تعداد بازدید : 83 - تاریخ خبر : دوشنبه 21 خرداد 1397 - 09:33  
یادداشت رییس دانشگاه صدا و سیما در حاشیه دیدار استادان دانشگاه های کشور با رهبر معظم انقلاب؛
تکریم اهل علم

سنت دیدار سالانه استادان دانشگاه‌ها با رهبر معظم انقلاب تجلی اهمیتی است که نظام جمهوری اسلامی برای نهاد علم و اهل علم قائل است.

 

سنت دیدار سالانه استادان دانشگاه‌ها با رهبر معظم انقلاب تجلی اهمیتی است که نظام جمهوری اسلامی برای نهاد علم و اهل علم قائل است.

تقید رهبر فرزانه انقلاب به دیدار رمضانی هر‌ساله با اساتید دانشگاه‌ها و اختصاص چندین ساعت از وقت ارزشمند خود به شنیدن سخنان استادان رشته‌های مختلف علمی در مورد مسائل مبتلابه جامعه علمی، نشانه‌ای از خردمندی و حکمت ایشان است. حکومت و حاکمیتی که گوش شنوایی برای اهل علم و خرد نداشته باشد راه پیشرفت و تعالی را طی نخواهد کرد.

پس این نشست در وهله اول به جهت تکریم اهل علم در نظام اسلامی حائز اهمیت است.

نکته دوم این‌که در دیدار شب گذشته رهبر معظم انقلاب از مباحث مطرح شده از سوی استادان در جلسه تقدیر و تجلیل کردند چرا که از نظر ایشان این مباحث مشتمل بر مهم‌ترین مسائل جامعه بود. ایشان با ابراز خرسندی از این‌که دانشگاه نسبت به مسائل جامعه بی‌تفاوت نیست تاکید فرمودند که مسائل و مشکلات جامعه باید راه‌حل علمی داشته باشد و دانشگاه در این زمینه مسئولیت دارد. البته به مدیران کشور هم توصیه کردند که برای حل مسائل دستگاه‌های خود سراغ اهل علم بروند و اینگونه نباشد که اهل علم پشت در اتاق مدیران بنشینند. 

دیگر تعبیر قابل تامل ایشان این بود که دانشگاه «تقویت‌کننده قوه عاقله کشور» است. در گفتمان رهبر انقلاب «عقلانیت» یکی از دال‌های پر بسامد است. این درست نقطه مقابل تبلیغات سوء دشمنانی است که همواره تلاش می‌کنند تصویری از نظام اسلامی ارائه دهند که مغایر با عقلانیت و تدبیر علمی است. البته همه یاران و پیروان معظم له هم باید بکوشند از هرگونه رفتار و گفتاری که مغایر با عقلانیت است بپرهیزند و هزینه به نظام تحمیل نکنند. 

نکته دیگر قابل تامل در سخنان دیشب رهبر معظم انقلاب، توصیه‌های ایشان در مورد تربیت دانشجویان بود؛ اول تربیت اخلاقی و معنوی و تهذیب نفس و برنامه‌ریزی فرهنگی دانشگاه‌ها در این زمینه، و دوم تربیت جوانانی امیدوار و خوشبین به جامعه و آینده خود. 

متاسفانه در شرایط کنونی شاهد پمپاژ یاس و ناامیدی در جامعه خصوصا در بین جوان‌ها و دانشجویان هستیم و برخی رسانه‌های بیگانه و فعالان شبکه‌های اجتماعی به هر بهانه‌ای تلاش می‌کنند جوانان را ناامید و مایوس کنند. شاید یکی از مهم‌ترین اولویت‌های فرهنگی در دانشگاه‌ها در حال حاضر مقابله با جریان ترویج یاس و نا امیدی است. 

دکتر اسفندیاری

 رئیس دانشگاه صداوسیما

منبع: روزنامه جام جم 21 / 3 / 1397

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
آخرین اخبار
استاد بین المللی هنرانیمیشن، ظرفیت های تدریس و فراگیری این هنر را در دانشگاه صدا و سیما بسیار خوب دانست و گفت: نباید به وضع موجود اکتفا کرد.
-1
رییس دانشگاه صدا و سیما همزمان با پایان دوره 4 روزه کارگاه انیمیشن فیلم کوتاه با تدریس استاد فرانسوی این هنر از این کارگاه آموزشی بازدید کرد.
-1
با حضور ریاست دانشگاه صدا و سیما تعدادی از استادان این دانشگاه که به افتخار بازنشستگی نایل آمدند، مورد تکریم و قدردانی قرار گرفتند.
-1
بر اساس اعلام معاونت آموزش و پژوهش دانشگاه صدا و سیما به اطلاع آن دسته از دانشجویان دوره روزانه کلیه مقاطع تحصیلی (کاردانی- کارشناسی- کارشناسی ارشد) ورودی ۹۶ که...
-1
جشنواره های ملی فیلم کوتاه سایه و فیلم کوتاه روستایی و عشایری ارسباران شاهد حضور آثاری دانشجویی از دانشگاه صدا و سیما شدند.
-1
کلیه حقوق این سایت متعلق به دانشگاه صدا و سیما می باشد .