تعداد بازدید : 743 - تاریخ خبر : جمعه 13 مرداد 1396 - 08:20  
روابط عمومی دانشگاه
بازسازی پل‌های پیوند بین دانشگاه و سازمان
با هدف پیوند و ارتباط مؤثر علمی و حرفه ای دانشگاه با رسانه ملی، چشم انداز و سیاست های جدید دانشگاه صدا و سیما ترسیم می شود.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، شهاب اسفندیاری به‌عنوان رئیس جدید دانشگاه صداوسیما، معتقد به افزایش پویایی، نشاط و کارآمدی این دانشگاه است. او مهم‌ترین دغدغه و مساله کنونی این دانشگاه را تقویت پیوند بین دانشگاه صداوسیما و رسانه‌ملی می‌داند و معتقد است که این دانشگاه باید متناسب با نیازهای واقعی سازمان، نیرو تربیت کند تا بتواند نقش و سهمی علمی و عملی در اعتلا و رشد کیفی رسانه‌ملی داشته باشد. به اعتقاد او، دانشگاه صداوسیما از ظرفیت بالایی برای رفع نیازهای پژوهشی و تأمین نیروی متخصص و توانمند رسانه‌ملی برخوردار است که این مهم، از طریق تقویت ارتباط ساختاری و دائمی بین این دانشگاه و سازمان، میسر و محقق می‌شود. با شهاب اسفندیاری در این زمینه گفت‌وگو کرده‌ایم تا چشم‌انداز روشنی از آینده دانشگاه صداوسیما را برای ما ترسیم کند.

**دانشگاه صداوسیما ارتباط مستقیمی با رسانه‌ملی دارد و هدف از راه‌اندازی آن، این بوده است تا نیروی انسانی متخصص مورد نیاز سازمان را تأمین کند. اکنون با توجه به سابقه طولانی این دانشگاه در حوزه آموزش و تربیت متخصصان مورد نیاز رسانه‌ملی و با توجه به حضور جناب‌عا‌لی به‌عنوان رئیس جدید این دانشگاه، چه چشم‌اندازی را می‌‌‌توان برای این دانشگاه ترسیم کرد و آیا در آینده شاهد تغییر و تحولات و سیاست‌های جدیدی در این دانشگاه خواهیم بود؟

از نظر بنده، آنچه مهم است و امیدوارم مورد توجه سطوح مختلف مدیریتی و بدنه اجرایی، فنی و هنری سازمان قرار بگیرد، موضوع تقویت پیوند و ارتباط علمی و حرفه‌ای بین دانشگاه و سازمان است. من ضمن تشکر از هفته‌نامه صداوسیما، از این فرصت به‌عنوان دریچه‌ای برای انتقال دغدغه‌های دانشگاه و انتظاراتی که از بخش‌های مختلف سازمان داریم و همچنین اعلام آمادگی دانشگاه برای ارائه برخی خدمات متقابل استفاده می‌کنم. با توجه به اینکه از سال 1379 در بخش‌های مختلف سازمان حضور داشته و با حوزه‌های مختلف آن آشنا بوده‌ام، حضور من در دانشگاه این فرصت و امکان را فراهم کرد که برای تقویت این دو حوزه بکوشم. پیش از این احساس می‌شد که در رابطه دانشگاه و سازمان، اختلال به‌وجود آمده است. بخشی از این مساله، ساختاری بود؛ از جمله حذف معاونت آموزش و پژوهش و عدم حضور رئیس دانشگاه در شورای معاونان که لطمه بزرگی به ارتباط دانشگاه و سازمان زده بود. بخشی هم ناشی از فقدان تناسب نیازهای سازمان با ورودی‌ها و خروجی‌های دانشگاه بود.

**این بی‌ارتباطی یا کمرنگ بودن تعامل دانشگاه و سازمان، چه لطمه‌هایی در پی داشته است؟

به دلیل این بی‌ارتباطی، دانشگاه نمی‌توانست متناسب با نیازهای واقعی و دقیق سازمان، نیرو تربیت کند و همین مساله موجب می‌شد که این تفکر شکل بگیرد که اصلاً ما به دانشگاه صداوسیما نیاز نداریم. در حالی‌که این، نوعی اختلال بود و اگر دانشگاه واقف و آگاه به نیازها بود، متناسب با آن نیرو تربیت می‌کرد و سازمان نیز به جذب آن نیروها می‌پرداخت. از طرف دیگر، حجم بسیار گسترده جذب نیروی انسانی خارج از روال معرفی از سوی دانشگاه موجب شد تا در 10 سال گذشته، لطمه شدیدی به کارآمدی و چابکی سازمان وارد شود. به طور کلی دانشگاه صدا و سیما از 48 سال پیش تا الان، جمعاً 4 هزار فارغ‌التحصیل داشته است. در حالی‌که فقط در 10 سال گذشته، حدود 20 هزار کارمند به سازمان اضافه شده‌است. این در حالی است که بسیاری از پیشرفت‌ها و دستاوردهای این چهار دهه در حوزه‌های مختلف فنی، تولید، خبر و... حاصل کار فارغ‌التحصیلان دانشگاه بوده است. بسیاری از مدیران ارشد سازمان از فارغ‌التحصیلان دانشگاه صداوسیما هستند.

**این در حالی بود که ما شاهد توسعه شبکه‌های رادیو و تلویزیونی و گسترش فعالیت‌های رسانه‌ملی هم بودیم که بالطبع نیاز به تأمین نیروی متخصص را بیش‌تر هم می‌کرد.

دقیقاً. عرصه رسانه، عرصه‌ای پر تحول و تحرک است و هر روز قالب‌های جدیدی در آن به وجود می‌آید که دانشگاه باید متناسب با آن پیش برود و تحرک داشته باشد، رشته‌هایی‌جدید متناسب با تحولات و نیازهای جدید تأسیس کند و دوره‌های مهارت‌افزایی جدید راه بیندازد تا نیروهای تربیت شده متناسب با دانش روز بتوانند ایفای نقش کنند و نیازهای سازمان را برآورده سازند. یکی از ویژگی‌های متمایز دانشگاه صداوسیما در مقایسه با دانشگاه‌های دیگر، فرصت کارورزی آن است و تقویت رابطه دانشگاه و سازمان می‌تواند زمینه کارورزی و کسب تجربه‌های عملی را برای دانشجویان فراهم آورد؛ دانشجویانی که بتوانند بعد از فارغ‌التحصیلی مهارت‌های لازم برای حضور در بخش‌های مختلف سازمان داشته باشند. این مهم، جز با ایجاد روابط مستحکم و مستمر دانشگاه با سازمان محقق نمی‌شود. من از این فرصت استفاده می‌کنم و از همه معاونت‌ها، اداره‌کل‌ها و مراکز استانی دعوت می‌کنم تا در این زمینه دانشگاه صداوسیما را یاری دهند. خوشبختانه در همین مدت کوتاهی که بنده مسئولیت این دانشگاه را ب

ر عهده گرفته‌ام، همکاری بسیار خوبی با معاونت‌های سازمان صورت گرفته و ما با برخی معاونت‌ها جلسات مشترک برگزار کرده‌ایم. از جمله با معاونت سیما کارگروهی مشترک تشکیل داده‌ایم که تمام محورهای مشترک همکاری بین دانشگاه و سیما را بررسی کرده‌ایم. از حوزه فکر و ایده (که دانشگاه باید به سیما در ایده‌پردازی برای برنامه‌سازی‌های جدید کمک کند) تا مراحلی مثل کارورزی و کسب تجربه‌های عملی و نهایتاً ارائه تولیدات دانشجویی به شبکه‌های سیما برای پخش. ان‌شاءالله به‌زودی تفاهم‌نامه‌ای را با معاونت سیما امضا خواهیم کرد. همچنین با معاونت فنی، جلسه‌ای مفصل داشته‌ایم که الحمدلله استقبال بسیار خوبی برای تقویت ارتباط بین حوزه فنی با دانشکده فنی و مهندسی رسانه مواجه شدیم و در پروژه‌های علمی و پژوهشی نقش استادان و دانشجویان افزایش خواهد یافت. این روابط باید به سمتی پیش برود که ما هیچ پایان‌نامه غیر سفارشی در دانشگاه صداوسیما نداشته باشیم و همه پایان‌نامه‌ها معطوف به برآوردن نیازی در یکی از بخش‌های سازمان باشد. خوشبختانه یکی از امتیازاتی که اکنون دانشگاه از آن برخوردار است، این است که رئیس محترم سازمان صداوسیما عضو هیئت علمی این دانشگاه هستند و در مقطعی، ریاست این دانشگاه را به عهده داشتند و کاملاً با نیازها و مسائل دانشگاه و نقشی که این دانشگاه می‌تواند در ارتقای فعالیت‌های سازمان ایفا کند، آشنا هستند و در همین مدت کوتاه با لطف و عنایت ایشان، بسیاری از گره‌های کور باز شده است. نگاه فعلی این است که رابطه دانشگاه و سازمان رابطه‌ای راهبردی است، نه رابطه‌ای کوتاه‌مدت و مقطعی.

**جز از تقویت این رابطه، آیا دانشگاه در حیطه وظایف علمی و پژوهشی که بر عهده دارد، برنامه‌های جدیدی هم دارد و سیاست‌های تازه‌ای هم تدوین شده است؟

در حوزه پژوهش با حمایت رئیس محترم سازمان، امیدواریم موانع ارائه خدمات پژوهشی از سوی دانشگاه به بخش‌های مختلف سازمان رفع شود. متأسفانه به‌دلیل مقررات موجود‌، دانشگاه صداوسیما به‌عنوان نهادی علمی نمی‌تواند با بخش‌های مختلف سازمان قراردادهای پژوهشی منعقد کند. این موجب می‌شد که دانشگاه از اجرای پروژه‌های پژوهشی برای سازمان محروم باشد و بعضاً پروژه‌ها به دانشگاه‌های دیگر واگذار شود. اگر این مانع رفع شود، می‌تواند جهشی در فعالیت‌های پژوهشی دانشگاه ایجاد کند و نیازهای سازمان در حوزه پژوهشی با مشارکت استادان خبره و با‌تجربه برآورده شود. در بخش فرهنگی هم مسئله‌ای که در دانشگاه صداوسیما وجود داشت این بود که فضای پویا و با نشاط دانشگاهی کمرنگ شده و در واقع افراد حس می‌کردند که فضا، فضایی کارمندی است که برای رفع آن تلاش شده تا فعالیت‌های کانون‌ها و تشکل‌های دانشجویی افزایش یابد. به‌عنوان مثال، ما جشنواره فیلم دانشجویی داشتیم که امسال تصمیم گرفته شد تا برنامه‌ریزی و اجرای این جشنواره به خود دانشجویان واگذار شود تا هم در هزینه‌ها صرفه‌جویی بسیار زیادی صورت بگیرد و هم نشاط و پویایی بیش‌تری در دانشگاه به‌وجود بیاید. امسال برای اولین‌بار، دبیر و نایب رئیس این جشنواره دانشجو خواهند بود. همچنین از انجمن‌های علمی هر دانشکده که متشکل از دانشجویان است خواسته شده تا فعال‌تر از گذشته در حوزه رسانه عمل کنند و پس از هر رویداد رسانه‌ای مهمی سمینار و نشستی درباره آن در دانشگاه برگزار شود. مسئله نقد علمی و مشفقانه رسانه‌ها را باید جدی بگیریم و این اتفاق باید پیش و بیش از هر کجا در دانشگاه صداوسیما رخ دهد.

**یکی از دغدغه‌های مهم دانشجویان دانشگاه صداوسیما و چه‌بسا یکی از مهم‌ترین مشکلات این دانشگاه در زمینه جذب و استخدام فارغ‌التحصیلان دانشگاه در سازمان است. در این زمینه آیا سیاست جدیدی اتخاذ شده یا در آینده شاهد اتفاقی در این‌باره خواهیم بود؟

همان‌طور که می‌دانید در مقطعی، جذب و استخدام در سازمان ممنوع و قطع شد، حتی برای فارغ‌التحصیلان دانشگاه، به‌طوری که تعداد زیادی از آن‌ها تعیین مرکز و جذب نشدند که البته اعتراضاتی هم در پی داشت. در مقطعی با حضور جناب آقای دکتر علی‌عسکری برای حل این مشکل تدبیری اندیشیده شد. در ماه‌های گذشته با جلسات مستمری که بین حوزه منابع انسانی و دانشگاه برگزار شد، حدود 400 نفر از فارغ‌التحصیلان دانشگاه جذب سازمان شدند در حالی‌که در این مدت هیچ جذب و استخدام دیگری در سازمان صورت نگرفته است. خوشبختانه این درک و توافق ضمنی بین بخش‌های مختلف سازمان و شورای عالی نیروی انسانی شکل گرفته که خارج از روال معرفی از سوی دانشگاه به سازمان، استخدام و جذبی صورت نگیرد، مگر در زمینه‌ای که دانشگاه نیروی متخصص تربیت نکرده باشد. ما نیز برای اینکه کیفیت عملکرد دانش‌آموختگان متناسب با نیازهای سازمان باشد و به شکل گروهی و فهرستی ‌افراد را معرفی نکنیم، نوعی نظام امتیازبندی طراحی و تدوین کردیم که دانشجویان کارنامه دانش‌آموختگی داشته باشند. نه فقط براساس مع

دل، چون معدل فقط یک شاخصه ارزیابی توانایی فرد است. به‌ویژه در رشته‌های فنی و هنری ممکن است فردی معدلش پایین باشد اما مهارت‌های فنی و هنری‌اش بالا باشد یا بالعکس. لذا یک کارنامه چند وجهی برای هر دانشجو تعریف کردیم که مهارت‌های تخصصی، دانش و کارنامه علمی، توانمندی‌های اجرایی و همه معیارهایی که یک فارغ‌التحصیل توانمند و کارآمد باید داشته باشد را برایش امتیاز قائل شدیم که سقف این امتیازات 100 است و هر کسی که بتواند امتیاز 80 به بالا را کسب کند از امتیازات خاصی در جذب و استخدام برخوردار خواهد بود و اگر کسی امتیازش زیر 50 باشد از معرفی به سازمان باز خواهد ماند. خوشبختانه این نظام امتیازدهی مورد استقبال معاونان محترم سازمان قرار گرفته و رئیس محترم سازمان هم در شورای معاونان اخیر، به معاونت منابع مالی و سرمایه انسانی دستور دادند که بر اساس همین نظام امتیازبندی، افراد را جذب کنند. از طرف دیگر، ما در پذیرش دانشجو هم سختگیرانه رفتار کرده‌ایم. در برخی رشته‌ها پذیرش را کاهش داده‌ایم تا نیروهای کیفی و ممتاز پذیرفته شوند و در مصاحبه‌ها هم تأکید بر این داریم که نیروهای مستعد و نخبه و توانمند پذیرفته شوند تا بتوانیم اعتبار علمی دانشگاه را بالا ببریم. طبعاً هرچه‌ آوازه این دانشگاه به‌عنوان یک مرکز علمی معتبر افزایش یابد، افراد مستعد و نخبه‌ بیش‌تر وارد آن می‌شوند و انگیزه داوطلبان برای تحصیل در این دانشگاه افزایش می‌یابد. خوشبختانه در ورودی‌های امسال، برخی رشته‌ها چند رتبه تک رقمی داشته‌ایم که اولویت اولشان این دانشگاه بوده است و امیدواریم انگیزه و گرایش به تحصیل در دانشگاه صداوسیما در بین نخبگان افزایش یابد.

** آیا به ایجاد رشته‌های جدید و تنوع در رشته‌ها نیز اندیشیده‌اید؟

بله در واقع ما باید به جای رشد کمّی دانشجو در رشته‌های موجود، به تنوع رشته‌ها و تخصص‌های مورد نیاز سازمان فکر کنیم. نگاه ما این است که به‌جای اینکه مثلا در رشته‌ای 50 -60 دانشجو جذب کنیم، تعداد کم‌تری مثلا 10 -15 نفر جذب کنیم، ولی هم به کیفیت آموزش آن‌ها توجه بیش‌تری داشته باشیم و هم اینکه تنوع رشته‌ها را افزایش دهیم تا در زمینه‌ها و گرایش‌های مختلف، نیروی متخصص تربیت کنیم. ضمن اینکه باید به حضور و اعتبار بین‌المللی خود در محافل دانشگاهی و رسانه‌ای هم بیندیشم.

**آیا در زمینه بین‌الملل و عرصه‌های منطقه‌ای و جهانی، برنامه و سیاست خاصی را پیش گرفته‌اید؟

بله. ببینید ما رسانه‌ای هستیم که تلاش می‌کند تا صدای آلترناتیوی در برابر صف‌آرایی رسانه‌های غربی در منطقه و جهان ایجاد کند. ما تلاش می‌کنیم تا با رسانه‌های بیگانه‌ای که با پول ابرقدرت‌ها یا شیخ‌نشینان خودکامه منطقه در حال هجمه به ملت‌ها از جمله ما هستند، رقابت و مبارزه کنیم و صدای مقاومت ملت‌های مظلوم جهان در منطقه باشیم. دانشگاه صداوسیما هم در زمینه این رویکرد منطقه‌ای و بین‌المللی باید تلاش و حرکت کند. متأسفانه نقش و حضور بین‌المللی دانشگاه ما محدود بوده است و دانشجویان خارجی خیلی کم داشته‌ایم. در این دوره تلاش کرده‌ایم که اولاً مجوز پذیرش دانشجوی خارجی را دریافت کنیم و در این زمینه با وزارت علوم مکاتباتی صورت گرفته‌است. همچنین با جامعه‌المصطفی که در قم مرکز پذیرش طلاب خارجی است، مذاکرات و تفاهم‌نامه‌هایی در دست تنظیم داریم تا بتوانیم دوره‌های کوتاه‌مدتی برای این طلاب خارجی برگزار کنیم تا آن‌ها مهارت‌های رسانه‌ای را برای تبلیغ معارف اسلامی در کشورهای خود فرابگیرند و در این زمینه موفق‌تر باشند.

**برای تعامل با نهادهای فرهنگی و دانشگاهی داخل کشور هم آیا برنامه‌ای دارید؟

قطعاً تعامل با مراکز و نهادهای علمی و فرهنگی دیگر به‌ویژه اگر ماهیت رسانه‌ای و هنری داشته باشند در دستور کار ما قرار دارد. مثلاً در بدو ورودم به دانشگاه صداوسیما، هماهنگی‌هایی صورت دادیم تا بخش عمده‌ای از برنامه‌های علمی و آموزشی بخش بین‌الملل جشنواره فیلم فجر در دانشگاه صداوسیما برگزار شود که در طول یک هفته، دانشگاه ما، از فیلم‌سازان خارجی میهمان جشنواره فجر دعوت کرد که در اینجا سخنرانی کنند و برخی هم کارگاه‌های آموزشی برگزار کردند و 20 اثر از فیلم‌های بخش مسابقه جشنواره فجر در دانشگاه صداوسیما برای دانشجویان به نمایش درآمد. تعامل با نهادها و مراکز فرهنگی، از برنامه‌های ما برای اعتلای نام و نشان این دانشگاه است و همچنان ادامه خواهد داشت. احیای همایش حکمت مطهر بعد از چند سال خاموشی هم با همین هدف صورت گرفت و ما امیدواریم که از طریق این تعاملات، دانشگاه صداوسیما به جایگاه نهاد علمی و فرهنگی پیشگام و ممتازی در زمینه‌های فرهنگی، هنری و رسانه‌ای دست یابد.

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
آخرین اخبار
رییس دانشکده تولید رادیو و تلویزیون از آغاز به کار مرمت، نوسازی و بازسازی 2 استودیوی تلویزیونی دانشگاه صدا و سیما خبر داد.
-1
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه صداوسیما از پیگیری جدی ریاست دانشگاه در برگزاری منظم جلسه های کمیته جایابی فارغ التحصیلان و امید به برگزاری این جلسه در هفته آتی...
-1
کلیه دانشجویان رشته های کارشناسی ارشد که آماده دفاع از پایان نامه خود هستند در صورت ارائه درخواست دفاع تا پایان ۹۷/۶/۳۱ و دفاع تا تاریخ ۹۷/۷/۳۰ مشمول افزایش سنو...
-1
رئیس دانشگاه صدا و سیما، رئیس دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران و مدیر شبکه چهار سیما در نشستی مشترک برای همکاری علمی، پژوهشی و رسانه‌ای توافق کردند.
-1
رییس دانشکده دین و رسانه دانشگاه صدا و سیما گفت: ظرفیت تجمیع بخش های تئوری و عملی کارهای رسانه ای و هنری در این دانشگاه بسیار بهتر و مهیاتر از دیگر دانشگاه ها ا...
-1
کلیه حقوق این سایت متعلق به دانشگاه صدا و سیما می باشد .