تعداد بازدید : 165 - تاریخ خبر : چهارشنبه 20 اسفند 1399 - 09:23  
آغاز به کار کرسی های نظریه پردازی، نقد و مناظره در دانشگاه صدا و سیما


از سوی هیئت حمایت از کرسی های نظریه پردازی، نقد و مناظره شورای عالی انقلاب فرهنگی حکم ریاست کمیته دستگاهی به دکتر اسفندیاری، رئیس دانشگاه صدا و سیما اعطا شد.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه صدا و سیما، حکم ریاست کمیته دستگاهی دانشگاه صدا و سیما، از سوی حجت الاسلام و المسلمین دکتر خسروپناه رئیس دبیرخانه هیئت حمایت از کرسی های نظریه پردازی نقد و مناظره شورای عالی انقلاب فرهنگی به دکتر اسفندیاری رئیس دانشگاه صدا و سیما تقدیم شد.
در ابتدای جلسه دکتر اسفندیاری ضمن خیر مقدم به دکتر مسگر، از زحمات دکتر خسروپناه، رئیس دبیر خانه هیئت حمایت از کرسی های نظریه پردازی، نقد و مناظره به دلیل پذیرفته شدن پیشنهاد دانشگاه صدا و سیما برای شرکت در فعالیت های این هیئت و فراهم نمودن مقدمات کار، تقدیر و تشکر کرد.
رئیس دانشگاه صدا و سیما، در ادامه نشست به فعال شدن اعضای هیئت علمی و معاونت پژوهشی دانشگاه در عرصه ی برگزاری نشست های تخصصی در زمینه نظریه پردازی در حوزه های مختلف رسانه اشاره کرد و گفت: در سال جاری دانشگاه صدا و سیما با برگزاری دو همایش «رسانه ملی و تبلیغات بازرگانی» و «رسانه و مکتب سلیمانی» و برپایی دهها نشست تخصصی تجربه خوبی در برگزاری کرسی های ترویجی تخصصی کسب کرد که گنجینه با ارزشی در کارنامه ی دانشگاه صدا و سیما محسوب می شود.
وی افزود: دانشگاه صدا و سیما امسال در زمینه ی علوم نوین و میان رشته ای رسانه نیز نشست های تخصصی با دانشگاه صنعتی شریف برگزار کرد.
دکتر اسفندیاری در این نشست به توفیقات دانشگاه صدا و سیما در اخذ مجوز برای پذیرش دانشجو در سه رشته ی جدید تحصیلات تکمیلی برای اولین بار در ایران اشاره کرد که می تواند زمینه ساز نظریه پردازی در حوزه های نوین باشند.
در ادامه جلسه، دکتر مسگر معاون حمایت و گفتمان‌سازی دبیر هیئت حمایت از کرسی‌های ترویجی و نظریه‌پردازی، نقد و مناظره بر ظرفیت دانشگاه صدا و سیما برای برگزاری کرسی‌های ترویجی و نظریه‌پردازی در زمینه‌ی هنر و دیگر رشته‌ها از جمله علوم ارتباطات تأکید کرد.
دکتر مسگر با بیان این که وظیفه ی هیئت حمایت ازکرسی های ترویجی و تخصصی، حمایت از ایده های نو در حوزه علوم انسانی، معارف دینی و هنر است، گفت: رسیدن به نتیجه مطلوب جز با تشریک مساعی، هم افزایی، تعامل ، همکاری و برنامه ریزی دانشگاه ها میسر نخواهد شد.
ایشان در ادامه جلسه، فرآیند برگزاری کرسی های ترویجی و تخصصی را برای حاضران توضیح داد.
دکتر مسگر به انواع کرسی ها اشاره کرد و گفت: دو نوع کرسی در آیین نامه وجود دارد «کرسی ترویجی و کرسی تخصصی» که در کرسی ترویجی هدف بسط و گسترش فضای گفتگوی علمی است و نوع دیگر کرسی های تخصصی یعنی نظریه پردازی. بر این اساس در نظریه پردازی ارائه نظریه علمی جدید که محصول مطالعه و پژوهش روشمند و برخوردار از وجاهت و سطح علمی لازم بوده و دارای مبانی، فرضیه و دلائل کافی و ساختار علمی منطقی باشد، مد نظر است و هدف از برگزاری آن ارائه نظریه جدید در دنیای علوم است. در واقع در کرسی های نظریه پردازی یک صاحب نظر می خواهد حرف جدیدی بزند.
در پایان جلسه دکتر مسگر حکم دکتر اسفندیاری به عنوان رئیس کمیته دستگاهی دانشگاه صدا و سیما را با امضای حجت الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه رئیس دبیرخانه کرسی‌های نظریه پردازی، نقد و مناظره شورای عالی انقلاب فرهنگی به ایشان تقدیم کرد. همچنین مقرر شد دانشگاه صدا و سیما پیشنهادهای خود را برای برگزاری کرسی‌های ترویجی و نظریه‌پردازی ارائه کند.

امتیاز شما