تعداد بازدید : 406 - تاریخ خبر : شنبه 28 تیر 1399 - 11:47  
اختتامیه « ختامه مسک» با حضور دکتر اسفندیاری در قم برگزار شد

دوره تخصصی «ختامه مسک» با حضور کارشناسان تخصصی عرصه تبلیغ بین الملل و حاضران در این دوره در قم برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه صدا و سیما؛ دوره تخصصی «ختامه مسک» با حضور حجت الاسلام والمسلمین سید مفید حسینی کوهساری مسئول مرکز ارتباطات و بین الملل حوزه های علمیه، طالب زاده نویسنده، کارگردان و فعال عرصه بین الملل، دکتر شهاب اسفندیاری، رئیس دانشگاه صدا و سیما ، کارشناسان تخصصی تبلیغ بین الملل و تعدادی از طلاب منطقه آمریکای لاتین که از جامعةالمصطفی(ص) العالمیه فارغ‌التحصیل شده‌اند، و با رعایت پروتکل های بهداشتی 25 تیر ماه در قم برگزار شد.
در ابتدای این نشست، دکتر سهیل اسعد مسئول برگزاری دوره «ختامه مسک»، با اشاره به دلایل گرویدن مردم جهان به برخی ادیان بیان کرد: محتوای بودیسم قابل مقایسه با اسلام نیست، ولی این دین میلیون ها نفر را جذب کرده است ولی فعالان تبلیغی مسلمان آن چنان موفق نبوده اند . پس از تحقیق مشخص شد که جذابیت های اسلام بسیار زیاد است. مشکل ما در قالب ارایه محتوای دین است.
وی افزود: پروتستانیزم آمریکایی تنها به ظاهر ارایه می پردازد و برخی بیان می کنند که محتوای خوب ظاهر را نیز تامین می کند. ولی اسلام می گوید که ظاهر و باطن برای خداوند مهم است و رسالت های الهی نیز ظاهر و باطن داشتند. خداوند در قرآن از محبوب کردن دین و ایمان و زینت دادن در قلوب سخن می گوید.
اسعد بیان کرد: مهم این است که بحث ارایه محتوای جذاب باید به شکل سیستمی دنبال شود و این مساله در گذشته به عنوان خلا مطرح بد و بعد به سراغ تعلیم و آموزش این حوزه رفتیم.
وی گفت: مساله آموزش در حوزه نیز باید شکل عملی تری پیدا می کرد تا از نزدیک مباحث آموزشی و کاربردی را به طلاب ارایه شود. تعلیم و آموزش عملی بسیار مهم است. مساله دیگر حضور در میدان واقعی عمل و خدمت تبلیغی است که برای موفق شدن باید به میدان واقعی رفت و در آنجا خدمت کرد.
این طلبه غیر ایرانی، اظهارکرد: استادمحوری در آموزش نیاز بسیار مهم است و است. همچنین بحث تمرین نیز در آموزش های حوزوی بسیار مهم است. متخصصین در مرحله اول تمام تکنیک ها را به طلاب منتقل می کند. دوره دوم نیز به جای اینکه استاد صحبت کند و طلبه گوش دهد، برعکس طلاب هستند که مباحثی در دوره اول آموزش دیدند را ارایه می دهند.
این طلبه آرژانتینی افزود: اولین دوره، حضور رسانه ای و تکنیک های حضور قوی در عرصه رسانه ای است که باید طلاب ما به این تکنیک ها دست یابند و بتوانند مشکلات را حل کنند.
در ادامه این مراسم دکتر شهاب اسفندیاری رئیس دانشگاه صداوسیما در سخنانی اظهارکرد: ۱۰ سال پیش در حین تحصیل در انگلستان مرکزی به نام الزهرا(س) با حضور شیعیان تاسیس کردیم. در آن زمان مجموعه ای با عنوان جهانشهری ها را تولید می کردیم که در آن زمان خانمی از ونزوئلا به آن مرکز آمد و از شیعه شدنش و آشنایی با آقای شیخ سیهل سخن گفت.
وی افزود: این شیعیان به سختی کار تبلیغی را در کشورهای آمریکای لاتین انجام می دهند و در سالهای گذشته نیز با سختی کار می کردند. خوشبختانه مجموعه جهانشهری ها با این انعکاس جالب توانست امروز به ۵ زبان دوبله شود و در سراسر جهان منتشر شود که این مباحث به برکت زحمات شیخ سهیل است.
اسفندیاری تصریح کرد: شیخ سهیل تربیت دهنده نسل موفق جوان است. در آن سفر آمریکای لاتین دیدیم که هزینه های بسیاری برای اعزام های بی خاصیت انجام شده است، ولی یک انسان بومی لاتینی ۱۰ برابر اعزام ها و رایزنی ها موفق و اثر بخش بوده است.
در ادامه نیز دکتر نادر طالب زاده محقق، نویسنده و فعال رسانه ای بین الملل بیان کرد: اسلام جذاب است و پس از انقلاب اسلامی یک تشنگی عجیب و مخاطبان حقیقت جو در دنیا شکل گرفته است و یکی از مهمترین این مخاطبان از آمریکای لاتین هستند.
طالب زاده یادآورشد: مبلغان و مستندسازان یکی از مهمترین ستون های تبلیغی انقلاب اسلامی در دنیا هستند. شیخ زکزاکی از نمونه های بسیار موفق طلاب بومی آموزش دیده شده هستند، زیرا ایشان چند میلیون نفر را منقلب کرد. این مساله نشان داد که اگر یک طلبه بومی درایران تعلیم یابد چگونه می تواند موفق شود.
مستندساز ایرانی با اشاره به درصد موفقیت فعالیت تبلیغی در بین سیاه پوستان بیان کرد: بین ۳۰ درصد تا ۷۰ از بردگانی که به آمریکا برده شدند مسلمان بودند. امروز این آگاهی شکل گرفته است و سیاه پوستان در زندان ها به اسلام رو می آورند و اسلام به عنوان DNA خفته در وجود آنها شکل می گیرد.
وی با اشاره به مخفی کاری تاریخی آمریکا علیه سیاه پوستان گفت: تظاهرات امروز و در آستانه انتخابات آمریکا که در آینده رخ خواهد داد نمونه هایی از تجلی این بیداری است.
این فعال رسانه عرصه بین الملل بیان گفت: این دوره نشان می دهد که چه چیزهایی برای تبلیغ واقعی اسلام نیاز داریم. این دوره به ما نشان می دهد که چه چیزهایی داریم و چه چیزهایی برای تبلیغ دین نیاز داریم تا مخاطبان تشنه معارف اسلام را یاری دهیم.
طالب زاده یادآورشد: وقتی اسلام بی ولایت به اسپانیا می رود تنها یک بنای ساده از آن باقی می ماند و ما باید اسلام با ولایت را به دنیا عرضه کنیم که اسلامی ماندگار و مانا و حقیقی است. در این عرصه نیازمند طلابی هستیم که فکر جدید بیاورند.
مستندساز ایرانی بیان کرد: باید به طلاب کمک شود که اعتماد به نفس آنها اضافه شود و آن مسایلی که در حوزه و در این گونه کارگاه‌ها می آموزند را در صحنه عملی پیاده کنند.
وی گفت: هیچ مذهب و دینی به جذابیت اسلام نمی رسد، زیرا حقیقت مطلق است. اینکه تلاش کنیم این محتوای عظیم به یک محتوای جذاب مبدل شود، بسیار مقدس و مهم است. این مساله به این نکته بیاندیشیم که چگونه اسلام را به دنیا عرضه کنیم.
وی افزود: دانشگاه صداوسیما تلفیقی از علما و فضلا و اصحاب رسانه است که در این عرصه تلاش می کند. باید ذره ذره اسلام و آیات و روایات را به شکلی به غرب عرضه کنیم که به شکلی جذاب این معارف را به دنیا معرفی کنیم.
طالب زاده یادآورشد: امروز وظیفه بسیار عظیمی در خدمت به مسلمانان غرب داریم. این کار باید از نهادهایی چون صداوسیما و ارتباط با حوزه شروع شود. آمریکا لاتین قسمت مستضعف جهان است و این عرصه بسیار مهم است.
مستندساز ایرانی بیان کرد: همه امروز از ایرانی که توان فکری و نظامی و محتوایی دارد انتظار دارند که این حکومت ولایی را در قالب فعالیت های تبلیغی و محتوایی به دنیا عرضه کند.
این فعال رسانه عرصه بین الملل بیان گفت: هر انسان طلبه ای در جهان جذاب است و اصلا کسی که دنبال حقیقت است انسان جذابی است. انسان طلاب حقیقت یک دسته دیگری از انسان ها هستند. هر کدام از این مبلغان یک دنیا هستند. این طلاب امروز به قم آمده اند و به دنبال تحصیل علوم اهل بیت(ع) است. مهم این است که این وجد و خوشحالی از آموزش علوم اهل بیت(ع) را به دنیا عرضه کند.
وی افزود: همه مشکلات اقتصادی و توطئه های آمریکا یک هجمه و توطئه بزرگ است تا ما ایرانیان متوجه جایگاه مان نشویم. باید در رسانه های ملی و بین المللی جریان اثر گذاری فعال کنیم که به رشد و تعالی مباحث اسلامی بیانجامد.
در پایان این مراسم ضمن تقدیر از طلاب حاضر در دوره که از کشورهای آرژانتین، برزیل، بولیوی، پرو، ونزوئلا، کلمبیا و اسپانیا بودند، از طرح کارورزی حوزوی با عنوان «ختامه مسک» رونمایی شد.
.

امتیاز شما