تاریخ خبر:‌سه شنبه ۶ شهریور ۱۳۹۷ - بازدید:‌۱۰۴۲
سه کلید واژه انتخاب داوطلبان جوان در دانشگاه صدا و سیما ؛
اعتماد، اعتبار، کیفیت آموزش

هفته اول شهریور است و دانشگاه صدا و سیما پُر از همهمه و شلوغی. چهره هاشون هنوز به دانش آموزی می زنه. به همه کلاس ها و سالن های دانشگاه صدا و سیما از روی کنجکاوی سَرَک می کشند. اشتیاق و خنده ای خاص توی چشمانشون موج می زنه.

هفته اول شهریور است و دانشگاه صدا و سیما پُر از همهمه و شلوغی. چهره هاشون هنوز به دانش آموزی می زنه. به همه کلاس ها و سالن های دانشگاه صدا و سیما از روی کنجکاوی سَرَک می کشند. اشتیاق و خنده ای خاص توی چشمانشون موج می زنه.

دانش آموزان تازه دیپلم گرفته که داوطلب ادامه تحصیل در دانشگاه صدا و سیما هستند بعد از اعلام نتایج آزمون سراسری، برای ثبت نام اولیه اومدند، تنها نیستند پدر و مادر و بعضی ها هم با خاله و دایی و عمو و غیره اومدند.

∗ آقای علیزاده که برگه ثبت نام و به دقت نگاه می کرد به من گفت: دخترم معدل 90 / 19 ریاضی داره و از تیزهوشان است. هم من و هم خودش راغب هستیم که مهندسی برق و در این دانشگاه بخونه، از کیفیت آموزشی این دانشگاه در مهندسی برق زیاد شنیدم. دختر که کمی خجالتی بود، حرفی نزد اما مادرش گفت: برای یه مادر خیلی مهمه که دخترش کدوم دانشگاه میره، با کی دوست میشه، همین که این دانشگاه واسه دخترا امن و مطمئنه برای من کافیه.

∗ آقای قنبری که صدای ما رو می شنید اومد جلو گفت: منم به همین دلیل راضی شدم دخترم بیاد تهران درس بخونه چون خیالم راحته این دانشگاه هم خوابگاه دخترانه داره و هم خیلی به اخلاق و دین اهمیت می دهند.

 مردی درشت استخوان با ساکی بزرگ و کفش هایی خاک گرفته به تنهایی در گوشه ایی نشسته بود. نگرانی را می شد از تماس دائم انگشتان و سیبیل پرپشت اش حدس زد. با لهجه کُردی و قدرتمندی گفت: سرخی هستم، هزار کیلومتر و از دهلران تا تهران یه کله آمدم. پسرم عاشق صدا و سیماست. رتبه 200 کنکور شده، با اینکه سال پیش دانشجوی دانشگاه کرمانشاه بود ولی انصراف داد و دوباره کنکور شرکت کرد. رشته هنرهای دیجیتال و دوست داره، من هم گفتم پسرجان تا من پشتت هستم خیالت گرم باشه درست بخون برای خودت کسی بشی.

 مادری که میون جمعیت حاضر چشم از دخترش ورنمی داشت، بهم گفت: همین یه دختر و دارم، با اینکه دیپلم ریاضی و از دبیرستان تیزهوشان گرفته اما میگه فقط باید برم دانشگاه صدا و سیما اون هم فقط باید هنرهای دیجیتال بخونم ولاغیر. من هم پرس و جو کردم میگن از نظر امنیت و اخلاقی واسه دخترا جای خوب و قابل اعتمادیه، همین برام کافیه.

 مبینا که با خاله اش اومده بود گفت: هم خودم به روزنامه نگاری علاقه دارم، هم چند تا از معلمای دبیرستانمون به من گفتن اگه می خوای روزنامه نگار خوبی بشی برو دانشگاه صدا و سیما. ازش می پرسم: مبینا خانوم می دونی که روزنامه نگاری خیلی استرس داره. یه بشکن ریز زد و با خنده گفت: من هم سرم درد می کنه واسه استرس.

 دختری که خودشو سوده معرفی کرد با شنیدن حرفای مبینا، گفت: منم روزنامه نگاری شرکت کردم البته اول دانشگاه علامه طباطبایی را انتخاب کردم ولی تا دیدم که صدا و سیما هم داره سریع اینجا رو انتخاب کردم. مادر سوده گفت: راستش اسم و رسم خود صدا و سیما به ما بزرگترا هیجان میده چه برسه به این بچه ها.

 مرد میانسالی که خود را آقا نبی معرفی کرد گفت: این دختر منه، با کارگری بچه ها رو بزرگ کردم. میگن این دانشگاه بعد از خاتمه درس، استخدام هم داره، نمی دونم چی قبول شده ولی امید به خدا که ان شاا... جایی هم مشغول بشه.

 آقای حیدری که خیلی شمرده صحبت می کرد، گفت: من به بِرند خیلی اهمیت می دهم. به نظرم دانشگاه صدا و سیما در میان دیگر دانشگاه یک برند تحصیلی محسوب می شود. آینده شغلی، کمیت و کیفیت تحصیلی، پرستیژ فارغ التحصیلی، اعتبار اجتماعی همه از شاخصه های یک برند موفق برای یک دانشگاه است. تحقیق کردم، مشاوره گرفتم و فهمیدم که جایی که دخترم را آورده ام دانشگاهی معتبر است، آورده ام تا روزنامه نگاری را در سطح عالی بخواند. دختر آقای حیدری که گویی از جملات دیکته ای پدر خسته و بی حوصله شده بود میان کلام پدر پرید و گفت: من گویندگی دوست دارم نه روزنامه نگاری.

 مادر و دختری در گوش هم پچ پچ می کردند، مادر در جواب سوالم گفت: دخترم فنی و مهندسی قبول شده و می خواد مخابرات بخونه، امنیت شغلی خیلی مهمه، مهمه که چه استادایی درس می دهند، مهمه که چقدر به مذهب و اخلاق اهمیت می دهند، مهمه که یه دختر چه همکلاسی های داره، همه چیز مدرک نیست مهمه که محیط دانشگاه سالم باشه.

 مادر دیگری گفت: دختر من به مستندسازی و کارگردانی علاقه داره. چندتا از آشنایان گفتن که لیسانس های کارگردانی این دانشگاه بازار کار خوبی دارند، استادای خوبی اینجا هستند، دانشجوها گزینش میشن، همه خوب و با ادب و درسخون هستند. محیط سالمی برای یه دختر جوان محسوب میشه. توکل به خدا

 آقای صمیمی که از تبریز اومده گفت: پسرم می خواهد مهندس مخابرات صدا و سیما بشه برای همین اول انتخاب و گذاشت اینجا. پسر گفت: از این دانشگاه خیلی تعریف شنیدم. شنیدم خیلی پیگیر دانشجو هستند. فقط درس نیست کار عملی هم خیلی زیاد می خواهند. منم هم همین و می خوام می خواهم عملی کار مخابرات یاد بگیرم.

 پدر و مادری که از لاهیجان آمده بودند، گفتند: ما هر دو دبیر هستیم، دوست داشتیم پسرمان هم دبیر بشود، با اینکه دبیری هم قبول شده اما میگه الابلا من باید برم مهندسی فنی بخوانم آن هم در دانشگاه صدا و سیما. ما هم تا بتوانیم حمایتش می کنیم تا موفق بشود.

ظهر شده بود و صدای اذان گویا آرامشی بود برای برخی از والدین که از آن همهمه ای ثبت نام دانشجویی خارج شوند و عزم نماز کرده و برای آینده روشن فرزندان خود دعا کنند.      

      گزارش از محمد زندکریمخانی

     روابط عمومی دانشگاه صدا و سیما  

 

 

 

 

     

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
آخرین اخبار
 به گزارش روابط عمومی دانشگاه صدا و سیما نشست ها و کارگاه‌های دانشگاهی سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر در دانشگاه صدا و سیما برگزار خواهد شد.
-1
نشست تخصصی رسانه و بحران با محوریت بررسی عملکرد رسانه در حادثه سیل نوروز ۹۸ در دانشگاه صدا و سیما برگزار شد.
-1
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صدا و سیما در آخرین هفته اسفند ماه ۹۷ با پیگیری‌های صورت گرفته از سوی دانشکده‌های ارتباطات و دین و رسانه دانشگاه صدا و سیما، برنامه...
-1
نشریه علمی - ترویجی «مطالعات بینا رشته‌ای ارتباطات و رسانه» وابسته به دانشگاه صدا و سیما که دو شماره نخست آن برای تایید اعتبار به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ا...
-1
هشتاد درصد دانش آموختگان دانشگاه صداوسیما جذب شده اند
-1
کلیه حقوق این سایت متعلق به دانشگاه صدا و سیما می باشد .