تاریخ خبر:‌سه شنبه ۳ دی ۱۳۹۸ - بازدید:‌۱۷۹۵
استعدادهای برتر اولین دوره گویندگی و فن بیان معرفی شدند

اولین دوره گویندگی و فن بیان که توسط واحد آموزش های آزاد و مجازی دانشگاه برگزار شد، با معرفی دو استعداد درخشان به کار خود پایان داد.

اولین دوره گویندگی و فن بیان که توسط واحد آموزش های آزاد و مجازی دانشگاه برگزار شد، با معرفی دو استعداد درخشان به کار خود پایان داد.
این دوره که از اول اسفند سال 97 آغاز شده بود تا پایان خردادماه 98 ادامه یافت و آزمون نهایی آن در نیمه شهریور برگزار شد و از بین 26 مهارت آموز در این دوره، دو استعداد برتر انتخاب شدند.
کلاس‌های تئوری این دوره در روزهای جمعه، هر جلسه به مدت 8 ساعت در مجموع (82ساعت) در مرکز علمی و کاربردی دانشگاه صداوسیما و کلاس‌های تمرین عملی به مدت 20 ساعت در استودیوهای تلویزیونی، رادیویی و واحد سیار دانشگاه صداوسیما برگزار شد.
هدف اصلی از این دوره، درست خوانی و تسلط کلامی است طوری که گوینده متن بتواند مفاهیم را با کلامی نرم به راحتی بیان کرده و انتقال دهد.
در پایان دوره، مهارت آموخته این توانایی را خواهد داشت تا یک متن تخصصی یا نمایشی را به بهترین شکل ارائه دهد بطوری‌که قدرت تجسم را در ذهن مخاطب به خوبی ایجاد نماید.
از عناوینی که در این دوره 9 سطحی تدریس می‌شود، می‌توان به آشنایی با میکروفون و مبانی صوت، آشنایی با دوربین و مبانی تصویر، فن بیان و زبان بدن، مبانی گویندگی و سبک‌های اجرا، آشنایی با سبک‌های ادبی و اوزان شعر فارسی، اصول مصاحبه استودیو و گزارشگری، مدیریت میزگرد و تاک‌شو و آشنایی با نقش موسیقی اشاره کرد.

نمونه تصویری استعداد برتر


در دوره اول «گویندگی و فن بیان» از اساتید مطرح دانشگاه صداوسیما و از گویندگان با تجربه رادیو و تلویزیون همچون دکتر ویدا همراز، فرشاد آذرنیا، دکتر احمد سجادی صدر، دکتر کاظم نظری، مهدی آقابیگی، دکتر محمد اخگری، محمد امام جمعه، ناصر خیرخواه، مهدی سدیفی استفاده شد.

نمونه صوتی استعداد برتر


در همین راستا با یکی از استعداهای برتر این دوره گفتگو کردیم که در ادامه می‌خوانید:
فاطمه اربابیان متولد 1374 است لیسانس ژنتیک را از دانشگاه کرمان دارد و تجربیاتی از اجرا در صداوسیمای مرکز کرمان داشته است. از نحوه آشنایی‌اش با این دوره پرسیدیم ،گفت: چندماه دوره‌های معتبر گویندگی و فن بیان را در اینترنت جستجو ‌کردم که اولین نتیجه جستجو دانشگاه صداوسیما بود اما در آن روزها برای کلاس گویندگی و فن بیان هنوز آئین نامه‌ای از سمت وزارت علوم صادر نشده بود.
به او می‌گویم چرا در این مدت به کلاس‌های دیگر فکر نکردی؟ می‌گوید: هیچ آموزشگاهی اعتبار دانشگاه را ندارد و هیچ جایی در این سطوح پیشرفته آموزش گویندگی و فن بیان را ندارد. او معتبر بودن دانشگاه را یکی از امتیازات ویژه این دوره می‌داند و ادامه می‌دهد: مدرک این دوره زیر نظر وزارت علوم است و این بسیار اعتبار دارد و نکته دیگر اینکه مدت زمان این دوره در آموزشگاه‌های دیگر نهایتا سه ماهه است و نمی‌شود انتظار بالایی از آن دوره‌هاداشت اما دراینجا طول دوره پنج ماه بود و بسیار عمیق تدریس می‌شد و این دوره خلأ و فقدان آموزش در شهرستان را برای من پر کرد و توانستم از همه اساتید استفاده کنم.


گفتنی است دوره دوم گویندگی و فن بیان نیز از 15 شهریورماه سال جاری با حضور 21 نفر از هنرجویان آغاز شده است و طی آزمونی شفاهی و عملی، میزان مهارت کسب شده توسط آنها، مورد سنجش قرار می-گیرد.

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
با توجه به تداوم شیوع بیماری کرونا و اعلام طرح فاصله گذاری اجتماعی از سوی ستاد ملی مدیریت کرونا، امکان برگزاری کلاس‌های حضوری تا زمان اعلام بازگشایی دانشگاهها ت...
-1
ای آفتاب آینه دارِ جمالِ تو مشکِ سیاه مجمره گردانِ خال توبرخاست بوی گل ز در آشتی در آی ای نوبهار ما رخ فرخنده فال تو
-1
به دنبال بروز مشکلات ناشی از شیوع ویروس کرونا و تعطیلی دانشگاه‌ها، دانشگاه صداوسیما برای جلوگیری از وقفه در فرآیند آموزش دانشجویان، برنامه‌ریزی ویژه‌ای انجام دا...
-1
دکتر شهاب اسفندیاری رئیس دانشگاه صدا و سیما و دکتر مینو اصلانی مسئول بسیج جامعه زنان تفاهم نامه ای در خصوص طراحی و برگزاری دوره‌های آموزشی ویژه سواد رسانه و خبر...
-1
در راستای اطمینان خاطر همکاران گرامی و پیشگیری از شیوع بیماری‌های واگیردار و ویروس کرونا پرسنل زحمتکش  خدمات و فضای سبز اداره کل پشتیبانی و خدمات، به ضدعفونی کل...
-1