اطلاعات پایان نامه

بهبود عملکرد روش TR برای کاهش نسبت پیک به متوسط توان در سیستم DVB-T2

نام:
افشین
نام خانوادگی:
خسروی
گروه آموزشی:
دانشكده مهندسی رسانه
مقطع تحصیلی:
ارشد
رشته تحصیلی:
مهندسی برق مخابرات-سیستم
عنوان پایان نامه:
بهبود عملکرد روش TR برای کاهش نسبت پیک به متوسط توان در سیستم DVB-T2
تاریخ دفاع:
1396/08/10
شماره ثبت کتابخانه:
1590
توضیحات:
سیستم مالتی پلکس متعامد فرکانسی (OFDM) به دلیل قوی بودن در برابر اثرات کانال، نرخ انتقال بالا، پویایی و بازدهی پهنای باند بالا برای بسیاری از سیستم‌های مخابراتی و پخش رادیویی به کار گرفته‌شده است. اما سیگنال‌های OFDM با تغییرات توان بالا توصیف می‌شوند که با معیار نسبت پیک به متوسط توان (PAPR) اندازه‌گیری شده‌اند. PAPR بالا، باعث اعوجاج در خروجی تقویت‌کننده‌های غیرخطی توان بالا می‌شود و همچنین از طراحی یک نقطه بهینه برای تغذیه سیگنال تقویت‌کننده‌های توان بالا (HPA) برای کاهش انرژی مصرفی جلوگیری می‌کند.
در دومین نسل سیستم‌ پخش زمینی ویدئوی دیجیتال (DVB-T۲) دو روش کاهش PAPR بکار گرفته‌شده است که یکی از آن‌ها روش تخصیص زیر حامل (TR) است. روش TR یک کرنل از زیر حامل‌های مشخص رزرو شده می‌سازد. این کرنل به‌صورت تکراری به سیگنال OFDM اضافه می‌شود تا قله‌های سیگنال را کاهش دهد و بدین گونه PAPR کاهش می‌یابد.
هدف این پایان‌نامه ارائه یک الگوریتم بهبودیافته بر مبنای روش TR استانداردشده در سیستم DVB-T۲ است که باعث بهبود عملکرد و کاهش پیچیدگی شود. نتایج تجزیه‌وتحلیل دقیق الگوریتم TR در استاندارد DVB-T۲ نشان می‌دهد که در چندین ناحیه امکان اصلاح وجود دارد. بر مبنای این تجزیه‌وتحلیل روش پیشنهادی در مقایسه با روش استاندارد عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهد. این روش بر اساس محاسبه تعداد تکرار الگوریتم به‌صورت وفقی و بلادرنگ منجر به کاهش حجم محاسبات و بهبود عملکرد می‌شود. این الگوریتم علاوه بر اینکه مشابه روش TR استانداردشده در DVB-T۲ نیاز به هیچ‌گونه تغییراتی در سمت گیرنده ندارد، همچنین تغییری در موقعیت پایلوت‌های اختصاص‌یافته در روش TR استانداردشده نیز نمی‌دهد و با توجه به رعایت محدودیت‌های توان اعمالی در استاندارد DVB-T۲ الگوریتم پیشنهادی به‌طور کامل با آخرین نسخه از استاندارد DVB-T۲ سازگار است.
واژه‌های کلیدی: سیستم چند حاملی–نسبت پیک به متوسط توان- تقویت‌کننده توان بالا- پخش ویدئوی دیجیتال-تخصیص حامل
تصویر:
فایل پایان نامه:
کلیه حقوق این سایت متعلق به دانشگاه صدا و سیما می باشد .