تاریخ خبر:‌جمعه ۱ فروردین ۱۳۹۹ - بازدید:‌۲۲۸
پیام نوروزی رئیس دانشگاه صداوسیما به مناسبت آغاز سال 1399

ای آفتاب آینه دارِ جمالِ تو مشکِ سیاه مجمره گردانِ خال تو
برخاست بوی گل ز در آشتی در آی ای نوبهار ما رخ فرخنده فال تو

بسم الله الرحمن الرحیم

ای آفتاب آینه دارِ جمالِ تو

مشکِ سیاه مجمره گردانِ خال تو
برخاست بوی گل ز در آشتی در آی

ای نوبهار ما رخ فرخنده فال تو
تا پیشِ بخت باز روم تهنیت کنان

کو مژده‌ای ز مقدمِ عیدِ وصالِ تو

استادان ارجمند، همکاران شریف و دانشجویان عزیز؛
ضمن سلام و احترام به مقام شامخ باب الحوائج امام موسی بن جعفر (ع) و آرزوی قبولی توسلات و توجهات به آن حضرت، فرا رسیدن بهار طبیعت، عید نوروز و آغاز سال 1399 که با عید بزرگ مبعث پیامبر رحمت (ص) مقارن و متبرک گردیده را به حضور شما استادان فرهیخته، مدیران و همکاران پرتلاش و دانشجویان گرامی دانشگاه صدا و سیما تبریک و تهنیت میگویم و سالی سرشار از سلامتی و عافیت، توفیق و برکت، و پیشرفت و عزت برای خانواده دانشگاه صدا و سیما و همه ملت ایران آرزو دارم. امید که ملت ایران از این ابتلاء سخت و دشوار کنونی هم قویتر، آگاهتر و متحدتر بیرون آمده و شاهد تحولی به «احسن الحال» در این سال باشد. به رسم سنوات گذشته از مناسبت و فرصت آغاز سال نو برای مروری کوتاه بر سالی که بر دانشگاه صدا و سیما گذشت و نیز نگاهی به سال پیش رو استفاده میکنم.
به فضل الهی و همت و تلاش وافر همه همکاران، دانشگاه صدا و سیما در سال 1398 – که سال نخست از «گام دوم انقلاب اسلامی» و مصادف با پنجاهمین سال تأسیس این دانشگاه بود - توفیقات و دستاوردهای شایان توجهی را شاهد بود که برخی از آنها را به اختصار مرور میکنیم:

1) ساماندهی نیروی انسانی
بخش بزرگی از مشکلات اداری و مالی دانشگاه ناشی از عدم ارزیابی دقیق و ساماندهی نیروی انسانی دانشگاه بود. تعداد کارکنان دانشگاه نیز چند برابر استانداردهای آموزش عالی بود. در خصوص دانش، مهارت و توانمندی این نیروها نیز هیچگونه ارزیابی جامعی وجود نداشت. در آغاز سال 1398 برای نخستین بار فرم ها و فرآیندهای ارزیابی نیروی انسانی تعریف شد و تک تک همکاران توسط شورایی متشکل از معاونین دانشگاه مصاحبه شدند. در این فرآیند توانمندیها و قابلیتهای بسیاری نیروها که بعضا ناشناخته بود، احصا شد. در نتیجه برخی کارمندان دانشگاه به سطوح مدیریتی ارتقاء یافتند و برخی کارکنان نیز که امکان بهره مندی از خدمات آنها در دانشگاه نبود با هماهنگی اداره کل منابع انسانی به سایر بخشهای سازمان منتقل شدند. بدینترتیب هزاران میلیارد ریال از بودجه جاری دانشگاه که باید صرف امور آموزشی، پژوهشی و فرهنگی می شد ولی بابت حقوق و مزایای کارکنان پرداخت می شد، به محل هزینه اصلی خود بازگشت. به همین جهت شاهد رشد محسوس فعالیتهای پژوهشی و فرهنگی دانشگاه بودیم. اجرای نظام «پاداش بر اساس عملکرد» نیز نقش مهمی در افزایش انگیزه ها و مشارکت فعالتر نیروی انسانی دانشگاه در برنامه ها داشت.

2) تقویت جایگاه برنامه ریزی و مدیریت بودجه
در سال 1398 برای نخستین بار از ابتدای سال کلیه بخشها و واحدهای دانشگاه برنامه و بودجه خود را در اختیار داشتند و هر سه ماه موظف بودند گزارش عملکرد خود بر اساس برنامه و بودجه مصوب را اعلام کنند. بدین ترتیب امکان رصد عملکردها و هزینه کرد بودجه فراهم شد. با پیگیری های مستمر معاونت برنامه ریزی، مالی و پشتیبانی و تلاش وافر کلیه مدیران و کارکنان، دانشگاه در تحقق برنامه های مصوب، موفقیت کم سابقهای داشت. در حالی که بسیاری از سازمانها و دانشگاه ها به  دلیل مشکلات مالی در سالهای اخیر صرفا به پرداخت حقوق و مزایای کارکنان و تحقق بخش اندکی (حدود 30 درصد) از برنامه های مصوب اجرایی و عملیاتی موفق شدهاند، در سال 1398 دانشگاه صدا و سیما موفق شد 80 درصد بودجه برنامه ای و عملیاتی خود، از جمله حدود 15 میلیارد ریال بودجه تأمین اقلام و تجهیزات فنی، را جذب و هزینه کند. در حالی که اغلب دانشگاه های دولتی حق التدریس استادان را با 10 تا 15 ماه تاخیر پرداخت می کنند، در سال 1398 حق التدریس استادان دانشگاه صدا و سیما به فاصله یک ماه پس از پایان نیمسال تحصیلی پرداخت شد. کلیه مطالبات و معوقات مربوط به کمک هزینه های تحصیلی دانشجویان نیز که به میزان سه برابر افزایش یافته بود در این سال پرداخت شد.
بودجه سال 1399 نیز در ابتدای اسفندماه آماده و به مرکز طرح، برنامه و بودجه سازمان ارسال شد. قرار بود برای نخستین بار قبل از آغاز سال جدید در جلسه هیات امنا نیز بودجه دانشگاه بررسی شود که به علت شیوع بیماری کرونا جلسه به آغاز سال جدید موکول شد.

3) ابلاغ ساختار تشکیلاتی جدید دانشگاه
سرانجام پس از دو سال مطالعه، رایزنی و پیگیری، ساختار تشکیلاتی جدید دانشگاه توسط معاونت پژوهش، برنامه ریزی و نظارت سازمان تایید و به امضا رییس محترم سازمان رسید و به بخشهای ذیربط در سازمان ابلاغ شد. ان شاءالله در اولین جلسه هیات امناء دانشگاه نیز تصویب نهایی آن انجام خواهد شد. در ساختار جدید، ضمن چابکسازی ساختار و حذف برخی پستهای غیر ضرور، بخشهای بسیار مهم و ضروری مانند «معاونت پژوهشی»، «دانشکده هنرهای دیجیتال» و «مدیریت رشد و نوآوری» به ساختار دانشگاه اضافه شد. استقلال معاونت پژوهشی به روال موجود در اغلب دانشگاه های کشور، موجب گسترش و شتاب بیشتر فعالیتهای پژوهشی شد. دانشکده هنرهای دیجیتال با جذب سه عضو هیات علمی جدید و نهایی شدن مراحل تصویب دو رشته جدید «جلوه‌های ویژه» و «تهیه کنندگی انیمیشن» نیز حرکت تازهای را آغاز خواهد کرد.

4- اجرای شیوه نامه خدمت موظف اعضای هیات علمی
یکی از مشکلات دیرینه دانشگاه، عدم وجود و یا عدم اجرای آییننامه ها و مقررات در خصوص خدمت موظف اعضای هیأت علمی‌بود. این مسئله هم اعتراض دانشجویان را موجب میشد که نیازمند راهنمایی و مشاوره استادان خود بودند و از ساعات حضور آنها در دانشگاه بی اطلاع بودند، و هم گلایه برخی از استادان که حضور منظم و مستمر در دانشگاه داشتند ولی در مزایا و ترفیع و ارتقاء تفاوتی بین آنها و دیگران نبود. برخی از اعضای هیات علمی نیز در ماموریت آموزشی و یا اداری و یا دارای مسئولیت های اجرایی در دانشگاه و یا سازمان بودند که باید میزان خدمت موظف آنها بر اساس قوانین و مقررات مشخص میشد. این کار بسیار دشوار و پیچیده را معاونت آموزشی دانشگاه در آغاز سال 1398 بر عهده گرفت و با جلسات مفصل و رایزنی‌های مختلف نهایتا در نیمسال اول سال تحصیلی 1398 به مرحله اجرا گذاشته شد. بر این اساس ساعات حضور اعضای هیات علمی مشخص شده و در آغاز هر نیمسال بر درب اتاق آنها اعلام می شود. بر اساس مفاد آیین نامه استخدامی اعضای هیات علمی و آیین نامه هیات های انتظامی اعضای هیات علمی مصوب وزارت علوم نیز ساز و کارهای شناسایی اعضای هیات علمی «غیر مفید» و یا دچار «رکود علمی» نیز فعال شد.

5) توسعه فعالیتهای پژوهشی
در سال 1398 برای نخستین بار دانشگاه صدا و سیما موفق شد قراردادهای پژوهشی با سازمانها و نهادهای بیرونی منعقد کرده و از این طریق هم برای دانشگاه و هم برای اعضای هیات علمی درآمدزایی داشته باشد. برخی استادان نیز قراردادهای پژوهشی با حوزه های مختلف سازمان صدا و سیما منعقد کردند. مجموع این قراردادها به رقمی حدود 10 میلیارد ریال میرسد.
درخشش استادان و دانشجویان فنی و مهندسی دانشگاه صدا و سیما در شانزدهمین اجلاس فناوری رسانه و کسب 4 جایزه «مقاله برتر» از مجموع 5 جایزه بخش مقالات این اجلاس ملی، موفقیت بزرگ دیگری در حوزه پژوهشی دانشگاه بود. در شانزدهین اجلاس جهانی رادیو نیز دانشجویان دانشگاه صدا و سیما خوش درخشیدند و آثار و مقالات آنها مورد تقدیر قرار گرفت.
راه اندازی «دفتر مطالعات شناختی و محاسباتی رسانه» گام مهمی در جهت ورود استادان و دانشجویان دانشگاه صدا و سیما در عرصه علوم نوین رسانه و انجام پژوهش در این حوزه بسیار راهبردی و میان رشته ای است.
در آخرین هفته های سال 1398 آییننامه «اعطای پژوهانه (گرنت)» به اعضای هیات علمی نیز توسط معاونت پژوهشی دانشگاه تدوین شد و با پیش بینی اعتبار لازم در بودجه 1399، انشاءالله یکی از مطالبات استادان که سالها در انتظار تحقق آن بودند، در سال جدید به مرحله اجرا خواهد رسید.
اخذ گواهی اعتبار علمی ISC از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای نخستین همایش علمی «رسانه ملی و تبلیغات بازرگانی» و انتشار فراخوان این همایش از دیگر اقدامات مهم پژوهشی در سال 1398 بود. هم اکنون بالغ بر 50 چکیده مقاله ارسالی به دبیرخانه همایش مورد قبول قرار گرفته و تعداد قابل توجهی از استادان برجسته دانشگاه های کشور در حال تحقیق و نگارش مقالات برای ارائه در این همایش هستند که ان شاءالله خردادماه سال 1399 در دانشگاه صدا و سیما برگزار خواهد شد.

6) گسترش فعالیتهای علمی‌بین المللی
با عنایت به تأکید اعضای محترم هیات امناء به گسترش فعالیتهای بین المللی دانشگاه، در سال 1398 برای نخستین بار تعدادی از اعضای هیات علمی‌با پشتیبانی دفتر همکاریهای علمی و بین  المللی دانشگاه مقالات علمی خود را در همایش های معتبر بین المللی عرضه کردند. تحقق این امر علاوه بر اعتلای نام و نشان دانشگاه صدا و سیما در مجامع علمی جهان، استادان دانشگاه را در جریان آخرین تحولات علمی در حوزه تخصصی خود قرار می دهد و در به روزرسانی آموزش ها و پژوهش ها نقش موثری دارد.
در این سال همچنین نشستهای تخصصی «ارتباطات علم» از ششمین برنامه تبادل علم و فناوری جهان اسلام (STEP) با همکاری بنیاد علمی المصطفی و با حضور استادان، پژوهشگران و فعالان رسانه از 9 کشور مختلف جهان در دانشگاه صدا و سیما برگزار شد.
نشست های علمی جشنواره جهانی فیلم فجر نیز با حضور برخی از برجسته ترین استادان مطالعات فیلم، رسانه و تلویزیون در سال 1398 در دانشگاه صدا و سیما برگزار شد. نشست «سیاست گذاری سینمایی در عصر جهانی شدن» با حضور پروفسور جان هیل (استاد دانشگاه رویال هالوی لندن) و پروفسور ماریکه دوالک (دانشیار دانشگاه اوترخت هلند) و نشست «سینما و آخرالزمان» با حضور دکتر انیس گیل (از دانشگاه لیسبون پرتغال) و داگلاس فانستون (پژوهشگر دین و سینما از ایرلند) از جمله این نشست ها بود.

7) رشد چشمگیر فعالیتهای دینی، فرهنگی و معرفتی
در سال 1398 پس از سالها، بار دیگر اردوی فرهنگی – معرفتی و دانش افزایی ویژه اعضای هیات علمی دانشگاه نیز در شهر مقدس قم و با حضور استادان برجسته حوزه و دانشگاه برگزار شد که با استقبال بسیار خوب استادان مواجه شد.
در این سال همچنین برای نخستین بار اردوی زیارتی خارج از کشور در ایام اربعین حسینی با شرکت حدود 200 دانشجو توسط بسیج دانشجویی دانشگاه صدا و سیما و با حمایت رییس محترم سازمان برگزار شد. اردوهای معرفتی و آموزشی با عنوان «تنفس صبح 1» (ویژه دانشجویان ورودی جدید) و «تنفس صبح 2» (ویژه دانشجویان دانشکده ارتباطات) با حضور شخصیتهای برجسته علمی، مذهبی و فرهنگی و نیز مدیران ارشد رسانه ملی توسط معاونت فرهنگی دانشگاه برگزار شد. اردوی زیارتی مشهد مقدس، اردوهای جهادی، مجالس درس اخلاق حضرت آیتالله صدیقی، کلاسهای حوزه علوم اسلامی، مباحث اخلاقی با حضور روحانیون در خوابگاه ها، و برنامه های متنوع جشن و عزاداری در مناسبتهای مذهبی از جمله فعالیتهای معرفتی و خودسازی معنوی و اخلاقی دانشجویان در سال 1398 بود. تشکلهای دانشجویی، کانونهای فرهنگی، و انجمنهای علمی دانشجویی نیز در این سال نشستها و برنامه های متعددی برای ارتقای بینش، دانش و مهارت دانشجویان برگزار کردند. نشستهای «مطبوعات و گام دوم انقلاب»، «رسانه ملی و گام دوم انقلاب»، «سینما و گام دوم انقلاب»، «از سکوت تا بایکوت خبر اربعین» و «پوشش رسانهای حادثه سیل» از جمله این نشستها بود.
درخشش دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه صدا و سیما در جشنواره تولیدات رادیو و تلویزیونی مراکز استانها با کسب 24 جایزه و موفقیت های دانشجویان دانشگاه در جشنواره ملی نشریات دانشجویی با کسب رتبه های نخست از دیگر دستاوردهای فرهنگی دانشگاه در سال 1398 بود.
ان شاءالله در سال 1399 با همکاری برخی نهادهای حوزوی «برنامه جامع فرهنگی» دانشگاه تدوین و به مرحله اجرا خواهد رسید که بر اساس آن کلیه دوره های معرفتی، اخلاقی و فرهنگی که هر دانشجو از آغاز تا پایان دوره تحصیل میبایست طی کند، همچون برنامه رسمی آموزشی مشخص خواهد شد.

8) تبدیل تهدید کرونا به فرصت آموزش مجازی
در آخرین ماه سال 1398، کشور ما با ابتلاء بزرگی مواجه شد. شیوع ویروس کرونا به سرعت روند عادی امور را با اختلال مواجه کرد و برنامه آموزش حضوری دانشگاه ها برای حفظ سلامت دانشجویان تعطیل شد. اما این تهدید با تلاش جهادی و همکاری شبانه روزی مدیران و کارکنان بخشهای مختلف آموزشی، فنی و انفورماتیک، دانشکده ها و حوزه های پشتیبانی دانشگاه تبدیل به یک فرصت شد. زیرساختها و امکانات فراهم شده برای دوره های آزاد مجازی به سرعت برای برگزاری کلاسهای نظری دانشگاه گسترش یافت. دوره های آموزشی فشرده برای استادان برگزار شد و اطلاعات لازم در خصوص کاربری سامانه آموزش مجازی در اختیار دانشجویان قرار گرفت. در هفته نخست کلاسهای کارشناسی ارشد و در هفته های بعد کلیه کلاسهای نظری در همه مقاطع به صورت مجازی برگزار شد. حتی هفته آخر سال که معمولا در تقویم آموزشی، هفته ای نامنظم و کم ثمر است، امسال یکی از منظمترین و پرثمرترین هفته های آموزشی دانشگاه بود و تا ساعت 5 بعد از ظهر روز چهارشنبه 28 اسفند ماه چراغ آموزش در دانشگاه روشن بود.
جناب آقای دکتر عسکری رییس محترم سازمان و رییس هیات امناء دانشگاه ضمن ابراز مراتب خشنودی خود از این اقدام، تلاش همه همکاران خصوصا استادان دانشگاه در فراهم آوردن شرایط تداوم آموزشها در این ایام را مورد تقدیر قراردادند. این تجربه موفقیت آمیز، ظرفیت دانشگاه صدا و سیما و استادان آن برای برگزاری دوره‌های آموزش مجازی برای معاونت‌ها و بخش‌های مختلف سازمان و نهادها و سازمانهای بیرونی را نیز افزایش داد. ان شاءالله از این ظرفیت برای گسترش فعالیتهای آموزشی دانشگاه در سال آینده و ایجاد فرصت‌های جدید کارآفرینی، نوآوری و درآمدزایی برای استادان و دانشگاه استفاده خواهد شد.

این موفقیتها و دستاوردها بی گمان پس از لطف و فضل الهی، مرهون زحمات ارزنده استادان ارجمند، تلاشهای بی  وقفه مدیران و کارکنان متعهد و شریف، و همت و مجاهدت علمی و فرهنگی دانشجویان عزیز دانشگاه صدا و سیما بوده است. در طلیعه سال 1399 از همه این بزرگواران و عزیزان از صمیم قلب تشکر و قدردانی میکنم. توفیق همکاری با شما برای این خادم کوچک دانشگاه مایه افتخار و مباهات است. از پروردگار متعال میخواهم که در ایام نوروز در کمال سلامت و عافیت لحظات شیرینی را در کنار خانواده‌های محترم داشته باشید.

«أللهم وفقنا لما تحب و ترضی و اجعل عواقب امورنا خیرا»
شهاب اسفندیاری
رئیس دانشگاه صدا و سیما
اول فروردین 1399

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
با توجه به تداوم شیوع بیماری کرونا و اعلام طرح فاصله گذاری اجتماعی از سوی ستاد ملی مدیریت کرونا، امکان برگزاری کلاس‌های حضوری تا زمان اعلام بازگشایی دانشگاهها ت...
-1
ای آفتاب آینه دارِ جمالِ تو مشکِ سیاه مجمره گردانِ خال توبرخاست بوی گل ز در آشتی در آی ای نوبهار ما رخ فرخنده فال تو
-1
به دنبال بروز مشکلات ناشی از شیوع ویروس کرونا و تعطیلی دانشگاه‌ها، دانشگاه صداوسیما برای جلوگیری از وقفه در فرآیند آموزش دانشجویان، برنامه‌ریزی ویژه‌ای انجام دا...
-1
دکتر شهاب اسفندیاری رئیس دانشگاه صدا و سیما و دکتر مینو اصلانی مسئول بسیج جامعه زنان تفاهم نامه ای در خصوص طراحی و برگزاری دوره‌های آموزشی ویژه سواد رسانه و خبر...
-1
در راستای اطمینان خاطر همکاران گرامی و پیشگیری از شیوع بیماری‌های واگیردار و ویروس کرونا پرسنل زحمتکش  خدمات و فضای سبز اداره کل پشتیبانی و خدمات، به ضدعفونی کل...
-1