تاریخ خبر:‌یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ - بازدید:‌۵۴۶
علوی :
دانشگاه صدا و سیما در زمره دانشگاه های پیشتاز کشور است

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه صداوسیما گفت: فراگیری دروس تخصصی رسانه، اعتماد خانواده ها به امنیت و سلامت محیط دانشگاه، خوابگاه رایگان، انواع وام های دانشجویی و آینده شغلی، عواملی هستند که این دانشگاه را در ردیف دانشگاه های پیشتاز کشور قرار داده است.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه صداوسیما گفت: فراگیری دروس تخصصی رسانه، اعتماد خانواده ها به امنیت و سلامت محیط دانشگاه، خوابگاه رایگان، انواع وام های دانشجویی و آینده شغلی، عواملی هستند که این دانشگاه را در ردیف دانشگاه های پیشتاز کشور قرار داده است.
تابستان است، گرما و روزهای بلند و کشدار. این مشخصات برای اهالی علم و تحصیل و دانشگاه، فراغت بال و استراحتی را وصف می کند تا نفسی چاق کرده و خود را برای مهرماهی جدید و سال تحصیلی تازه آماده کنند.
اما در این بین، آنچه با تعطیلی و استراحت تابستانی میانه ای ندارد، معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه صدا و سیما است. جنب و جوش و فعالیت در این بخش آنچنان است که گویی در میانه ترم تحصیلی قرار دارد و واژه تعطیلی و زنگ تفریح برای این بخش تعریف نشده است.
فعالیت خستگی ناپذیر فعالان فرهنگی دانشگاه بهانه ای شد تا خبرنگار روابط عمومی دانشگاه صدا و سیما گفتگویی با آقای سیدعارف علوی، معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه به این شرح داشته باشد.

سوال: جناب علوی در ابتدای سخن، دوست دارم خبری خوش از شما بشنوم.

علوی: خبرخوش اینکه ورودی های امسال در مقطع کارشناسی ارشد چه از نظر علمی و چه از نظر صلاحیت های عمومی بسیار بهتر از ورودی های سالهای گذشته بوده اند. این مطلب را بر اساس نتایج کمیته های مصاحبه حضوری اعلام می کنم که چندی پیش در دانشگاه برگزار شد.
همچنین افزایش تقاضای ثبت نام و تحصیل در این دانشگاه و علاقه به فراگیری تخصص های رسانه ای با توجه به بی مهری های وزارت علوم را می توان امری مثبت برای دانشگاه صدا و سیما تلقی کرد.

سوال: همه از چالش بودجه ای سازمان باخبر هستند، آیا این امر در تراز بودجه شما هم به عنوان بخش فرهنگی تاثیر داشته است؟

علوی: خیر، با عنایت و اهمیتی که ریاست محترم دانشگاه صدا و سیما به بخش فرهنگی قائل هستند تاکنون مشکل بودجه ای نداشتیم. خوشبختانه امسال تمام بودجه ای که برای فعالیت های فرهنگی پیش بینی و تعریف کرده بودیم، تصویب شد. بنابراین از دانشجویان می خواهم در سال جدید تحصیلی برای انجام فعالیت های فرهنگی از یکدیگر سبقت بگیرند و دغدغه کمبود بودجه نداشته باشند.

سوال: یعنی از حمایت مالی دانشجویان در حوزه فرهنگی تا این حد مطمئن هستید که ایشان را به حضور جدی فراخوان می دهید؟

علوی: بله، در دانشگاه های دیگر دانشجویان، طرح فرهنگی دارند اما بودجه نیست. اینجا برعکس است، دانشگاه بودجه فرهنگی کافی در اختیار دارد اما حضور دانشجویان کمرنگ است. لذا این نقد از طرف ما مطرح هست که چرا دانشجویان در انجام فعالیت های فرهنگی از ما مطالبه نمی کنند. حتی به شرط استقبال دانشجویان، هر هفته توانایی برگزاری اردوهای علمی، فرهنگی و تفریحی درون شهری را داریم. امیدواریم دانشجویان چنان برای انجام برنامه های فرهنگی، طرح و برنامه ارائه کنند که مجبور شویم از بین طرحهای بسیار، دست به انتخاب بزنیم.
همچنین دانشگاه صدا و سیما در بخش های تولید رادیو و تلویزیون، ارتباطات و فنی هم ظرفیت های بسیار خوبی دارد و باید دانشجویان از این ظرفیت ها بهره حداکثری را داشته باشند. نمونه های آن کارهای تولید دانشجویی بود که به برخی شبکه های تلویزیونی معرفی شد، خوب بود اما نسبت به ظرفیت دانشگاه کافی نیست و باید دانشجویان رغبت بیشتری در انجام فعالیت فرهنگی و تولیدی داشته باشند.

سوال: در موضوع خوابگاه های دانشجویی برخی نقدها، خواسته ها و حتی شایعاتی مثل انتقال خوابگاه دیده و شنیده می شود، در این باب توضیح شما چیست؟

علوی: تلاش رییس دانشگاه صدا و سیما بر این است که 2 خوابگاه پسران و یک خوابگاه دختران به مکانی مناسب تر و نزدیک تر به دانشگاه منتقل شود که بحث بُعد مسافت و ایاب و ذهاب عملاً حذف شود. با برخی از مالکان املاک و مسئولان ساختمان های سازمانی اطراف هم رایزنی شده و بحث هایی برای فروش، تعویض و یا جابجایی مطرح شده تا بتوانیم خوابگاه ها را در نزدیکی دانشگاه تجمیع کنیم. لذا هر خبری مبنی بر انتقال خوابگاه دختران به منیریه یا جایی دیگر شایعه است. سعی ما این است که در صورت تأمین مالی، خوابگاهی بزرگتر، استاندارد و نزدیک دانشگاه برای دانشجویان تهیه شود.
در حال حاضر در بخش پسران با ظرفیت 400 نفری، مشکل خوابگاهی از نظر تعداد نداریم فقط خوابگاه 70 نفره دختران است که ما را با محدودیت در تعداد پذیرش روبرو می کند. با اینحال سعی شده که علاوه بر دانشجویان نوبت اول، دانشجویان نوبت دوم هم در خوابگاه ها اسکان داده شوند اگرچه در دفترچه کنکور قید شده بود که این دانشگاه هیچ تعهدی در اسکان دانشجویان شبانه ندارد اما مساعدت می شود تا دانشجویان نوبت دوم دچار مشکل نشوند.

سوال: مبلغ اقامت در خوابگاهها چقدر است؟

علوی: خوابگاه های دانشگاه صدا و سیما ارزان ترین خوابگاه های دانشجویی کشور است و بلکه رایگان است. اصلاً پولی از دانشجویان نوبت اول برای بهره مندی از خوابگاه اخذ نمی شود. دانشجویان شبانه ماهانه 300 هزار تومان بابت اسکان پرداخت می کنند که این مبلغ با توجه به سرویس ایاب و ذهاب و غذا و اینترنت و غیره بسیار مورد خواست و رضایت دانشجویان شبانه است. این مبلغ 300 هزار تومان هم در دو سال گذشته هیچ افزایشی نداشته و هنوز هم بحثی پیرامون افزایش این نرخ برای سال تحصیلی جدید مطرح نشده است.
به علاوه طبق مصوبه وزارت علوم، خوابگاه های دانشگاهی موظف هستند برای دانشجویان کارشناسی تنها 8 ترم خدمات و پذیرش داشته باشند که این امر در خوابگاه های دانشگاه صدا و سیما 9 ترم است یا برای کارشناسی ارشد و کاردانی بجای 4 ترم وزارتی، دانشجویان با یک ترم بیشتر یعنی تا 5 ترم می توانند خدمات دریافت کنند.

سوال: انتقادهایی از قیمت و کیفیت غذای دانشگاه مطرح می شود، چه توضیحی برای این گونه انتقادها دارید؟

علوی: قیمت غذای دانشجویی در دانشگاه صدا و سیما جزء کمترین نرخ های دانشگاهی است. تا سال گذشته این نرخ 500 تومان بود و از تابستان سال پیش به 1000 تومان افزایش داشت، در حالی که قیمت غذای دانشگاه های دولتی مورد حمایت وزارت علوم 1280 تومان است. باید توجه داشت وزارت علوم در ساخت خوابگاه دانشجویی و طبخ غذا، کاملاً به دانشگاه های دولتی کمک می کند. این نوع کمک های مالی به هیچ عنوان شامل دانشگاه صدا و سیما نمی شود. با این وصف هنوز در نوبت اول، نرخ غذای دانشگاه از بخش های دولتی ارزان تر است. دور ریز غذا هم با اجرای برنامه رزرو غذا و روز فروش، بسیار کم شده است.
سال گذشته چهره آشپزخانه کاملاً تغییر کرد و استاندارد شد. بالطبع کیفیت غذا هم بهتر شد اما ما به این هم بسنده نمی کنیم. از شورای صنفی می خواهیم که نظارت روزانه بر کیفیت طبخ غذا داشته باشد. بیش از 15 پیمانکار غذای دانشجویی در کشور را مورد بررسی قرار داده ایم و در روزهای آینده و با اتمام زمان پیمانکار حاضر، با پیمانکار جدیدی یا همین پیمانکار اما با شرایط بهتر وارد بحث و گفتگو و در نهایت انعقاد قرارداد خواهیم شد.

سوال: اکثر جاها از بهانه کمبود بودجه برای اختصاص وام و تسهیلات مالی را دارند، آیا این معاونت هم در بخش اعطای وام دانشجویی دارای چنین مشکل و بهانه ای هست؟

علوی: خیر مشکل اعطای وام نداریم و تا آنجا که مقدور باشد سعی در ارائه تسهیلات مالی داریم. البته سقف بودجه تخصیصی از سوی وزارت علوم برای این دانشگاه کم است. به عبارتی آن وزارتخانه برای هر ترم فقط 100 میلیون برای این ردیف مالی در اختیار دانشگاه قرار می دهد که خیلی کم است و تلاش رییس دانشگاه بر افزایش این رقم است. به غیر از این مبلغ، بودجه ای نیز از طرف دانشگاه به منظور وام های دانشجویی مساعدت می شود.
طی چند ماه گذشته تقریبا 160 دانشجو وام هایی تحت عناوین ودیعه مسکن، شهریه، ازدواج، تحصیلی، ضروری و عتبات عالیات دریافت کرده اند. همچنین به 18 دانشجو هدیه ازدواج به مبلغ یک میلیون و سیصد و پنجاه هزار تومان داده شده و 45 دانشجو هم وام هایی تا سقف 400 الی 500 هزار تومان وام اختصاصی دانشگاه دریافت کرده اند.
سعی ما بر این است که چنانچه وزارت علوم مساعدت بیشتری کند، ما نیز میزان تسهیلات اعطایی به دانشجویان را بیشتر کنیم.

سوال: در همه دانشگاهها کمیسیونی به موارد خاص آموزشی دانشجویان رسیدگی می کند، این موضوع در این دانشگاه چگونه است؟

علوی: در یکسال گذشته 81 مورد آموزشی در کمیسیون موارد خاص دانشگاه مطرح شد. این کمیسیون برای 2 یا 3 دانشجو که بارها و بصورت متوالی مشروط می شدند و به اخطارهای آموزشی توجهی نداشتند حکم اخراج صادر کرد و مابقی موارد به کمیسیون موارد خاص استانی ارجاع شده است و خیلی سخت است برای دانشجویی که 100 واحد درسی را پاس کرده و با حکم اخراج روبرو شود.
دانشجویان بخصوص در مقطع لیسانس نباید تصور کنند حالا که به دانشگاه آمدند به راحتی می توانند مدرک بگیرند و امور تحصیل را سرسری بگیرند. به دانشکده های خود مراجعه کنند، با اساتید خود ارتباط علمی و مشاوره تحصیلی بیشتری داشته باشند، قوانین و مقررات آموزشی دانشگاه را مد نظر بگیرند، پیگیر دروس و افزایش معدل نمرات خود باشند.
سهل انگاری در این امور باعث می شود که دانشجو دچار سنوات و تمدید ترم شود، سنوات عامل کاهش امتیازبندی و بالطبع بوجود آمدن موانع و مشکلات بر سر راه جایابی و استخدام می شود.

سوال: به حواشی فضای مجازی اشاره کردید، وجود این همه گروه و کانال دانشجویی را در شبکه های اجتماعی فرصت می دانید یا تهدید؟

علوی: فرصت می دانم. یک مسئول فقط با دو چشم می تواند امور دانشگاه را رصد کند اما وقتی دانشجویان در گروه ها و کانال های دانشجویی، نقاط قوت و ضعف دانشگاه، خوابگاه، وام، ثبت نام، استادان، دانشکده ها، غذا، ایاب ذهاب و بسیاری دیگر را بیان کنند به نوعی کمک به رییس دانشگاه و مسئولان کرده اند تا تمام ابعاد دانشگاه را رصد و رفع و رجوع کنند.
من به شخصه گروه را بیشتر از کانال می پسندم چرا که تعامل و همفکری و گفتگو در آن دوسویه است. کانال بواسطه یکسویه بودن بیشتر برای اطلاع رسانی مناسب است. البته شرط انصاف و صبر را هم برای حضور، فعالیت و نقد در فضای مجازی، شرطی لازم و ضروری می دانم. گروه های مجازی مکانی خوب برای تمرین نقدنویسی است. این تمرین باعث می شود فردا که دانشجو وارد جامعه و بازار کار شد بتواند سخنگو و منتقد خوب و منصفی باشد.
متاسفانه برخی افراد چشم انصاف را می بندند و بدون نام شروع به تولید محتوای مکتوب در کانال ها و گروه های دانشجویی می کنند. گاهی به دوقطبی کردن فضا با موضوع حجاب و بی حجابی در دانشگاه حاشیه سازی می کنند. به اسم های مختلف به تشکل ها و رییس دانشگاه و استادان هجمه می کنند.

سوال: آیا صرفاً با توصیه خیرخواهانه می شود حاشیه سازی برخی افراد در کانال های مجازی را کم رنگ کرد؟

علوی: خیر، انصاف که نباشد خیرخواهی هم راه به جایی نمی برد. البته هیچ منعی برای فعالیت در کانال های مجازی وجود ندارد اما تصمیم گرفته شده تا به ادامه فعالیت کانال ها و گروه های دانشجویی نظم و انضباطی داده شود. در این راستا افرادی که دارای کانال و گروه هستند و یا در صدد راه اندازی این بخش هستند، حتما با مراجعه به معاونت فرهنگی و تکمیل فرم مربوطه می توانند به فعالیت خود ادامه دهند. نام و عنوان مخفی و حاشیه سازی به هیچ عنوان مورد پسند دانشگاه نیست. این مقررات در تمام نشریات کاغذی و الکترونیک کشور هم معمول است و صاحب اثر باید مشخص باشد تا امکان پاسخگویی نیز مهیا باشد. این امر پُرکردن فرم مشخصات کانال یا گروه نیز تماماً جنبه حمایتی از سوی معاونت دانشجویی دارد و صرفاً برای نظارت و نظم بخشی است و هیچ مشکلی برای مدیران کانال ها ایجاد نمی شود.

سوال: در این کانال ها بعضاً دیده می شود که به حضور و تعداد دختران دانشجو خُرده گرفته می شود، آیا واقعا تعداد دختران دانشجو بیش از اندازه است؟

علوی: خیر، جذب دانشجو بر اساس نیاز سازمان صورت می گیرد نه بر اساس تفکیک جنسیتی. بسیاری از مشاغل سازمانی هستند که خانم ها بهتر، منضبط تر و موفق تر از آقایان عمل می کنند. توانایی خانم ها در برخی مشاغل حساس تولید و خبر بالاتر از آقایان است لذا نمی توان خانم ها را از حقوق حقه خود در جامعه محروم کرد چرا که بخش اعظمی از جامعه را زنان تشکیل می دهند.
اتفاقاً در کمیته های مصاحبه حضوری آنچه که مورد تأکید والدین دانشجویان دختر بود، امنیت جوّ تحصیل و سالم بودن محیط اخلاقی دانشگاه بود. این اطمینان خانواده ها به دانشگاه یک امتیاز عالی برای سازمان صدا و سیما محسوب می شود.

به عنوان سوال آخر از امتیازبندی و کمیته های جایابی بگویید.

علوی: با پیگیریهای جدی ریاست دانشگاه امیدواریم جلسات کمیته جایابی فارغ التحصیلان را به صورت ماهانه و منظم شاهد باشیم. آنچه مهم است این است که دانشجویان به امور تحصیلی خود اهمیت بدهند. نظم، نمرات و معدل، ابتکارات و تولیدات دانشجویی، اخلاق، فعالیت های ورزشی و فرهنگی از جمله فاکتورهای امتیازبندی افراد هستند. لذا کمیته جایابی بر اساس پرونده امتیازبندی دانشجو برای جایابی تصمیم می گیرد.
دانشجویی که 10 تا 12 ترم برای کارشناسی زمان می گذرد قطعاً در امتیازبندی و بعضاً در کمیته جایابی و استخدام دچار مشکل خواهد شد. برخی افراد حاشیه سازی می کنند که حضور در نماز جماعت امتیاز دارد، اصلاً این طور نیست. معاونت دانشجویی به حضور در نماز جماعت، حضور در جلسات و مراسم ها به هیچ عنوان امتیاز نمی دهد. آنچه دیده می شود فعالیت در این بخش ها است نه صرفاً شرکت در برنامه. این را باید به فاکتورهایی که پیش از این ذکر شد، افزود.

در پایان نیز آرزوی موفقیت و سربلندی برای دانشجویان، استادان، مدیران و کارکنان خدوم دانشگاه صدا و سیما دارم.  

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
آخرین اخبار
عید نوروز و بهار طبیعت امسال با ایام ماه مبارک رجب و میلاد موفور السّرور مولای متّقیان و بابِ مدینه علم حضرت علی بن ابیطالب (ع) مقارن و متبرک شده است. 
-1
انتصاب آقای وحید حکیمیان به سمت سرپرست صیانت و حفاظت دانشگاه صدا و سیما
-1
برای نخستین بار در سال‌های اخیر کلیه مطالبات کارکنان، استادان و دانشجویان قبل از پایان سال پرداخت شد.
-1
استادان نمونه، مدیران، کارکنان و دانشجویان نمونه دانشگاه صدا و سیما مورد تشویق و قدردانی قرار گرفتند.
-1
همزمان با سالروز تأسیس دانشگاه صدا و سیما صفحه اینستاگرام این دانشگاه راه اندازی شد.
-1
کلیه حقوق این سایت متعلق به دانشگاه صدا و سیما می باشد .