تاریخ خبر:‌دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۸ - بازدید:‌۳۶۴
سخنرانی دکتر اسفندیاری رئیس دانشگاه صدا و سیمادر نشست تبادل تجربیات علم و فناوری‌ (استپ)

متن کامل سخنرانی دکتر شهاب اسفندیاری درابتدای ششمین نشست برنامه تبادل علم و فناوری(استپ) 

متن کامل سخنرانی به شرح زیر است:
به نام آفریدگار لوح و قلم و با سلام و درود به پیامبری که رحمت برای جهانیان بود و انسان را از وادی جهل و ظلمت به نور «شهر علم» رهنمون ساخت. و سلام بر خاندان پاک او و سلاله ای که آموزگاران علم و حکمت بودند و نخستین دانشمندان جهان اسلام را در مکتب خود پرورش دادند.
سلام بر علماء و شهداء که با قلم و خون خود چراغ ها بر سر راه بشریت برافروختند. و سلام بر امام شهیدان، خمینی کبیر، که پرچمدار بیداری و رهایی ملت های مسلمان و منادی احیای تمدن نوین اسلامی‌بود.
استادان و پژوهشگران ارجمند، مهمانان عالی قدر، روزنامه نگاران و خبرنگاران گرامی و دانشجویان عزیز!
خوش آمدید! مقدم شما را به دانشگاه صدا و سیما، که دانشگاه جامع علوم، فنون و هنرهای رسانه ای در ایران است گرامی می دارم. برای ما مایه افتخار است که در پنجاهمین سالگرد تأسیس دانشگاه صدا و سیما میزبان نشست های تخصصی «ارتباطات علم» در ششمین دوره برنامه تبادل علم و فناوری باشیم. آموزش و پژوهش در حوزه «ارتباطات» تاریخی بالغ بر چهار دهه در این دانشگاه دارد. البته جای خوشوقتی است که در برنامه ریزی و برگزاری نشست های امروز استادان گرانقدری از دانشگاه‌های ممتاز ایران با سابقه دیرینه در علم ارتباطات، همچون دانشگاه تهران، دانشگاه علامه طباطبایی و دانشگاه امام صادق (ع) نیز مشارکت داشته اند. در دانشگاه صدا و سیما استادان برجسته و صاحب نام در عرصه تولید تلویزیون و مطالعات تلویزیون همچون پروفسور ضابطی جهرمی حضور دارند که امروز از سخنرانی کلیدی ایشان در موضوع مستندهای علمی‌بهره مند خواهیم شد.
رشته تخصصی من «مطالعات فیلم» است و از این جهت نمی خواهم در عرصه «ارتباطات علم» که دانش زیادی در آن ندارم اظهار نظر کنم. اما به واسطه تدریس «گونه شناسی فیلم» و خصوصا «گونه علمی - تخیلی» خوب می دانم که هنرها و رسانه‌ها نقش بسیار مهمی در برساخت تصویر «نهاد علم» و تصویر «دانشمندان» دارند. اینکه در فرهنگ عامه، چه ذهنیتی نسبت به علم و فناوری و چه دیدگاهی نسبت به دانشمندان وجود دارد تا حد زیادی مربوط به همین تصویر سازی‌ها است. به اینکه آیا در ساحت هنر و رسانه، از علم و فناوری تصویری آرمانشهری ارائه می‌شود یا کابوس شهری و ویرانشهری؛ اینکه تصویر دانشمندان تصویر افرادی دلسوز، دردمند و به دنبال رفاه و سلامت و آسایش مردم است، یا تصویر افرادی حریص و طماع، مغرور و خودخواه و یا عصبی و روانی!
پوشیده نیست که علم و فناوری، و یا بهتر بگوییم نحوه استفاده انسان از علم و فناوری، موجب خسارت ها، ویرانی‌ها و نابودی‌های بسیار در عصر مدرن شده است. از نابودی طبیعت و آسیب دیدن محیط زیست، تا سیطره ماشین‌ها بر انسان‌ها و تقلیل انسانها به الگوریتم ها و زوال معنویت و اخلاق و تضییع حقوق انسانی؛ از گسترش آلودگی‌ها و بیماری‌های ناشی از مواد سمی صنعتی تا برافروخته شدن آتش جنگ ها و تکثیر سلاح های کشتار جمعی.
پس آن تصویرهای کابوس گونه و ویران شهری از علم و فناوری بی دلیل نبوده است. اما این همه داستان نیست. علم و فناوری می تواند منجر به آن فاجعه‌ها نگردد. علم و فناوری می تواند زمینه‌های شکل گیری آرمانشهری جدید و دنیایی بدیل یا آلترناتیو را فراهم آورد. مشروط به آن که نگرش انسان به علم و فناوری، و در واقع نگرش انسان به خودش و به جهان دگرگون شود.
اگر جهان و طبیعت را صرفا منبع و ذخیره ای نامحدود برای غارت و مصرف انسان ندانیم، و اگر انسان را موجودی که غایتش صرفا مصرف بیشتر و سود بیشتر و لذت مادی بیشتر است ندانیم، و اگر علم و فناوری را صرفا ابزار و وسیله ای برای استثمار بیشتر جهان طبیعی و جامعه انسانی ندانیم، وضعیت متفاوت خواهد بود. اگر برای زندگی انسان، آرمان‌ها و غایت هایی عالی تر و والاتر قائل باشیم، چشم انداز دیگری پیش رو خواهیم داشت.
اینجاست که اندیشمندان و دانشمندان جهان اسلام با بهره گرفتن از تعالیم الهی قرآن و آموزه‌های مکتب حضرت محمد مصطفی (ص) می توانند نقش ویژه و ممتازی ایفا کنند. مسئولیت بزرگ استادان و پژوهشگران ارتباطات علم و روزنامه نگاران و خبرنگاران علم این است که در برساخت تصویری جدید از علم و فناوری بکوشند، نه فقط برای تشویق نوجوانان و جوانان به علم آموزی، بلکه برای به تصویر کشیدن چشم اندازی جدید که مبتنی بر غایت و فلسفه ای متفاوت برای علم و فناوری است. امروز در ایران، حمایت از علم و فناوری در عالی ترین سطوح سیاسی و مذهبی و خصوصا توسط رهبر فرزانه انقلاب با نگاه به چنین افق متفاوتی انجام می‌شود. علم و فناوری برای گسترش رفاه و سلامت عمومی، عدالت اجتماعی و فضایل انسانی؛ نه برای قدرت طلبی، ثروت اندوزی و سودجویی عده ای معدود.
امیدوارم سخنرانی‌های کلیدی، نشست های تبادل علم و تجربه، و کارگاه‌هایی که امروز در این دانشگاه برگزار می‌شود برای شما سودمند بوده و زمینه ارتباط و تعامل بیشتر استادان، پژوهشگران و فعالان عرصه «ارتباطات علم» و «روزنامه نگاری علم» در جهان اسلام را فراهم آورد. باشد که امروز شاهد گام های نخست برای تشکیل شبکه‌های همکاری علمی و رسانه ای باشیم که تا سال ها بعد همه ما از منافع و مواهب آن بهره مند شویم.
از توجه شما سپاسگزارم.

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
دکتر اسفندیاری،رییس دانشگاه صدا و سیما  در حکمی دکتر احمد زرنگار را به سمت « سرپرست گروه معارف و دروس عمومی» دانشگاه صدا و سیما منصوب کرد.
-1
 اولین گروه از دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد، در رشته «علوم شناختی و رسانه» که با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی و به صورت مشترک بین دانشگاه صداوسیما ...
-1
ذکتر صلواتیان عضو هیئت علمی دانشگاه صدا و سیما مقاله خود را در کنفرانس بین المللی IMMAA ارائه نمود
-1
آیت الله اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور:  ما دانشکده دین و رسانه را جدای از حوزه علمیه نمی دانیم.
-1
دکتر محمد بهداد فررئیس دانشکده فنی مهندسی دانشگاه صدا و سیمابرگزاری بخش ارائه شفاهی مقالات در شانزدهمین اجلاس فناوری رسانه را براساس نیازهای سازمان صدا و سیما د...
-1