تاریخ خبر:‌یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - بازدید:‌۱۴۲۹
فجر و دانشگاه

مدیر علمی و دانشگاهی سی‌وششمین جشنواره جهانی فیلم فجر از حضور دو استاد مطالعات فیلم جهان در جشنواره جهانی فیلم فجر خبر داد.

مدیر علمی و دانشگاهی سی‌وششمین جشنواره جهانی فیلم فجر از حضور دو استاد مطالعات فیلم جهان در جشنواره جهانی فیلم فجر خبر داد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه صدا و سیما به نقل از ستاد خبری سی‌وششمین جشنواره جهانی فیلم فجر، شهاب اسفندیاری، مدیر علمی و دانشگاهی سی‌وششمین جشنواره جهانی فیلم فجر درباره حضور استادهای صاحب‌نام مطالعات فیلم جهان در این دوره جشنواره گفت: پروفسور لوسیا نجیب استاد رشته سینما در دانشگاه ریدینگ انگلستان است و قبلاً رییس مرکز مطالعات فیلم دانشگاه لیدز در انگلستان بوده و یکی از پژوهشگران ارشد و استادان پیشکسوت در حوزه مطالعات سینمای جهان به حساب می آید. وی همچنین حوزه‌ تحقیقاتش بیشتر متمرکز بر رویکردهای چندگانه به سینمای جهان، موج‌های نو و سینماهای جدید، رئالیسم سینمایی و مفهوم بین رسانه‌ای است.

رییس دانشگاه صدا و سیما در تشریح مفهوم مطالعات سینمای جهان و دلیل پیدایش این مفهوم بیان کرد: مطالعات سینمای جهان یک اصطلاح خاص و شاخه جدیدی در حوزه مطالعات فیلم است که تمرکزش بر سینمای کشورهای غیراروپایی و آمریکایی است چون در دانشگاه‌های غربی بیشتر تمرکز بر سینمای آمریکا و اروپا است و این مساله باعث شده سینمای جهان که بخش عمده تولیدات جهانی را برعهده دارد، در بحث مطالعات فیلم نادیده گرفته ‌شود.

اسفندیاری با بیان اینکه جریان مطالعات سینمای جهان رو به رشد است، اظهار کرد: این مفهوم تحت عناوین مختلفی چون سینما اِستادیز، سینمای سوم، غربی زدایی در مطالعات فیلم و مطالعات پسااستعماری از آنها یاد می شود که ما سال گذشته در جریان سی و پنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر، کتاب «غربی زدایی مطالعات فیلم» را منتشر کردیم.

وی درباره دیگر استاد مهمان سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر در بخش علمی و دانشگاهی گفت: پروفسور دینا یوردانووا، موسس و رییس مرکز مطالعات فیلم دانشگاه سنت اندروز اسکاتلند، استاد مهمان بعدی جشنواره جهانی فیلم فجر است. یوردانووا صاحب آثار بسیاری در حوزه مطالعات سینمای اروپای شرقی و حوزه مطالعات جشنواره‌های سینمایی است.

مدیر علمی و دانشگاهی سی‌وششمین جشنواره جهانی فیلم فجر افزود: دینا یوردانووا را می توان بنیانگذار حوزه جدید مطالعاتی در دانشگاه‌های غربی دانست که به مطالعه جشنواره‌های سینمایی از منظر علمی و آکادمیک پرداخته است و به همین دلیل از او برای حضور در جشنواره دعوت کردیم.

وی از برپایی پنل «مطالعات جشنواره‌های سینمایی» در دانشکده سینماتئاتر در روز دوشنبه ۳ اردیبهشت ماه ساعت ۱۴ خبر داد و گفت: در این پنل علاوه بر لوسیا نجیب و دینا یوردانووا، سیدرضا میرکریمی دبیر سی‌وششمین جشنواره جهانی فیلم فجر، دبیر جشنواره فیلم نانت و دبیر جشنواره فیلم داکا حضور دارند.

اسفندیاری در پایان درباره دیگر برنامه‌های لوسیا نجیب توضیح داد: لوسیا نجیب علاوه بر پنل «مطالعات جشنواره‌های سینمایی» که روز یکشنبه ۲ اردیبهشت ماه ساعت ۱۴ در دانشکده سینماتئاتر برگزار می‌شود، در هم اندیشی «سینما و فلسفه» دانشگاه تهران با موضوع رئالیسم در سینما سخنرانی دارد که انواع گرایش های رئالیستی در سینمای جهان را بررسی خواهد کرد. وی همچنین در روز سه‌شنبه ۴ اردیبهشت ماه ساعت ۱۴ پنل «مطالعات سینمای جهان» را در دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران و روز چهارشنبه ۵ اردیبهشت ساعت ۱۴ در پنل «مطالعات پسااستعماری» سخنرانی خواهد داشت.

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
دکتر احسانی مدیر شبکه نسیم با حضور در مراسم رونمایی برنامه «نمای نو» ضمن تقدیر از دانشجویان عوامل تولید این مجموعه بر ضرورت ارتباط بیشتر تاکید کرد.
-1
نشست رونمایی از برنامه «نمای نو» تولید دانشجویی با حضور دکتر اسفندیاری و دکتر احسانی مدیر شبکه نسیم و جمعی از مدیران شبکه نسیم و کانال نمایش برگزار شد.
-1
نشست آموزشی «بررسی راهکارهای مقابله با خبر جعلی» با محوریت پایان نامه یکی از دانشجویان دانشگاه در اداره پژوهش های خبری معاونت سیاسی برگزار شد.
-1
بخش عملی دوره آزاد گویندگی و فن بیان به همت مدیریت آموزش های آزاد و مجازی دانشگاه برگزار شد.
-1
 بر اساس هماهنگی‌های به عمل آمده و موافقت رییس محترم سازمان، میزان کمک هزینه پایان نامه و پرداخت عیدی و بن کتاب افزایش قابل توجهی یافته است.
-1