تاریخ خبر:‌سه شنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۸ - بازدید:‌۱۴۸۶
دکتر تقی پور، وزیر سابق ارتباطات و فناوری اطلاعات : برخورد با فضای مجازی باید متفکرانه و عاقلانه باشد.

دکترتقی پور که دومین مهمان اردوی فرهنگی و آموزشی تنفس صبح ۲ دانشجویان دانشگاه صداوسیما بود، درجمع آنان گفت: یکی از کارکرد های اصلی فضای سایبر، جمع آوری اطلاعات و جنگ اطلاعاتی است و تعدادی بر این باور بودند که این پدیده و ماهیت امنیتی دارد.

دکترتقی پور که دومین مهمان اردوی فرهنگی و آموزشی تنفس صبح ۲ دانشجویان دانشگاه صداوسیما بود، درجمع آنان گفت: یکی از کارکرد های اصلی فضای سایبر، جمع آوری اطلاعات و جنگ اطلاعاتی است و تعدادی بر این باور بودند که این پدیده و ماهیت امنیتی دارد.
وی یکی از ویژگی‌های این فضای را تغییرات بسیار زیاد نام برد و اظهار کرد: معماری اینترنت به صورت فضای گمنامی است که یک نفر با دهها هویت مختلف خودش را معرفی می‌کند.
وزیر ارتباطات دولت نهم به چیستی شبکه‌های اجتماعی سایبری، فرصت ها و تهدید ها اشاره کرد و ادامه داد: مقام معظم رهبری فرموند اینترنت و ماهواره به ضرر ما نیست و یک میدان و عرصه مهم است که بتوانیم از آن به خوبی استفاده کنیم که این نشان از فرصت هاست.
وی با بیان اینکه رهبری اینترنت را به عنوان یک وسیله و ابزار جدید نام می‌برد، تاکید کرد:این فضا دنیا و حتی جغرافیای سیاسی را تغییر می دهد و موحب می‌شود ملت ها اوج بگیرند.
تقی پور به تاثیر فضای مجازی بر مفهوم قدرت اشاره کرد و ابراز کرد: اولین وظیفه حاکمیت حفظ قدرت ملی است که در گذشته به صورت قدرت سخت که همان نظامی‌بود وجود داشت اما در سه دهه گذشته قدرت نرم به ایدئولوژی تبدیل شده که مهمترین مثال آن انقلاب اسلامی است.
وی به صحبت امام خمینی (ره) که می فرماید قدرت ما مکتب ماست اشاره کرد و گفت: جریانات بیداری اسلامی در کشورهای عربی نمونه عینی مکتب انقلاب اسلامی است.
وزیر دولت نهم با بیان اینکه فضای سایبر در کنار سایر قدرت ها عنوان شده است، گفت: رهبری در حکم اعضای شورای مجازی کشور آنها را در تراز جهانی قرار داده است.
وی با بیان اینکه عده ای خیال می‌کنند که ما در جنگ نیستیم، گفت:همین جنگ اقتصادی یک جنگ نرم است و حتی در فضای سایبری هم درگیرجنگ هستیم.
تقی پور با بیان اینکه به وسیله قدرت سایبری می توان امنیت یک کشور را تحت شعاع قرار داد، یادآور شد: نمونه این مورد ناآرامی‌ها و حوادث دی ماه سال ۹۶ و آبان ماه ۹۸ بود که فضای سایبری در جمع آوری و هماهنگی این افراد کمک می‌کرد.
وی با بیان اینکه اولین کارکرد فضای سایبر اتفاقات سال ۸۸ بود، تصریح کرد: خود آقای اوباما در سخنان خود گفت که چیزی که نتوانستیم در جنگ سرد و جنگ هشت ساله بدست بیاوریم توانستیم در توییتر و انقلاب سبز این کار را انجام دهیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت نهم با بیان اینکه مرزهای جغرافیایی فضای سایبر باید کنترل شود، افزود: تنها یک کشور توانسته این کار را انجام دهد آن هم کشور چین است که به گفته آقای مکرون امروزه دو اینترنت آمریکایی و چینی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
وی با بیان چهار نوع تهدیدات سایبری وجود دارد، یادآورد شد: جاسوسی اقتصادی یکی از مهمترین این موارد است که به صورت علنی است و در کنوانسیون FATF آمده است.
تقی پور دومین مورد تهدیدات را تروریسم رسانه ای نام برد و گفت: پژوهش های نیروی انتظامی‌که هر شش ماه آمار جرایم رسانه ای را ارائه می دهد، نشان داده، تخلفات این فضا چندین برابر شده است.
وزیر دولت نهم نمونه جنگ محتوایی را تغییر آراء ریاست جمهوری آمریکا توسط روس ها نام برد و گفت: این مورد حک کردن چند ایمیل نبوده، بلکه با تغییردر محتوای سایت‌ها و تاثیر گذاری برافکار عمومی از این طریق بوده است.
وی با اشاره به اینکه یکی از مهمترین کارکردهای جنگ های سایبری، بحران‌های پنج گانه سیاسی و از بین بردن مقبولیت کشور ها است، اظهار کرد: نمونه این اقدام از بین بردن مقبولیت دولت عراق بود که زیرساخت آن توسط فضای مجازی صورت گرفت.
اردوهای تنفس صبح، سلسه اردوهای آموزشی و فرهنگی است که به همت معاونت فرهنگی و دانشجویی و دانشکده‌های دانشگاه صداوسیما و با هدف تربیت نیروی متخصص و متعهد رسانه ای برگزار می‌شود.

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
دوره دانش افزایی مدیران و اعضای هیأت علمی دانشگاه صدا و سیما در تاریخ 17 بهمن 1398در سالن همایش‌های هتل پارسیای قم برگزار شد.
-1
همایش علمی " رسانه ملی و تبلیغات بازرگانی" 10 تا 12 خردادماه سال 99 در دانشگاه صداوسیما برگزار خواهد شد. مقالات پذیرفته شده در این همایش در پایگاه استنادی علوم ...
-1
گاهی تأثیری که کارهای هنری در ساختن هویت افراد، به خصوص جوانان می‌گذارد از صدها کتاب و دانشگاه بیشتر است. تماشای یک فیلم می تواند فرهنگ یک نسل را عوض کند و این ...
-1
کارگاه جامع فیلمنامه نویسی انیمیشن به همت واحد آموزش های آزاد و مجازی دانشگاه صدا و سیما و با اعطای گواهی پایان دوره مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگ...
-1
موافقت رئیس سازمان صدا و سیما با استخدام دانشجویان ممتاز نوبت دوم
-1