدفدار می سازند تا جامعه هدف خود را تحت تاثیر قرار دهند.
عابدینی رویارویی رسانه ای غرب با رسانه های جبهه مقاومت را جنگی نامتقارن توصیف کرد و گفت: معاونت سیاسی سازمان در آینده به تدبیر و تخصص شما دانشجویان در مشاغلی همچون خبرنگاری، گویندگی، دبیری خبر، تدوین، تصویربرداری و صدابرداری و بسیاری حوزه های دیگر نیاز مبرم خواهد داشت. بنابراین از همین روزهای دانشجویی سعی در تقویت مهارت ها و ارتقای سطح دانش خود داشته باشید.


ذخایر آینده رسانه ملی
مدیر شبکه 4 سیما دانشجویان دانشگاه صدا و سیما را ذخایر آینده رسانه ملی توصیف کرد و از آنها خواست تا دانش خود را نسبت به سه حوزه معرفتی، اخلاقی و رفتاری افزایش دهند چرا که در برنامه سازی سال های آتی به افرادی که با این سه بخش آشنا هستند نیازمند خواهیم بود.
دکتر مسعود معینی پور افزود: عدم شناخت فُرم تاثیرگذار و خلاقانه برنامه سازی، یکی از ضعف های مهم برنامه سازان رسانه ملی است. این ضعف در شبکه های تلویزیونی بخصوص شبکه 4 مشهود است برای همین است که اکثر برنامه ها گفتگومحور و یا به مسابقه تلویزیونی تبدیل شده اند.
این مدیر رسانه ای گفت: در حوزه خبر نیز این ضعف در شناخت فُرم صحیح خبررسانی باعث شده تا اخبار ما در دل و جان مخاطب نفوذ نکنند و ماندگار نشود. در صورتی که شبکه های رقیب به بهترین شکل و فرم و در فضایی متفاوت اخبار را چنان منعکس می کنند که مخاطب به راحتی باور می کند.
مدیر شبکه 4 تصریح کرد: بخش پژوهش هم از این ضعف مستثنا نیست. چرا که پژوهشگران ما دغدغه کار ماندگار ندارند و اینگونه می شود که یک پژوهش به زحمت به عرصه تولید رسانه می رسد.
وی در پایان به دانشجویان توصیه کرد که سعی کنند خلاقیت داشته باشند، به امر تحقیق با جدیّت نگاه کنند و فرم های جدید رسانه های جهان را در برنامه سازی مطالعه کرده و بشناسند.


فرزند زمانه ی خود باشید
همچنین مدیرگروه رادیوی دانشکده تولید رادیو و تلویزیون به دانشجویان جدیدالورود دانشگاه صدا و سیما توصیه کرد، سعی کنند فرزند زمانه ی خود باشند.
دکتر ویدا همراز گفت: برای شما دانشجویان رسانه، فرزند زمانه بودن به این نیست که تنها به شناخت روش ها و تکنیک های فنی رسانه تسلط پیدا کنید بلکه باید جامعه و محیط پیرامونی خود را به خوبی تحلیل کرده و بشناسید.
وی افزود: اگر به تحلیل خوبی از جامعه رسیدید مطمئن باشید که پیام تولید شده از سوی شما اثری ماندگار خواهد یافت. پیام ماندگار تنها به مرزهای داخلی محدود نمی شود بلکه مخاطب خود را در آنسوی مرزها هم پیدا خواهد کرد. تجهیزات و سخت افزارها به تنهایی پیام را اثرگذار نمی کنند بلکه در اصل این محتوای درست پیام ها و برنامه های رسانه ای است که توجه مخاطب را به خود جلب می کنند.
مدیرگروه رادیوی دانشکده تولید رادیو و تلویزیون با اشاره به جنگ رسانه ای بدخواهان انقلاب اسلامی گفت: رسانه های غربی نه تنها از نظر سخت افزاری بلکه از نظر تولید پیام و محتوا نیز جامعه ما را هدف قرار داده اند بنابراین وظیفه شما دانشجویان این است که با تقویت دانش خود، ظرافت های رسانه ای شبکه های معاند را شناسایی کرده و با دست پر وارد این رویارویی رسانه ای بشوید تا مرعوب دشمن نگردید.
همراز در پایان به دانشجویان توصیه کرد که قدر زمان دانشجویی را دانسته و از استادان این دانشگاه که اکثراً دارای تجربه تولید رسانه ای هستند بهره کافی و وافی ببرند.


آثار تخریبی رسانه ها بیشتر از جنگ افزارهاست
در ادامه رییس دانشکده دین و رسانه قم آثار منفی و تخریبی رسانه های امروز در قالب جنگ نرم را بسیار مخرب تر از سلاح ها و جنگ افزارها توصیف کرد.
دکتر علیرضا پویا گفت: جنگ افزارها به طور فیزیکی به جوامع بشری صدمه می زنند و یک نسل را تحت شعاع قرار می دهند اما رسانه ها روی روح، فکر و اندیشه جوامع تاثیر گذاشته و چندین نسل و بلکه تمام فرهنگ یک جامعه را تخریب و تعویض می کنند.
وی افزود: دانشجویان دانشگاه صدا و سیما بدانند که مسئولیت سنگینی بر دوش دارند و پاسداری از فرهنگ ایرانی و اسلامی در رسانه ملی در سال های آینده برعهده ایشان خواهد بود.
پویا ادامه داد: رشته های مرتبط با رسانه از حساس ترین و پرطرفدارترین رشته های امروز جهان است چرا که ارتباطات رشته ای بینارشته ای قلمداد می شود و پل ارتباطی تمام رشته های علوم انسانی و بلکه رشته های فنی و مهندسی است.
رییس دانشکده دین و رسانه قم گفت: رشته های تحصیلی مرتبط با رسانه چه از جنبه نظری و عملی و چه از جنبه آثار و پیامدها، از پیچیده ترین رشته های علوم انسانی است که نتایج آن مستقیم در جامعه نمود پیدا می کند.
وی در پایان به دانشجویان توصیه کرد که امروز با تقویت مهارت های تکنیکی و افزایش دانش رسانه ای خود، فردای قدرتمند رسانه ملی را تضمین کنند.


نشاط، دوستی، انگیزه و روحیه معنوی دانشجویان ستودنی است
علوی، معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه، وجود روحیه نشاط، دوستی، انگیزه و معنویات را در دانشجویان جدیدالورود دانشگاه صدا و سیما ستودنی توصیف کرد.
سید عارف علوی گفت: با لطف خدای متعال و حمایت رییس رسانه ملی و پیگیری های ریاست دانشگاه صدا و سیما، برگزاری اردوی دانشجویان جدیدالورود این دانشگاه در مجتمع آموزشی زیباکنار شاهد بودیم.
وی افزود: آنچه را که فراتر از برگزاری کلاس های آموزشی و فرهنگی مشاهده شد، میزان صمیمیت، نشاط، دوستی، انگیزه و روحیه معنوی برادران و خواهران دانشجو بود. این روحیه معنوی و مودت میان دانشجویان نه تنها برای عوامل اجرایی اردو انگیزه بخش، بلکه باعث فخر دانشگاه صدا و سیما به سبب برخورداری از چنین دانشجویانی است.
معاون فرهنگی و دانشجویی گفت: این اردو در ۶ روز و شامل دو بخش برادران و خواهران برگزار شد. در ۳ روز نخست، دانشجویان پس از برگزاری کلاس های آموزشی با ساختار و مقررات سازمان صدا و سیما و دانشگاه صدا و سیما و برخی از موضوعات اجتماعی و فرهنگی آشنا شدند و در نهایت با بازدید از صدا و سیمای مرکز گیلان و آشنایی با فرآیند تولیدات رادیویی و تلویزیونی، زیباکنار را به مقصد تهران ترک کردند.
علوی در پایان تعداد دانشجویان شرکت کننده در اردوگاه زیباکنار را نزدیک به ۲۰۰ نفر برآورد کرد و گفت: این دانشجویان جدیدالورود شامل دانشجویان ۴ دانشکده ارتباطات و رسانه، فنی- مهندسی، تولید رادیو و تلویزیون در تهران و دانشکده دین و رسانه قم دانشگاه صدا و سیما در مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد بودند.

حسین قرایی نویسنده، شاعر و مدیر هنرستان صدا و سیما نیز به دانشجویان توصیه کرد قدر این دوران دانشجویی را بیشتر بدانند و تا می توانند با کتاب و کتابخوانی مأنوس باشند، علاوه بر دروس دانشگاهی، خود را ملزم به خواندن کتاب های رُمان و فیلم های سینمایی از افراد و کشورهای مختلف کنند.
مازیار بیژنی، کاریکاتوریست و مهدی جهاندار شاعر آیینی از دیگر مهمانانی بودند که در این جمع حضور داشتند. بیژنی با طنازی های خاص هنرمندانه اش برای دانشجویان خاطره گفت و جهاندار برایشان اشعار آیینی و مذهبی سرود.
در پایان اردو، دانشجویان برتر رقابت های ورزشی هدایای خود را از رییس دانشگاه صدا و سیما و اساتید حاضردریافت کردند. با خروج آخرین اتوبوس دانشجویان، دوباره سکوت تمام وسعت مجتمع آموزشی و فرهنگی زیباکنار را تسخیر کرد.

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
استادان گرامی آقایان دکتر احمدرضا معتمدی و عزیزالله سالاری اعضای هیئت علمی دانشگاه به مرتبه«دانشیاری» ارتقاء یافتند.
-1
جمعی از مدیران و دست اندرکاران کانون مدارس اسلامی تهران به منظور تعامل در زمینه جذب دانشجو از دانشگاه بازدید کردند.
-1
روابط عمومی دانشگاه صدا و سیما به منظور تسهیل در روند انتخاب رشته داوطلبان کارشناسی ارشد اقدام به انتشار دفترچه معرفی رشته‌ها و دانشکده‌های دانشگاه نموده است.
-1
دکتر یاراحمدی رییس دانشکده بهداشت و جمعی از معاونان و اعضای هیئت علمی این دانشکده دانشگاه علوم پزشکی ایران از دانشگاه صدا و سیما بازدید کردند.
-1
 اداره کل آموزش سازمان با همکاری دانشگاه صدا و سیما دوره کارگاهی طراحی خلاقانه جدول پخش ویژه مدیران تامین و پخش مراکز استانها را در مرکز کرمان برگزار کرد.
-1