تاریخ خبر:‌چهارشنبه ۴ دی ۱۳۹۸ - بازدید:‌۳۰۴۳
گرامی داشت هفته پژوهش در دانشگاه صدا و سیما

ویژه برنامه هفته پژوهش با حضور معاون پژوهشی ، برنامه ریزی و نظارت صداوسیما، استادان، دانشجویان و پژوهشگران در دانشگاه صداوسیما برگزار شد.

ویژه برنامه هفته پژوهش با حضور معاون پژوهشی ، برنامه ریزی و نظارت صداوسیما، استادان، دانشجویان و پژوهشگران در دانشگاه صداوسیما برگزار شد.
در این ویزه برنامه از استاد پژوهشگر برتر سال 1398 دانشگاه تقدیر شد. دکتر سیاوش صلواتیان عضو هیات علمی دانشکده ارتباطات و رسانه، به عنوان استاد پژوهشگر برتر دانشگاه معرفی شد. وی برای دومین سال موفق به کسب این عنوان شده است.
همچنین در این برنامه پایان نامه‌های برتر دانشجویی، معرفی شدند، و از 18 عنوان کتاب تازه منتشر شده توسط انتشارات دانشگاه صداوسیما رونمایی شد.

معاون پژوهشی ، برنامه ریزی و نظارت صداوسیما:
سیاست گذاری رسانه ملی براساس پژوهش تدوین می‌شود
معاون پژوهش،برنامه ریزی و نظارت سازمان صداوسیما که مهمان ویژه این برنامه بود در ابتدای سخنان خوداز ایجاد فضای با نشاط در دانشگاه صداوسیما تشکر و قدردانی کرد.
وی با بیان اینکه دانشگاه صدا و سیما، قدیمی ترین و معتبرترین مرکز آموزش عالی در حوزه ارتباطات و رسانه است، گفت این یک شعار نیست بلکه یک واقعیت مسلم است . همه دانشگاه‌های حوزه ارتباطات نسبت به دانشگاه صداوسیما متاخر هستند و از ثمرات این دانشگاه در دوره‌های مختلف استفاده کرده اند و باید قدر این موقعیت و فرصت را دانست.

دکتر رضی وجود دانشگاه در کنار سازمان صداوسیما را یک فرصت استثنایی دانست و گفت : باید از این فرصت استفاده کنیم. انتظار داریم دانشگاه در رفع نیازهای مختلف سازمان وارد عمل شود. ما در حوزه اجرایی به دلایل متعدد نمی توانیم به بعضی از موضوعات با صبغه پژوهشی و مطالعاتی وارد شویم و در برخی موارد ورود حوزه اجرایی به مسائل شائبه برانگیز است اما دانشگاه می تواند با آزادی اندیشه و بی طرفی نیازهای پژوهشی سازمان را بررسی و برطرف کند. باید از ظرفیت دانشگاه در حوزه‌های ستادی سازمان برای حل مسائل استفاده شود و این شعار نیست.
وی اضافه کرد: از اساتید دانشگاه در کمیته‌ها و جلسات مختلف دعوت کرده ایم و حضور آنان در کمیته‌ها برای ما راه گشا بوده است. ما امروز در حوزه علوم رسانه ای و حتی در مباحث نظری بخش های مختلف سازمان صدا و سیما در سطح بین المللی دست بالا را داریم که بخش عمده این موفقیت مبتنی بر اساتید و نیروهای موجود در همین دانشگاه است و باید به این امر توجه ویژه ای کنیم.
معاون پژوهش، برنامه ریزی و نظارت سازمان صداوسیما با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری اظهار کرد: در بحث اقتدار دو عنصر اساسی مطرح است که اگر در افراد آن جامعه تبلور پیدا کند منجر به اقتدار جامعه اسلامی خواهد شد. عنصر ایمان دینی - اسلامی و عنصر اقتدار علمی. که به لطف خداوند دانشگاه صدا و سیما مزین به هر دو عنصر است. دانشگاه صدا و سیما به لحاظ تربیت دینی هم در سطح دانشجویان و هم اساتید و هم کارکنان جنبه‌های مثبتی دارد. و در عنصر اقتدار علمی‌باید گفت برای رشد در این زمینه و رسیدن به اقتدار علمی راهی به جز پژوهش نداریم.
دکتر رضی گفت: امروز عمده تصمیمات سازمان بر اساس پژوهش اتخاذ می‌شود در جهت گیری‌های رسانه ای و مباحث نظری و حوزه تصمیم گیری براساس پژوهش های مختلف تصمیم می‌گیریم. بر اساس پژوهش ها جریانات اجتماعی را پیش بینی می‌کنیم و باید متناسب با آن جریانات رسانه ای را مدیریت کنیم.


وی افزود: ما در حوزه مطالعات رسانه ای نیازمند کار جدی هستیم بطور مثال دانشکده تولید رادیو وتلویزیون هم باید ارتباطش با بخش های مختلف سازمان را تقویت کند و هم تنوع در تولیدات را ایجاد کند و واحدهای تولیدی سازمان باید با اساتید و دانشجویان دانشگاه ارتباط نزدیک تری داشته باشند و از این طریق تولیدات خود را متنوع تر، جذاب تر و کارامد تر کنند تا بتوانیم تاثیرگذاری رسانه را افزایش دهیم.
.دانشکده ارتباطات در مباحث نظری و مدیریت رسانه باید به دنبال همین راهکار باشد. هر چند که دانشکده فنی بیشترین ارتباط را با واحدهای مختلف سازمان دارد ولی باید این رابطه را تقویت کند.همچنین گروه معارف باید با مجموعه‌های تولیدی معارف سازمان ارتباط داشته باشد و مباحث آموزشی را برای این مجموعه‌ها محیا کند.در بحث آموزش و تقویت زبان فارسی و زبان‌های خارجی هم باید گروه معارف به سازمان کمک کند.
دکتر رضی افزود: با رویکرد مسئله محوری و حل مسئله دانشگاه صدا و سیما می تواند به سازمان صدا و سیما کمک جدی کند و من به عنوان متولی این امور در سازمان اعلام می‌کنم بخش های مختلف سازمان آماده همکاری با دانشگاه هستند و زمینه‌های این همکاری را باید فراهم کرد و باید این همکاری امری مستمر و مداوم شود نه موردی و موقت.
معاون پژوهشی سازمان به بیانات امیرالمومنین"ع" درنهج البلاغه اشاره کرد و ادامه داد: امام علی (ع) فرموده اند: علم سلطان است و اگر کسی به آن دست پیدا کند می تواند اقتدار و شجاعت داشته باشد.
دکتر رضی با اشاره به بیانیه گام دوم گفت:این بیانیه در همه حوزه‌ها باید سرلوحه فعالیت ها قرار بگیرد در این بیانیه بر نقش موثر جوانان بسیار تأکید شده است.بنابراین تربیت نیروی انقلابی و کارآمد در دانشگاه صدا و سیما باید مورد توجه بیشتری قرار گیرد.
ایشان در بخش پایانی سخنانش از جمله موارد مهم در بیانیه گام دوم را حرکت جامعه ایرانی به سمت تمدن نوین اسلامی و ظهور مطرح کرد و گفت: امروز تحولات در دنیا بسیار پرشتاب و شگفت آور است. با کمی تأمل می توان به فراهم شدن مقدمات شرایط ظهور در جهان امروز پی برد.بنابراین نقش رسانه در جهت زمینه سازی ظهور با اهمیت و برجسته است و دانشگاه به عنوان موتور محرکه رسانه نقش مهمی دارد.

رئیس دانشگاه صداوسیما:
اولویت اول دانشگاه رفع مشکلات پژوهشی سازمان است
دکترشهاب اسفندیاری نیز در ابتدای صحبت خود جوانان را به الگو برداری از انرژی،انگیزه و نشاط دکتر طهماسبی توصیه کرد و گفت: حرف‌های ایشان در این جلسه عین واقعیت بود و کارهای خوبی در حوزه پژوهش انجام شده است.


وی ضمن تشکر از زحمات افرادی که در گذشته و امروزدر حوزه پژوهشی انجام دادند، ادامه داد: امیدواریم با کارهایی که طی این مدت در حوزه پژوهشی انجام شده شاهد درخشش این دانشگاه در میان سایر دانشگاه‌های کشور باشیم.
وی با اشاره به اینکه برای اولین بار تعدادی از اساتید دانشگاه مقالات علمی خودشان را در کنفرانس‌های علمی‌بین المللی مطرح کردند، افزود: حضور در مجامع بین المللی منجر به انتقال تجربه‌ها به دانشجویان دانشگاه خواهد شد.
وی با بیان اینکه برای نخستین بار قرارداد های پژوهشی با مراکزخارج از سازمان منعقد شده است، گفت: مبلغ یکی از این قراردادها ۴ میلیارد ریال است. هرچند که اولویت ما نیازهای سازمان است.
وی ضمن تشکر از انجمن‌های علمی دانشکده‌ها،گفت:این انجمن‌ها که با محوریت دانشجویان نخبه برگزار می‌شود ، می توانند در امور پژوهشی اه دانشگاه کمک کنند.
دکتر اسفندیاری در حوزه بودجه پژوهش گفت: در حال حاضر بدهی پژوهشی به اساتید نداریم و در طول سه سال اخیر جدا از سفرهای خارج از کشور بودجه پژوهشی از ۳۷۰ میلیون به ۹۰۰ میلیون تومان افزایش یافته است.

معاون پژوهشی دانشگاه صداوسیما:
کلید توسعه رسانه ملی در گرو پژوهش است
دکتر طهماسبی در مراسم تجلیل از پژوهشگران برتر دانشگاه صداوسیما با بیان اینکه امیدواریم کارها و اقداماتی که در حوزه پژوهش انجام شده ادامه داشته باشد، گفت: پژوهش مسئله بسیارمهمی در دانشگاه به شمار می رود که این روند با سرعت خوبی شروع شده است.
وی به صحبت های دکتر علی عسکری مبنی بر اینکه کلید و محور توسعه سازمان پژوهش است اشاره داشت و ادامه داد: این پژوهش در رسانه می تواند عامل رشد و توسعه برنامه سازی در سازمان باشد.
معاون پژوهشی دانشگاه صداوسیما بیان کرد: دانشگاه صدا و سیما باید مرجعیت عالی رسانه در حوزه علمی-پژوهشی باشد.
وی اولین اقدام برای این کار را راه اندازی حوزه معاونت پژوهش در دانشگاه با همکاری هیات علمی و پژوهشگران و ظرفیت علمی آن‌ها عنوان کرد و یادآورد شد: برای اولین بار از سال تاسیس دانشگاه تا به امروز، امسال ۱۸ عنوان کتاب تخصصی حوزه پژوهشی رسانه تالیف و ترجمه شد.
وی با بیان اینکه در سال جاری موفق به انعقاد قرارداد چندین طرح پژوهشی و تحقیقاتی با دستگاه‌ها و سازمان‌های خارج از دانشگاه تصریح کرد: بیش از یک میلیارد تومان قرار داد این حوزه بوده است که اعضای هیات علمی دانشگاه آن را انجام می دهند.
وی با بیان اینکه در سال جاری تسهیلات پژوهشی به اساتید ۹۰ درصد افزایش داشته است، تاکید کرد: از سال گذشته تا کنون۸۰ مقاله علمی‌پژوهشی آماده شده و در این رابطه سه سفر خارجی اعضای هیات علمی‌برای شرکت در همایش های بین المللی صورت گرفته است.
معاون پژوهشی دانشگاه صداوسیما با بیان اینکه الان دو فصل نامه دیداری و شنیداری دانشگاه که گرید ۵ دارند در حال فعالیت هستند، افزود: سایر دانشگاه‌ها به دنبال استفاده از این دو فصل نامه هستند.
دکتر طهماسبی با بیان اینکه ما به دنبال نیاز سنجی پژوهشی سازمان هستیم، تاکید کرد: ما از معاونت سیما و سایر معاونت های سازمان خواسته ایم نیازهای پژوهشی خود را مطرح کنند تا در باره آن کار کنیم.
ایشان با بیان اینکه توسعه منابع الکترونیکی دانشگاه انجام شده است، ادامه داد: تاکنون ۱۷۰۰ پایان نامه در کتابخانه دیجیتال بارگزاری شده و ۷۰۰ کتاب نیز خریداری شده است.
دکتر طهماسبی از راه اندازی دفتر حوزه علوم شناختی در دانشگاه خبر داد و اضافه کرد: این رشته جدیدی است و دانشگاه در راستای علوم شناختی قدم برداشته و تاثیرگذار خواهد بود.
معاون پژوهش دانشگاه در پایان سخنانش از حمایت های رئیس سازمان،معاون پژوهشی سازمان و رئیس دانشگاه از حوزه‌های پژوهشی تشکر و قدردانی کرد و برحمایت دانشگاه از اساتید و دانشجویان در حوزه پژوهش تأکید کرد.


ایشان خاطرنشان کرد: با توجه به حمایت ها و مساعدت های سازمان در حوزه پژوهش مشکل بودجه نخواهیم داشت و از اساتید و دانشجویان می خواهیم بدون دغدغه وارد حوزه پژوهش شوند.
همچنین با حضور دکتر اسفندیاری،دکتر ضابطی جهرمی؛دکتر رضی معاون پژوهش،برنامه ریزی و نظارت و ارزیابی سازمان و دکتر طهماسبی از ۱۸ عنوان کتاب تازه منتشر شده توسط انتشارات دانشگاه صدا و سیما رونمایی شد.
در ادامه این برنامه از دکتر سیاوش صلواتیان به عنوان پژوهشگر برتر سال 1398 دانشگاه صدا و سیما معرفی و از تلاش های ایشان قدردانی شد.
در حوزه پایان نامه‌ها برتر از دانشکده ارتباطات و رسانه آقای محمدحسین آزادی با موضوع «راهکارهای مقابله با اخبار جعلی برای معاونت سیاسی سازمان صداوسیما»-دانشکده تولید رادیو و تلویزیون آقای پویا رئیسی با موضوع «مطالعه ظرفیت های نشانه شناختی مکان در توسعه درام مجموعه‌های تلویزیونی»-دانشکده فنی و مهندسی آقای مجیدفرزانه با موضوع« تولید خودکار موسیقی به کمک یک الگوریتم تکاملی تعاملی»-دانشکده دین و رسانه قم آقای سلمان علیزاده با موضوع« راهکارهای بهره گیری رسانه ملی از ظرفیت های شبکه‌های اجتماعی در راستای نهادینه سازی بصیرت انقلابی در جامعه» به عنوان پایان نامه‌های برتر معرفی شدند.
همچنین از پایان نامه آقای سید طاهر کریمی آذر با موضوع« بهبود جویبارسازی DASHبر مبنای MDPبا بکارگیری یادگیری تقویتی سلسه مراتبی» - پایان نامه خانم غزاله گرک یراقی با موضوع« مطالعه روانشناختی اجتماعی زبان طبقاتی در نمایشنامه‌های رادیویی قبل و بعد از انقلاب اسلامی ایران»-پایان نامه آقای جواد صادقی با موضوع« روزنامه نگاری سلامت»-پایان نامه آقای علی کرد با موضوع« پیشنهاد مدل تعامل صداوسیما با کارآفرینان رسانه ای حوزه تولید و محتوا » تقدیر و تشکر شد.

برای دیدن تصاویر بیشتر اینجا را کلیک کنید

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
دوره دانش افزایی مدیران و اعضای هیأت علمی دانشگاه صدا و سیما در تاریخ 17 بهمن 1398در سالن همایش‌های هتل پارسیای قم برگزار شد.
-1
همایش علمی " رسانه ملی و تبلیغات بازرگانی" 10 تا 12 خردادماه سال 99 در دانشگاه صداوسیما برگزار خواهد شد. مقالات پذیرفته شده در این همایش در پایگاه استنادی علوم ...
-1
گاهی تأثیری که کارهای هنری در ساختن هویت افراد، به خصوص جوانان می‌گذارد از صدها کتاب و دانشگاه بیشتر است. تماشای یک فیلم می تواند فرهنگ یک نسل را عوض کند و این ...
-1
کارگاه جامع فیلمنامه نویسی انیمیشن به همت واحد آموزش های آزاد و مجازی دانشگاه صدا و سیما و با اعطای گواهی پایان دوره مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگ...
-1
موافقت رئیس سازمان صدا و سیما با استخدام دانشجویان ممتاز نوبت دوم
-1